Legyen sok közös élményünk, de azért hagyjuk egymást élni – nagyszülők kincset érő tanácsai

Lehoczky Rella | 2018. Október 02.
Te mit adnál tovább az unokáidnak? Nagyit és nagyapát kérdeztem arról, ők miket örökítenének át a mai fiatalságnak. Elfeledett emlékek, családi legendáriumok, egy megkopott fényképalbum és a kitörölhetetlen múlt. Miért fontosak ezek? Elmondja a pszichológus.

Ahogy egyre idősödöm, úgy válnak egyre fontosabbá a hajdani értékek. A régmúlt, a megélt emlékek. A családi anekdoták. Három gyerekünknek igyekszünk átadni mindazt a tudást, amit szüleinktől, nagyszüleinktől kaptunk. Rengeteget mesélünk nekik három, már elhunyt nagyszülőjükről, s rendre kérdezgetnek is róluk. Van, hogy az esti meseolvasás helyett elővesszük kissé szamárfüles gyerekkori fotóalbumainkat, s arról mesélünk, milyen is volt a világ, amikor mi voltunk kicsik. Egyre többet nyitjuk ki nagymamám receptgyűjteményét, s pepecselünk közösen papa gyerekkori kedvenc ételén. Szeretek visszafordulni, újra elnyújtózni a gyökereimhez, s felfedezni megint egy értéket, ami talán már nem annyira korszerű. Ódivatú, mégis jelentőségteljes.

Megkérdezem édesapám szüleit, mi az, amit mindenképp érdemes átörökíteni gyerekeinknek. Mindketten jócskán elmúltak már nyolcvanévesek, de a mai napig nagyon szépen élnek, aminek „titkát” sokszor próbáltam megfejteni. Több mint hatvan év házasság után is nagy szeretetben, egymást tisztelve szorongatják a másik kezét, és nem múlik el úgy nap, hogy ne törődnének családtagjaikkal. Mindketten otthonosan mozognak a XXI. század technikai világában, mégis olyan alapértékeket fogalmaznak meg a lehető legegyszerűbb módon, amin érdemes elgondolkodni, amit jó szívvel fogadok meg, s nyújtom át a következő generációnak, hogy aztán ők is továbbvihessék. Most összeszedtem nektek nagymamám tanácsait, amit nagyapámmal egyetértésben gyűjtöttek nektek. 

Képünk illusztráció (fotó: Fortepan)

„Az odavezető út izgalmasabb, mint a megérkezés”

Mi az, amit nagyszüleim szerint érdemes lenne a mai fiatalságnak is megfogadnia, saját tapasztalataikkal együtt beépíteni a hétköznapokba? 

Fotó: Fortepan

Generációkat átívelő hagyományok

Anyaként nemcsak az hangsúlyos, hogy tőlem mit látnak a gyerekeim, hanem az is, mit kapnak nagyszüleiktől, dédszüleiktől. Az idősebb generációtól. Akik lehet, hogy már nem (csak) applikációkban gondolkodnak, de mondanivalójuk örök értékeket hordoz magában. Hogy miért fontos, hogy meghalljuk az idősebbek szavát is? Erről kérdeztem egy szakembert.

„Ők a gyökereink. Ha akarjuk, ha nem, ők bennünk vannak” – kezdi Hámori Krisztina pszichológus. 

„Genetikai szinten és a tudatalattinkban is bennünk vannak. Ez egy olyan láncolat, ami kikerülhetetlen. A fontossága krízis esetén válik igazán érdekessé, amikor valami támaszt keresünk. A legmarkánsabb minta a család, amelyben felnövünk: amikor olyan megoldások után kutatunk, amelyek még nem szerepelnek az eszköztárunkban. Ekkor nyúlunk vissza a gyökereinkhez. Hogyan is cselekedtek ilyen helyzetekben a felmenőink? Kamaszkorban pont a minták ellen dolgozunk, addig gyerekként folyamatosan próbálunk megfelelni, hiszen egy gyereknek nincs más kapaszkodója az életben, mint a családja” – jegyzi meg a pszichológus.

Persze a  kamaszkor ezt írja felül, ekkor még tágabbra nyílik a világ. Már megvan az önállóság, a kortárs környezet megváltoztatja azt, amit otthonról hozunk. Újragondolható az, amit addig láttunk és kaptunk. A lázadási hullám után végül újra visszanyúlunk a gyökerekhez, kicsit megrágva, újragondolva, beletéve a saját tapasztalatainkat, újdonságainkat, a társadalmi lehetőségeket. „Ezeket mind adaptáljuk, s ezekkel együtt térünk vissza azokhoz az alapértékekhez, amelyek, reméljük, elég erősek ahhoz, hogy biztonsággal vissza lehessen kanyarodni hozzájuk. Harmincéves korunk körül, amikor már saját családot alapítottunk, rájövünk, hogy mégiscsak abból táplálkozunk, az a legbiztosabb. Amikor szülőkké válunk, egyre fontosabb lesz, hogy mi az, amit tovább akarok adni saját utódainknak. A nevelési mintákon kívül ez a családi történetekről, a különféle legendáriumokról és a generációkat átívelő hagyományokról is szól” – mondja a szakember.

Fontos, hogy merre tartunk. Hogy kik kísérnek utunkon, merre kanyarodunk, visszafordulunk-e egy-egy kereszteződéshez. De közben sose feledjük, honnan indultunk! Kik álltak mellettünk a startvonalnál, kik fogták a kezünket, amikor bizonytalanok voltunk néhány fontos lépésnél. Nézzünk előre, de mindig tudjuk: mi van mögöttünk!

Nyitókép: Fortepan

Exit mobile version