Vakvezető kutyák, a szeretetbe csomagolt segítők

Czvitkovits Judit | 2017. Augusztus 06.
Nem tudom, mit jelent az, ha valaki elveszíti szeme világát, és életét egy okos kutyára bízza, azt viszont pontosan tudom, milyen érzés, ha az ember mellé egy négylábú társ szegődik, aki feltétlen szeretetével, eszével és puszta jelenlétével szebbé varázsolja a mindennapokat. Archív fotókat gyűjtöttünk.

A vakvezető kutyák képzése a 18. századig nyúli vissza, de igazán nagy fordulatot az első világháború hozott, a háborúban megvakult katonákat vakvezető kutyákkal igyekeztek segíteni. Az 1940-es évekre már pontosan tudták, mely kutyafajták alkalmasak a feladatra, és a korábbi szerény eredmények után a képzést a kutyák 90 százaléka sikeresen zárta. A német juhászok, labrador retrieverek, óriás snaucerek, újfundlandik, angol szetterek, airedale terrierek méretük, szelídségük és eszük miatt a legalkalmasabbak a feladatra. 

1930 – Vakvezető kutyája kísér át egy férfit az úttesten. 

1934. április 13. – Egy német juhászkutya nem hagyja, hogy gazdája lelépjen a járdaszigeten. A férfi Captain Liakhoff, a Brit Vakvezető Kutyák Egyesületének egyik trénere. 

1934. december 10. – Mona, a vakvezető kutya kíséri gazdáját, Mr. Birchallt. 

1935. április 6. – Andrew Gilzean vak masszőrt német juhászkutyája kíséri Edinburgh-ben. 

1938. április 20-án Molly Abbott buldogjaival pózol az évente megrendezett vakvezetőkutya-bemutatón. 

1950 körül – Egy szinte vak ember egy speciális nagyítót tesztel egy New York-i szemklinikán. Mellette hűséges vakvezető kutyája várakozik. 

1955 – Egy vak férfit vakvezető kutyája kíséri.

1966. március – Egy vak nőt vakvezető kutyája a helyi uszodában várja. 

 

1966. március – Egy vak nő vakvezető kutyája segítségével vásárol újságot a kioszkban. 

1985 – David Blunkett, a sheffieldi képviselőtestület vezetője vakvezető kutyájával érkezik a munkáspárt konferenciájára Bournemouthba. 

 1960

 

Exit mobile version