100 évvel ezelőtt, októberben már arra készült az Osztrák-Magyar Monarchia, hogy megvívja a XII. isonzói csatát. A mai Szlovénia területén akkor már két éve zajlottak a harcok. Mindenki szomjazta a sikert, aki túlélte Doberdót (amit a háború legvéresebb csatájának tituláltak a vidéken), vagy aki már kezdett belefáradni abba, hogy a lőárkokban folyamatos védekezésre van kárhoztatva. Azt akarták, hogy egy győztes manőverrel végre legyen vége a háborúnak. A caporettói áttörés az I. világháború történetében az egyik legsikeresebb eseménynek számított.
Az 1917. október 24-én megindított hadművelet Caporetto településnél (németül Karfreit, ma Kobarid) az osztrák-magyar csapatok áttörték az olasz védvonalat és 11 védekezésben eltelt isonzói csata után óriási győzelmet arattak. Az olaszok oldalán ott harcolt a híres író, Hemingway is, aki élményei egy részét a Búcsú a fegyverektől című regényében írta meg az utókornak.
Három dédnagyapám is harcolt az Isonzó völgyében
“Amikor ez történt, már a huszárok is leszálltak a lóról, felcsatolták a gyalogsági ásót az oldalukra, feltűzték a szuronyt a karabélyukra – meséli Sándor Zsolt őrnagy, a Honvéd Zrínyi Sportegyesület katonai lovas szakosztályának hagyományőrző vezetője a Magyarország Kúlnak. – Korhű tiszti ruhát viselek, ami pont ekkoriban változott nagyot. Amikor a háború kitört, az első években, még kék és vörös, arannyal
díszített egyenruhákat viseltek a tisztek, de a sorozatlövő fegyverek korában, ez nem volt a legjobb választás, messziről észrevehették a viselőjüket. A katonai vezetés végül a szövetséges németektől vette át, s változtatott a praktikus, a terepbe jobban beleolvadó színre. A kezdetben még csukaszürke színű ruházatot rövidesen úgynevezett tábori szürkére (zöldes árnyalatú) cserélték. A huszárok csizmája is megváltozott az új harcászati kihívásoknak megfelelően. Kevesebbet kellett lovagolni, ezért már nem felszegelt, hanem levehető sarkantyút viseltek. A mi ruháinkat korabeli szabásminták alapján, eredeti öltözékekről varrattuk meg.”
Miért fontos a hagyományőrzés?
“Három dédapám is harcolt a háborúban, kettő huszárként, egy gyalogosként – folytatja Sándor Zsolt. – Keveset őrzött meg a családi memória, de azt tudjuk, hogy az egyiknek szürke lova volt. Siratta a lovát, amikor leszállt róla, de elsősorban katona volt, ha úgy szólt a parancs, gyalog ment, szuronnyal. Az én felmenőimnek szerencséje volt, mert bár sebesülten, de mindannyian visszatértek.”
Az időjárás a katona barátja, nem ellensége
Most, a centenárium évében tíz katona indult útnak, hogy az ott harcolt több százezer bajtársra emlékezzen és emlékeztessen. Futva, 14 napon át, mert arra is felhívnák a figyelmet, hogy a mozgás mennyire fontos, a jó fizikum a katona erénye. „Centenáriumi emlékfutás a hősökért” – szól az esemény mottója.
“Naponta 80-90 kilométert kell megtennünk mától, hogy október 24-én ott legyünk a helyszínen – mondja Nevelős László alezredes, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság főtisztje, a futók csapatkapitánya. – Váltófutásban tudjuk megtenni, mert az összes kilométer, amit le kell gyűrnünk 1923 körül lesz. Most Solymár felé vesszük az irányt, de nemsokára megérkezünk Tatára. Bicikliúton, járdán, útszélén fogjuk a lábainkba tenni a kilométereket. Úgy próbáltuk az útvonalat megtervezni, hogy az aktív nyugat-magyarországi katonai alakulatokat érintsük, ezért Győrön, Tatán, Pápán, Veszprémen és Kaposváron keresztül haladunk le a határ felé. Ha valaki szeretne hozzánk csatlakozni, bárhol megteheti. S mi lesz, ha esik az eső? Zordabbra fordul az időjárás? Az időjárás a katona barátja, nem ellensége – szoktuk mondani. Azoknak sem volt jobb dolga, akik a harctéren voltak száz éve. A futás, mint bármely sport, önismeretre is tanít: hol vannak a határaim, mit bírok. Ez az utazás számunkra most egyfajta zarándoklat. Kevés olyan magyar család van, akiknek egy hozzátartozója ne járta volna meg az Isonzó völgyét.”
A caporettói áttörés jelentős hadászati siker volt ugyan, olyannyira, hogy néhány évvel később, amikor az olasz általános sztrájk elbukott, azt Mussolini „Az olasz szocializmus Caporettójának” emlegette, de ez a győzelem nem hozta meg az olasz összeomlást. Az oda vezényelt, ott elhunyt bakák emléke azonban nem fog a semmibe veszni.
Száz éves történetek
- Száz éves a magyar film
- Száz éves lett a falu nagy öregje
- Tortával ünnepelte a kapitányság a századik évfordulót