Hasonló jelenségre utoljára 33 évvel ezelőtt, 1982-ben volt példa. Amikor a Hold pályáján a legközelebb érkezik a Földhöz telihold idején – ilyenkor nagyobbnak és fényesebbnek látjuk –, akkor beszélhetünk szuperholdról. Az elnevezés érdekes módon nem csillagászhoz, hanem egy asztrológus, Richard Nolle nevéhez fűződik, aki harminc évvel ezelőtt írt először a jelenségről.
A szeptember 28-i szuperhold különleges lesz
A szeptember 28-a hétfőre virradó reggel teliholdas szuperholdja abban lesz különleges, hogy egyidejűleg teljes holdfogyatkozást is megfigyelhetsz, ha korán kelsz vagy éppenséggel ágyba sem bújsz vasárnap éjjel.
A teljes holdfogyatkozás szeptember 28-án hajnali 1:07 perckor kezdődik, és a Hold valamivel több, mint egy óra múlva, 2:11 perckor tűnik el a Föld árnyékában. Hajnali 4:27 perctől az árnyék eltűnik ugyan, de a jelenség ezzel még nem ér véget. A Hold korongján ugyanis még legalább fél órán át látható a szürkés félárnyék. A teljes folyamat, mire ismét a szuperholdban gyönyörködhetnél, több mint ötórás lesz. Ugyanakkor Magyarországon megvirrad addigra, ezért az utolsó fázisról lemaradunk. Ettől függetlenül érdemes korán ébredni ezen a szeptember végi utolsó hétfő reggelen, és bepillantani a ritka és különleges égi jelenségbe.
További szuperhold témájú cikk az NLCafén
- Ilyen volt az elmúlt nyár közepén a szuperhold
- Odavoltunk érte – így ragyogott augusztusban a szuperhold
- Galériánkban csodás fotókat nézhetsz az elmúlt év szuperholdjairól
Fotó: Pinterest