Az idén csupa kultregényt találunk a Parlando Hangoskönyvek karácsonyi újdonságai között, így hát a terep elsősorban az újrahallgatóké lesz, akár saját gyönyörűségükre vették a cédét, akár ajándékba kapták ami nem lenne nagy csoda, lévén a hangoskönyv az idén is slágercikk a fa alatt.
Émile Ajar Előttem az élet című regényét például minden könyvmoly alaposan megrágta a hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején. A Párizs egyik szegénynegyedében élő tizenéves arab kurvagyerek (elnézést, de ő maga határozza meg ilyen vulgárisan az identitását) egy zsidó öregasszonynál tengeti mindennapjait, aki éppen a hozzá hasonló baleset-gyerekek bérnevelésére szakosodott.
Momo és Rosa mama között egészen különleges, meghatóan szoros kapcsolat alakul ki, amelynek egy váratlannak nem nevezhető, de tragikus fordulat vethet csak véget. A regény a kisfiú monológja, amelyet Rudolf Péter előadásában hallgathatunk, és amely minduntalan könnyeket csal a szemünkbe: a világirodalom legzseniálisabb, gyerekszájba adott aranyköpései a nevetés könnyeit, az öregasszonyt még holtában is ápoló árvafiú ragaszkodása pedig a meghatottságéit. Álljon itt most csak egy, mottóértékű aranyköpés a felejthetetlen monológból: Az élet az egy olyan izé, ami nem való mindenkinek.
Gary ugyanis még unokatestvére fotóját és személyiségét is odahamisította a kitalált alak mögé, és csak 1980-as öngyilkossága után lebbent fel a fátyol. A Goncourt-díjat pedig, amit a nemléteztő Émile Ajar kapott a regényért, annak ellenére nem vették vissza, hogy a díjat a szabályzat szerint egy szerző csak egyszer kaphatja meg.
Szintén a hetvenes években rongyolódott el számos példány Boris Vian világhírű regényéből, a Tajtékos napokból. A mű nemcsak a szürrealista próza iskolapéldája, hanem ennek némileg ellentmondóan sokak szerint a világ egyik legszebb szerelmes regénye is. Főhőse, Colin ugyanis őt idézzük nagyon szeretne szerelmes szenni. Sikerül is neki, de egy halálos tüdőlótusz elragadja tőle kedvesét, és nem segíthet sem Frászpirin professzor, sem a Bádogbános – igaz, nem is nagyon akarnak. Ráadásul a duplárja is elfogy, így a koktélzongoráját is kénytelen eladni.
A hangoskönyv különlegessége, hogy Colin és Chloé legfontosabb párbeszédei hangjátékszerű betéteket képeznek, és azt se hallgassuk el, hogy a regényben sokat emlegetett Duke Ellington által szerzett muzsika is megszólal ebben a nem mindennapi hangoskönyvben.
E regény szerzője Ajarral ellentétben létező figura, de élete nem volt kevésbé regényes, mint az előbbié. Nem csupán íróként, hanem dzsesszmuzsikusként és festőként is tehetséges volt. Köpök a sírotokra c. botrányregényét az erkölcscsőszök betiltatták, szerzőjét 100 000 frank pénzbírságra ítélték.
Mindössze 39 éves volt, amikor meghalt: a betiltott regényéből akarata ellenére készült film vetítése közben felállt, dühös megjegyzést tett a filmre, majd összeesett. Szívrohamot kapott, mely a szívritmuszavarral küszködő Vian számára végzetesnek bizonyult: útban a kórház felé a mentőautóban vesztette életét. Meggyőződésünk, hogy ha még élne, és tudna magyarul, a hangoskönyv hallgatására nem rándulnának végzetes görcsbe szívizmai
További Parlando Hangoskönyvek itt.
Médiatámogatóink: