A bárányhimlő ma Magyarországon az egyik leggyakoribb, védőoltással megelőzhető fertőző gyermekbetegség, amiből évente 40-50 ezer megbetegedést jelentenek. Közülük 60 százalék a 3-6 év közötti korosztályból kerül ki. Tévhit azonban az, hogy a bárányhimlőn minden gyereknek át kell esnie, és csupán néhány piros pöttyel jár, amit arra a néhány napra el lehet viselni. Szerencsére ma már kevesebbet lehet hallani bárányhimlő-zsúrokról, ahol a szülők összezárták a még fogékony gyermeküket egy fertőző gyermekkel azért, hogy átessenek a betegségen.
Nem tudják, hogy az esetek kb. 10%-ban alakulhat ki szövődményes bárányhimlő. Azt sajnos nem lehet megmondani, hogy ki fog a 10%-ba esni. Gondolja át jól, ha véletlenül party meghívást kap!
A bárányhimlővel kapcsolatban a néphiedelem rengeteg tévhitet közvetít felénk, melyekkel a betegség tüneteit még nehezebben elviselhetővé teszi gyermekeink számára és számunkra.
A tisztasági fürdőt minden nap akár többször is – el kell végezni, de lehetőleg tusolás (és nem áztatás!) formájában. A bőrről a nedvességet le kell itatni puha törölközővel, dörzsölés nélkül. Hajat mosni is szabad, a vizet felitatva a hajból, nem dörzsölve. Ez enyhíti a viszketést és csökkenti a felülfertőzés veszélyét. Tévhit, hogy a bárányhimlős gyermeket nem szabad fürdetni.
A hólyagokat TILOS bekenni rázókeverékkel vagy más krémmel, kenőccsel, jóddal, mert az így létrehozott vaskos pörkréteg alatt baktériumok telepedhetnek meg súlyos bőrfertőzést okozva.
A bárányhimlő leggyakoribb szövődménye a bőrgennyedés, amely maradandó károsodással, heggel gyógyulhat, és ritkán súlyos, a szervezet egészét érintő bakteriális fertőzést (vérmérgezést) is létrehozhat. Tévhit, hogy a viszketés enyhítésére a fehér folyadékkal kell bekenni a bárányhimlős hólyagokat.
Gyakori tapasztalat az elmúlt években, hogy ugyanabban a szezonban az egy családon belül megbetegedett második vagy harmadik gyermeknél jóval súlyosabb lefolyású a betegség, mint az elsőnél volt, vagyis lényegesen több hólyag jelentkezik, hosszabb a betegség lefolyása, végül pedig, például a harmadik gyereknél, már a bőr színe is alig kivehető a sok hólyag miatt.
A bárányhimlő egy heveny, ragályos, hólyagos kiütéssel járó, többnyire jóindulatú betegség.
A bárányhimlőnek nincs ellenszere, a tüneteket az immunrendszer magától megszünteti. Szövődmény nélküli esetekben láz- és viszketés csillapításra, bakteriális fertőzések megelőzésére kell törekedni. Sosem szabad a kialakult hólyagokat kenegetni, krémekkel vagy jóddal kezelni. Langyos zuhannyal érdemes leöblíteni a bőrt, ha már elviselhetetlen a viszkető érzés, a vizet pedig óvatosan, dörzsölgetés nélkül szabad csak felitatni a bőr felszínéről. Ha már áldozatul estünk a betegségnek, tegyünk meg mindent azért, hogy a hólyagok helye ne maradjon meg, így figyeljünk oda arra, hogy ne irritáljuk a bőrt, hanem a fenti módon segítsük a gyógyulást.
Felnőtt korban különösen fontos a várandósság előtt álló nők számára a betegség elleni védekezés. Ha egy nő a várandóssága alatt betegszik meg, az a baba és az anya életét is veszélyezteti.
Sok aggodalomtól és súlyos szövődmények kialakulásától védhet meg a bárányhimlő elleni védőoltás, amelyet a háziorvos, vagy a házi gyermekorvos adhat be. A világ több országában, például Japánban, Koreában, Németországban és az USA-ban már kötelező ez a védőoltás. 12 éves kor alatt 1 oltást kell adni, míg e felett 2 oltással lehet biztosítani a megfelelő védettséget. Az oltással kapcsolatban kérje házi gyermekorvosa, háziorvosa segítségét, és előzze meg a bárányhimlőt szövődményeivel együtt.