A következő években 120 hektáron összesen mintegy 10 millió köbméter meddőanyagot és földet fognak megmozgatni az eredeti állapot helyreállítása érdekében.
Négyszáz focipályányi felhagyott bányaterület rekultivációja kezdődött meg csütörtökön Pécs pécsbányai városrészében. Az ún. Karolina-külfejtés területének tájrendezése részeként a pécsbányai lakóövezet közvetlen szomszédságában a projekt megvalósítói egy 120 hektáros területet állítanak vissza az eredeti természeti állapotba.
A tájrendezés az állam és a bányát a rendszerváltást követően megöröklő Pannon Hőerőmű Zrt. közös kötelezettsége.
A város északi peremén található zónában több mint három évtizeden keresztül, 1968-tól 2004-ig folyt aktív bányaművelés, és volt olyan időszak, amikor évente több mint 400 ezer tonna szenet termeltek ki a területről. Ennek eredményeképpen létesült a hatalmas, mintegy 80 méter mély bányatölcsér, amelynek alján a csapadékvíznek köszönhetően egy 28 méter mély tó is kialakult.
A felesleges vízmennyiség szivattyúzásáról és elvezetéséről, valamint az ingatlan őrzésről eddig is gondoskodtunk, azonban csak a természetes állapotnak a környezeti hatások minimalizálása mellett történő helyreállítása jelenthet megnyugtató megoldást a terület sorsára
– hangsúlyozta Rudolf Péter, a pécsi erőművet a Veolia-csoport tagjaként működtető Pannon Hőerőmű Zrt. vezérigazgatója.
A munka nagyságrendjét jelzi, hogy összesen 9,6 millió köbméter korábban kitermelt meddőanyagot kell a bányászat eredményeképpen kialakult katlanban elhelyezni. Emellett a munkálatok során a bányató vizének levezetéséről, illetve a gödör feltöltéséről is gondoskodni kell, majd a terület egészét 40 centiméter vastagságú termőfölddel kell borítani és növényekkel kell betelepíteni.
A meddő kitermelése, szállítása és ledöntése csak a nappali órákban fog folyni, hogy a munkagépek zaja minél kevésbé zavarja a környező lakosságot, emellett így a por-, zaj- és károsanyag-kibocsátás is kedvezőbben fog alakulni.