A 7. kerület Budapest egyik belvárosi Kerülete. Északnyugatról a Király utca, északkeletről a Dózsa György út, délkeletről a Rákóczi út, a Thököly út és a Verseny utca, délnyugatról pedig a Károly körút határolja. Ismerd meg jobban!
Erzsébetváros
A 7. kerület 1873-ban, a városegyesítéskor jött létre, a túlságosan nagy és népes Terézváros kettéosztásával. A Polgárok kérvényezték, hogy a 7. kerületet I. Ferenc József feleségéről, Erzsébet királynéról nevezhessék el Erzsébetvárosnak. A király 1882. január 17-én írta alá az engedélyt. 1882. február 7-től hivatalosan is Erzsébetváros.
Magyarország Chicagója
A 7. kerület Budapest legkisebb területű, egyúttal legnagyobb népsűrűségű kerülete még napjainkban is. A Nagykörút és a Dózsa György út közötti sakktábla szerkezetű utcarendszeren a 19. század végére gyors tempóban épültek fel a bérházak. Még napjainkban is a főváros legsűrűbben lakott területe, a pesti köznyelv emiatt Chicagónak nevezi a városrészt. Sokan azt hiszik, hogy az elnevezés a bűnözésre utal, ami anno nem volt alaptalan, de a fővárosnak általában akadt pár kerülete (VIII., XIII.), ahol magasabb volt a bűnözési ráta.
Shalom
A 19. század óta itt voltak a budapesti ortodox zsidóság vallási életének főbb központjai. 1944-ben ezen a területen jelölték ki az úgynevezett nagy gettót ahol több tízezer zsidót zsúfoltak össze embertelen körülmények között, egyidejűleg kitelepítve onnan a nem zsidó lakosságot. A gettó legnagyobb létszáma 70 ezer fő volt.
A Dohány utcában található a Nagy Zsinagóga, ami a második legnagyobb a világon.
Forradalom = romkocsma
A városrész a második világháborútól a rendszerváltásig elhanyagolt környék volt, a 2000-es évek elején is sok volt az elhagyatott, üresen álló ház. Ezekben húzták fel sorra a romkocsmákat, ezzel népszerűvé téve a Király utcától a Dohány utcáig húzódó szakaszt. Kialakult Budapest bulinegyede, ez a külföldi (különösen a brit szigetről érkező legény-, vagy leánybúcsús) turisták körében különösen népszerű, mivel az olcsó szesz miatt cefet olcsón tudják elintézni magukat.
Híres szülötték és emléktáblák
A VII. kerületben született többek között Karinthy Frigyes: 1887-ben, a Damjanich utca 27. szám alatti házban, ahol emléktábla is díszeleg a tiszteletére. Szintén a Damjanich utcában, csak néhány házzal arrébb a 39.-ben született Örkény István, a 44. szám alatt pedig Xántus János természettudós, utazó lakott. Faludy György emléktáblája szintén a Damjanich utcában van, ugyanis ő is itt született az 54. szám alatt. A kerületben született Rejtő Jenő is, 1905-ben az azóta róla elnevezett Rejtő Jenő utca 6. számú házban – az emlékét szintén tábla őrzi.
Még több érdekesség Budapestről:
- Csodaszép imázsfilm Budapestről – videó
- Kvíz: Felismered ezeket a budapesti tereket?
- Budapest is ott van a legjobb egyetemvárosok között