Mikor néztél utoljára valaki szemébe a tömegközlekedésen? A szemezés mint ismerkedési forma szinte már ki is veszett a 21. század randieszköztárából. De fel sem kell szállnod a buszra, az utcán sétálgató emberek is a telefonjuk képernyőjét bámulják ahelyett, hogy a lábuk elé néznének. Láttunk már, ugye, bevásárlóközponti szökőkútba sétáló tinédzsert, aki a telefonja kijelzőjénél nem látott fél méterrel messzebb.
Én is bűnös vagyok, be kell valljam, a minap egy órát utazgattam ide-oda a városban, mert annyira bele voltam feledkezve az e-mailjeimbe, a jegyzeteimbe, meg hát igen, a Facebook- és az Insta-feedembe, hogy kétszer is elfelejtettem leszállni a járművekről. Halk szitkozódás közepette megfogadtam, hogy ez így nem mehet tovább, valamit kezdeni kell, nem hagyhatom, hogy a telefonom ennyire elszigeteljen a külvilágtól, hogy szinte buborékban tartson ez a tenyérnyi kütyü.
De mégis hogyan vegyük rá magunkat arra, hogy ne nyúljunk kényszeresen a telefon után?
Ideiglenes és triviális megoldásként kapcsold ki a netet
Mivel nettó két nyomással vissza is tudod kapcsolni, nem valószínű, hogy túl sokáig távol tudod tartani ezzel magad a képernyőtől, pláne, ha mondjuk az e-mailjeidre szükséged van a munkádhoz, így ez maximum negyedórás-húszperces feloldozást nyújthat. Nagyjából ugyanennyire hasznos az is, ha képernyővel lefelé fordítod vagy a szoba másik végébe teszed a telefont. Arra azonban jó lehet, hogy rádöbbentsen, mennyiszer nyúlnál a telefonod után csak úgy, céltalanul.
Kapcsold ki az alkalmazásértesítéseket
Így, ha „csak az időt akarod megnézni”, nem fogod azt látni, hogy hárman írtak Messenger-üzenetet, nyolcan pedig lájkolták az Instára kitett képedet. Természetesen itt is csak pár nyomkodásra vagy az üzenőfalon scrollozástól, így az önkontrollodra szükséged lesz.
Hagyd otthon a telefont, ha futni vagy edzeni mész
Ha telefonon követed nyomon az edzéseidet, akkor ez számodra eggyel nehezebb lesz, de például az okosóráddal ugyanúgy tudod majd követni a megtett kilométereket. A futás arra is jó, hogy megtisztítsd kicsit az elmédet, de ha közben a telefonod képernyőjére meredsz, akkor a kilométer sem lesz meg, és te is csak frusztráltabb leszel.
Tölts le egy appot, amely segít kordában tartani a mobilon töltött időt
Space – ennek az appnak a segítségével tudatosíthatod a telefonhasználati szokásaidat magadban. Megtudhatod, hogy pontosan milyen telefonfelhasználó vagy, felállíthatsz magadnak célokat, blokkolhatsz applikációkat, értesítéseket. Letölthető Androidra és iOS-re egyaránt.
Moment – iOS-re készült applikáció, amelyen be tudsz állítani egy napi használati időlimitet. Ha az időlimitedet kihasználtad, akkor a telefon figyelmeztet arra, hogy ideje lesz letenni a kütyüt. Androidra a My Phone Time nevű hasonló appot tudod letölteni.
AntiSocial – már a nevét is imádjuk. Az alkalmazás segítségével nemcsak nyomon követheted a tevékenységedet a telefonon, hanem össze is hasonlíthatod a többi felhasználóéval. Látni fogod, hogy hozzájuk képest többet vagy kevesebbet lógsz-e adott applikációkon. Hirdetések nélkül is ingyenesen letölthető Androidra.
Állítsd át a képernyődet szürke árnyalatosra
Ezt a beállítást általában a Kisegítő lehetőségek –>Színkorrekció menüben találod, de a telefonod keresőfelületén is rá tudsz keresni. Próbáld csak ki! Hirtelen nem is lesz olyan nagy élmény az Instán vagy a Facebookon scrollozni.
Ha sok szín és nagy kontraszt vesz körbe, akkor folyamatosan a figyelemfelkeltettség állapotában vagy. Ilyenkor a figyelmi rendszered állandóan azt kiabálja: Ide nézz, ide nézz!
Bevil Conway, Színek és érzelmek kutatója – National Eye Institute
Forrás: imagazin.hu
Töröld azokat az appokat, amelyek a telefonodhoz kötnek
Drasztikusabb megoldás, de hosszabb távon működhet, ha van elég akaraterőd ahhoz, hogy ne is töltsd le őket újra. Állíts fel magadnak kihívásként időkorlátot, szélsőséges esetben kezdd egy nappal. Törlés után egy napig nem töltheted le az applikációt. Aztán ezt told ki három napra, egy hétre és így tovább.
Végső soron természetesen az önfegyelmedre lesz szükség ahhoz, hogy valóban lejöjj a telefonodról, de a fenti tippek jó alapot adhatnak a „függetlenedéshez”.