Hihetetlen vacsorák Szardínia szigetéről

Dal „Jani” Biondo | 2009. Április 27.
Kicsattanóan friss és ínycsiklandó receptek Szardínia szigetéről, Szőke János ajánlásával.

Vannak közösségi portálok, amelyeken megtalálhatod az ismerősöket, akikkel régen nem találkoztál, vagy esetleg a sors szele messzire vitte őket. Írtam már sok-sok receptet, kaptam hideget-meleget, de a személyes megkeresések mindig is biztosítottak róla, hogy nem fektetek fölösleges energiákat abba, hogy tényleg valami frankót rakjunk az asztalra, és ebbe ne rokkanjon bele senki. Főzni egyszerűen, ahogy a nagy tanárok mondták. Lényeg a lényeg, egy ilyen portálon megtalált engem egy balatoni ismerős, aki az isteni Olaszországhoz, pontosabban Szardínia szigetéhez kötötte életét, és ott gondosan megtanulta az igazi olasz tavasz receptjeit. De ami nagyon fontos: ezt meg is osztotta velem, én pedig kipróbáltam (100% elégedettség), és közvetítem hűséges olvasóimnak.

Tehát dobpergés, füst, és színpadon: Pallagi Andrea (Szepi).

 Dupla lazac, ahogy a Jóisten megalkotta


Hozzávalók:

A lazac bőrét vékonyan levágjuk, ügyelve, hogy minél kevesebb isteni lazachusit pazaroljunk el. Ha jó barát a halas hentes, biztos, hogy tökéletesen lekapja a bőrt neked. Alaposan bedörzsöljük sóval, és egy nagy, vajjal kikent tepsibe tesszük. Rámorzsoljuk a maradék vajat, és 180-200 fokos sütőben 10-12 percig sütjük. Hogy időnket tökéletesen beosszuk, míg a lazac a sütőben pihen, alakul, készüljünk neki a szósznak.

A füstölt lazacot apró szeletekre tépkedjük, és belehalmozzuk egy magasabb jénai tálba. Alaposan meglocsoljuk a besamelmártással (igényesebb üzletekben már lehet kapni kész besamelmártást), nyakon szórjuk a két marék apróra vágott petrezselyemmel, alaposan elkeverjük, és beterítjük a zsemlemorzsával. A lazaccal teli tepsit kivesszük a sütőből, a jénait bedobjuk a forró sütőbe, és 10 percig 180 fokon melegítjük. A lazacszeletet egy nagy tányérra rakjuk, és a már kész füstölt lazacos besamelmártással beterítjük. Köretnek extra szűz olívaolajjal meglocsolt friss salátát tálalunk. Látványa gyönyörű, ízvilága pedig minden tekintetben tökéletes.

 Egy tészta, amellyel bárkit leveszel a lábáról (olyan egyszerűen, ahogy az ételt elkészíted)

Hozzávalók:

Az olívaolajon megpirítjuk az apróra vágott hagymát. Amikor a hagyma megpuhult, jöhet az apróra vágott szárazkolbász vagy szalámi. Megpirítjuk a husikat, és nyakon öntjük a paradicsomszósszal annyira, hogy kellemesen ellepje. Beleszórjuk a petrezselymet, és ezen a ponton kóstolunk, és „helyrerázzuk” az ízeket sóval és borssal. Lefedjük a lábost, és kis lángon rotyogtatjuk, míg szép sűrű nem lesz. A tésztát kifőzzük (fogkeményre), és összekeverjük a kész szósszal. Gazdagon megszórjuk reszelt juhsajttal még melegében, és alaposan összekeverjük, addig, amíg a szósz krémes állagot nem kap. Tányérra szedjük, megszórjuk friss ruccolával, egy kis balzsamecettel, és boldogan elfogyasztjuk.

 Krémes lazaccal töltött mangoldlevél fehérboros-tejszínes mártással

Hozzávalók:

A töltelékhez:

A mártáshoz:

A mangoldleveleket forrásban levő sós vízbe dobjuk, de csak nagyon rövid időre, óvatosan (hogy le ne forrázzuk a kezünket), nedvességet nem tűrő alapossággal lecsepegtetjük. A halfilét vastagon megsózzuk, frissen facsart citromlével alaposan meglocsoljuk, frissen őrölt borssal óvatosan meghintjük.

A lazackrém elkészítése:

A lazacfilét a tojássárgájával összemixeljük, sóval és borssal, egy kis olívaolajjal alaposan elkeverjük. A csodás masszát a levelek közepére lapátoljuk, és bebugyoláljuk az egészet egyenként a mangoldba. A kis mangoldkosárkákat belerakjuk egy jénaiba. A szószhoz az apróra vágott vöröshagymát megpirítjuk 3 evőkanál vajon, és felöntjük a borral. Megvárjuk, míg az alkohol elillan, és felöntjük a tejszínnel. Megvárjuk, míg egyszer felforr, és nyakon öntjük a szósszal a mangoldkosárkákat. A jénait letakarjuk fóliával, és 180 fokos sütőben 25 percig pároljuk. Kivesszük a sütőből, lekapjuk a fóliát, és megszórjuk frissen reszelt parmezán sajttal, visszarakjuk a sütőbe, és tovább sütjük, 10-12 percig. A kosárkákat kipakoljuk a tányérra, meglocsoljuk a szósszal. Csak annyit mondhatok: csodás étel egy nyári vacsorának. Friss saláta csodás kísérő mellé.

 

 És egy recept, amely az enyém, és remélem, Szicíliában is megállja a helyét: a janis borjú

 

A pâte:

A pâte hozzávalóit egy turmixgépbe rakjuk, és óvatosan, lassan, hogy ne legyen túl krémes, aprítjuk a mennyei hozzávalókat. Sóval és borssal „szintre hozzuk” az ízeket, és a mannát egy tálba kapargatjuk. A húst egyforma vastagságúra klopfoljuk, sóval és borssal egyenletesen meghintjük. Egy lábosban megmelegítjük a vajat, rádobjuk a husikat, forró vajon megpirítjuk, és egy nagy tepsibe dobáljuk őket. Rákanalazzuk a pâte-ot, és egyenletesen elkenjük a husikon. A mozzarellát kézzel széttépkedjük, és ráhalmozzuk az egész kompozícióra. Felmelegítjük a sütőt 180 fokra, a bort a tepsibe öntjük, letakarjuk fóliával, és a sütőben 15-20 percig pároljuk, majd lekapjuk a fóliát, és grillezzük egypár percet.

Ha mindez megvan, kikapjuk a sütőből a tepsit, az asztal közepére dobjuk, és mindenki szabadon garázdálkodva kiszedheti a magának való adagot. Friss, vegyes tavaszi salátát tálalunk mellé, friss, puha fehér kenyérrel… óriási.

Exit mobile version