Három mennyei, házias gombóc

Mirelle | 2009. Szeptember 21.
A tökéletes forma a gasztronómiában is kedvelt. A gömbölyded ételek szinte valamennyi kultúra kínálatában megtalálhatóak, sósak és édesek egyaránt. Most ez utóbbiból válogattam össze hármat, hogy az egyre hűvösebb őszi estéken legyen mit csemegézni.
Szilvás gombóc
Három mennyei, házias gombóc

Már a Padlásban is megénekelték, hogy milyen csodálatos is egy aranyszínű morzsában, porcukorsipka alatt megbújó szilvás gombóc. Bizony, amikor a piacot lila halmokban elborítja a szilva, akkor engedni kell a csábításnak, és a szezon alatt legalább egyszer csinálni kell egy jó kis gombócot.

Hozzávalók:

A krumplit meghámozom, felkockázom, megfőzöm. Amíg fő a krumpli, addig óvatosan kimagozom a szilvát, kikeverem a fahéjat a cukorral.

Ha kész a krumpli, akkor lecsöpögtetem, majd krumplinyomóval alaposan összetöröm. Amikor már majdnem kihűlt, akkor hozzáadom a többi alkotóelemet, és lágy, de rugalmas tésztává gyúrom. Négy részre bontom masszát, és egy alaposan lisztezett deszkán ujjnyi vastagra kinyújtom, majd kb. 8-10 centis négyzetekre vágom.

Közben egy mélyebb serpenyőben, kis olajon zsemlemorzsát pirítok, valamint egy lábasban vizet forralok, amelybe egy kis sót hintek.

A tésztakockák közepébe belefektetem a fahéjas cukorral töltött szilvát, majd jól bebugyolálom, lehetőleg légmentesen. Ha forr a víz, beleeresztem a gombócokat. Néhány percig főzöm, majd leszűröm és a morzsába forgatom őket.

Ha már nagyon elegem van a szilvázásból, egyszerűen nudlira váltok, és az asztalra kikészítem a házi baracklekvárt is.

Túrógombóc


A szilvással ellentétben a túrógombóc nincs szezonhoz kötve. Télen-nyáron jólesik. Egy kevés házi lekvárral vagy édesre hangolt gyümölcschutney-val tökéletes desszert, de akár köretként is fogyasztható.

Hozzávalók:

A túrót alaposan elmorzsolom, ha van hozzá türelmem, akkor szitán áttöröm, és hozzáadom a tojások sárgáját. Ehhez keverem a lisztet. A tojások fehérjét kemény habbá verem, majd óvatosan beleforgatom a túróba.

Kevés olajon lepirítom a zsemlemorzsát, majd enyhén sós vizet forralok, és nedves kézzel gombócokat formálok a tésztából. Ezeket néhány perc alatt kifőzöm, s az előre lepirított zsemlemorzsába hempergetem.

Mákos gőzgombóc


A vaníliasodó, a mák és a szilvalekvár találkozása egy tökéletes desszertben. Igazi hétvégi, kényeztető finomság.

Hozzávalók:

Az élesztőt felfuttatom a cukros tejben, majd a liszthez adom. Hozzáadom a tojások sárgáját, egy leheletnyi sót, és az egészet alaposan kidolgozom. Kicsit pihentetem. A mákot elkeverem annyi porcukorral, amennyit jónak gondolok.

A tésztát hosszú rúddá sodrom, majd félzsemlényi darabokra vágom. A gombócokat kerek lapokká húzogatom, a közepébe teszek egy jó teáskanál lekvárt. Ezután óvatosan összeillesztem a sarkokat, s alaposan elzárom a lekvár útját. Egy méretes lábasban 2-3 ujjnyi vizet forralok, erre helyezek egy nagyobb szitát, amelybe beleültetem a gombócokat, amelyeket egy kevés olvasztott vajjal bekenek, hogy ha meg is dagadnak a gőzölés alatt, könnyedén szét tudjam őket szedni. Végezetül lefedem a gombócokat, hogy a gőz bent maradjon a lábasban, és negyedóra alatt készre gőzölöm őket.

Tálaláskor cukrozott mákkal megszórom, és vaníliasodóval tálalom.

Vaníliasodó:

A tejet felteszem melegedni. A vaníliarudat kettévágom, óvatosan a tejbe kaparom a belsejét, majd magát a rudat is a tejbe eresztem. Ízlés szerint mézzel vagy cukorral megédesítem a tejet. Mivel a gombóchoz jön a cukros mák is, így viszonylag kevés cukrot teszek hozzá, adott esetben csak a vaníliarudat. A tojásokat kettészedem, a sárgákat elkeverem egy kevés hideg tejjel. Amikor már majdnem forr a tej, akkor belekeverem a tejjel elkevert sárgáját, és tovább főzöm, amíg be nem sűrűsödik.

Exit mobile version