Már az ókori görögök is
A kalap szimbólum. A társadalmi rang, anyagi háttér, családi állapot jelképe, de kifejezheti a vallási vagy politikai hovatartozást is. Lehet az egyéniség tükre, a hóbortos divat önkifejezése.
A történelem első kalapja egy thébai síremléken látható, de sajnos, többet nem tudunk róla. Egyiptomban az áspiskígyós sisak a korlátlan hatalommal együtt járt, az ókori Rómában viszont már egyre többen viseltek fejfedőt. A felszabadított rabszolgák szabadságuk jelvényeként egy-egy egyszerűbb süveget kaptak felszabadítójuktól, viszont a felsőbb osztályok tagjai Augustus császár rendelete szerint ki se léphettek az utcára fejfedő nélkül.
A középkorban a kalap igazi luxuscikk lett, olyannyira, hogy a szerzetesek nem átallották prédikációikban a bűn fertőjének tekinteni a gazdagok gyémánttal, tollal, prémmel díszített kalapjait. E divathóbort egészen a XVIII. század végéig a férfiak sajátja volt, innentől kezdve viszont a nők vették át az uralmat. A fátylakba, főkötőkbe rejtőzés után megnyíltak az első női kalapszalonok, és jöttek sorra a korszakalkotó kalapkülönlegességek: az ernyős kalap, a perzsa turbán, a nagy karimájú Rubens-kalap, virágdíszes madárfészkek
majd az ötvenes évek frizurái vetettek véget a kalap világuralmának, és helyette a szabadon viselt haj válik szimbolikussá.
Elegánsat vagy lezsert?
Ha már eljutottunk a döntésig, hogy feldobjuk ruhatárunkat egy kalappal, gondosan válogassunk. Vegyük számba a kabátjainkat, sáljainkat, stólánkat, cipőnket, táskánkat, egy egész színskála legyen a fejünkben, míg a fejfedők közül válogatunk. Ami valljuk be, nem is olyan egyszerű dolog. Míg Párizsban, a Lafayette áruházban egy egész emeletnyi kalap várja a hölgyeket, addig itthon hiába rójuk a plázákat, piacokat, egy-két polcon szomorkodó fejfedőn kívül nem találunk választékot. Egyedüli esélyünk, hogy felleljük a város még néhány működő kalapszalonját, és onnan válogatunk.
Estélyre, színházba a klasszikusan elegáns modellek dukálnak, melyek lehetnek keskenyebb vagy szélesebb karimájúak, merevek vagy puhák. Nagy divat újra a negyvenes éveket idéző, kis méretű pogácsakalap, amit féloldalra helyezve kell viselni. Az idei kalapszezonra a színek, anyagok, minták kavalkádja a jellemző. Készülhet a fejfedő nyúl- és lószőrből, bársonyból, szövetből, velúrból, filcből. Az egyszínűek mellett a legexrémebb minták is divatosak.
Hétköznapokra inkább a puha szövetből vagy bőrből, akár farmerből készített változatok valók, melyek nem ütnek el a rohanós ruhatárunktól.
A kifutók modelljeit, mondjuk az Eiffel tornyot formázó kalapcsodát, vagy a sátorra emlékeztető furcsaságokat tekintsük inkább divathóbortnak, mi pedig maradjunk az egyszerűbb fazonoknál.
Egyedi tervezésű kalapok
Arcformának megfelelő kalap
Az egyedi tervezésű kalapok kalapkészítő műhelyekben készülnek, így ma már bárkinek lehetősége van arra, hogy a megrendelővel közösen alakítson ki az arcformájának, frizurájának, egyéniségének, életvitelének, és az alkalomnak leginkább megfelelő kalapot.
Ezek az egyedi kalapkészítő szalonok nemcsak a tervezést és készítést vállalják magukra, hanem új frizura esetén szűkítenek vagy tágítanak a kalapokon, vagy díszcserével varázsolják újjá a már régi, kicsit unalmassá váló darabokat. Ugyanitt lehet tisztíttatni is a több ezer forintért megvásárolt kalapokat, amit otthon bizony elég körülményes volna.
Ha túl hosszú…
Ne válasszunk magas kalapot, mert az tovább nyújtaná az arcot, inkább alacsonyabb, kerek karimájú kalap mellett döntsünk.
Ha túl széles…
Ne húzzuk a homlokba a kalapot, inkább viseljük hátravetve, hogy ezzel is hosszítsuk és vékonyítsuk az összhatást.
Ha túl kerek…
Olyan kalapra van szükségünk, amely szélesebb, mint az arcforma, hogy ezzel optikailag is vékonyítsuk a vonalak kerekségét. Ajánlott a díszítés a kalapon, hogy a figyelmet odavonzza.
Ha túl szögletes…
Viseljük a fejfedőt ferdén, aszimmetrikusan, így elvonhatjuk a figyelmet a kiugró arccsontról.
Alapszabály még, hogy egy nagyon magas nőnek nem lehet egy pici “kupakot” a fejére tenni, egy alacsonynak pedig nem való a nagy karimájú kalap. Aki bizonytalan, hagyatkozzon a szalon dolgozóinak tanácsára, akik segítenek az arcformánknak, testalkatunknak megfelelő darabot megtalálni. Azt azonban ne feledjük, saját egyéniségünket egyedül mi ismerjük. Mert lehet, hogy remekül mutat a modellen a tyúklábmintás kiskalap, ha nem tudjuk viselni, tönkreteszi megjelenésünket. Ugyanígy járhatunk a túl extrém, túl szürke, túl trendi darabokkal is. Ha viszont a ruhatárunknak, ízlésünknek, személyiségünknek megfelelő kalapot találunk, koronája lesz öltözékünknek.
Ez már művészet A kalapkészítést a szobrászathoz hasonlítják, elengedhetetlen ugyanis hozzá a háromdimenziós látásmód. A századforduló belvárosi műhelyeinek kalapkészítői emlékezetes nevek: 1875-től Boschán Teréz, a XX. század fordulójától Brüll Irma, Brett Sarolta, majd Karsay Feri, Fürst Irén határozták meg a divatot. Még 1947-ben is számos kalapos működött, csak a Váci és a Régiposta utca kereszteződésében tizenhárom bolt várta vásárlóit. Csináltatott is minden nagyobb lóversenyre új kalapot a legtöbb asszony. |