2012-ben volt 50 éve annak, hogy a pop-art mozgalom ikonikus alakja, Andy Warhol elkészítette a Campbell’s Soup Cans című munkáját: a mű 32 vászonból áll, melyeken különböző ízesítésű Campbell’s leveskonzervek képe látható. Ez az alkotás meghatározó szerepet játszott abban, hogy a pop-art az Egyesült Államokban is elterjedt.
Andy Warhol: Campbell’s Soup Cans |
A divattervezők a fél évszázados évforduló kapcsán vették elő újra a pop-art elemeit, melyek így az előző két-három szezon divatjában is mind gyakrabban bukkantak fel, ám a trend az idei tavaszi-nyári szezonra bontakozott ki igazán. Olyan vezető divatházak aktuális kollekcióiban találkozhatunk pop-art stílusú kreációkkal, mint a Chanel, a Dior, a Versace, a Saint Laurent, a Valentino vagy épp a Prada.
A 20. század egyik meghatározó művészeti irányzata ebben az évben a divatban éledt újjá. De mit keres a konzervdoboztető egy Chanel-karkötőn? Ez is kiderül.
A tömegdivaton alapuló trend stílszerűen magába a tömegdivatba is gyorsan “leért”. A fast fashion boltokban bőségzavarban válogathatunk a pop-art stílusú holmik között. A legintenzívebben egyelőre ezen belül is a szájmintás, illetve a festékmintás darabok vannak jelen.
A 20. század egyik meghatározó művészeti irányzata ebben az évben a divatban éledt újjá. De mit keres a konzervdoboztető egy Chanel-karkötőn? Ez is kiderül.
“A luxust úgy kellene viselni, ahogyan elmész a szupermarketbe. Ez a 21. század pop-artja” – fogalmazott Karl Lagerfeld, a Chanel vezető tervezője a divatház legújabb, őszi-téli kollekciójának bemutatója után.
Ott, ahol egy szupermarket díszletei között vonultak fel a modellek luxusruhákban és leveskonzerv-doboztetőkkel díszített kiegészítőkkel, stílusosan utalva Andy Warhol művészetére.
Pop-art. Pop, vagyis populáris, népszerű, illetve art, azaz művészet. A múlt század ötvenes éveinek vége-hatvanas éveinek eleje környékén Angliában született képzőművészeti irányzat a popkultúra, vagyis a tömegkultúra elemeit, mindenki által ismert, modern tárgyakat, termékeket, könnyen érthető motívumokat helyez művészi kontextusba. Élénk, harsány színekkel, kontrasztokkal dolgozik, nagyvonalúan feszegetve, olykor át is lépve a giccs határait. |