Az alapszabály általában az, hogy akut, tehát frissen keletkezett sérülésekre a hideg borogatás ajánlott, mert összehúzza az ereket, így enyhíti a fájdalmat és gátolja a zúzódások, duzzanatok kialakulását. A krónikus állapotokra viszont azért a meleg a jobb, mert serkenti a véráramlást, elernyeszti a feszült izmokat.
Sportsérülések, ficamok, zúzódások, lázcsillapítás. A hideg borogatás legismertebb felhasználási területe a lázcsillapítás, de az akut fájdalomra, gyulladásra, duzzanatra is mindig hideg borogatást tegyünk, mert a jég a fájdalmat is csökkenti a sérült területen. A meleg azért nem megfelelő, mert fokozza a gyulladást, elhúzza a gyógyulás folyamatát.
A hideg borogatás hőmérsékletének 18 és 23 fok között kell lennie. A hűvös vagy langyos borogatás 30 fokos is lehet. Annak érdekében, hogy a borogatás hatásos legyen, 15 percnél tovább ne hagyjuk az érintett testfelületen, illetve szükség esetén helyezzünk fel újabbat!
Fejfájás. Enyhítheti a fejben lüktető fájdalmat a homlokra, halántékra, a szemekre tett hideg borogatás. Meleg borogatással a nyak hátsó felén tehetünk próbát, mert oldja az izmok görcsét, amely hozzájárulhat a fejfájás kialakulásához. Arra figyeljünk, hogy a borogatás mindig csak annyira legyen meleg, hogy az ne legyen kellemetlen a betegnek, és még véletlenül se okozzon égési sérüléseket a bőrön.
Ízületi gyulladás. A hat hétnél régebb óta fennálló ízületi problémákra, sérülésekre meleg borogatást ajánlanak az orvosok. A krónikus ízületi gyulladás is a melegtől enyhül.
A meleg borogatást 30 perctől akár több órán át is fel lehet helyezni. Meleg borogatásnál a kendőnket merítsük meleg vízbe, enyhén csavarjuk ki, hogy ne csöpögjön, és végül ellenőrizzük le, hogy nem túl meleg-e.