Lehet egy csupasz, hosszú rúd, vagy egy szõrös gömb, lehet akkora, mint egy kavics, vagy nõhet tíz méter nagyra, a tüskéseknek helye van az életünkben!
Mivel a kaktuszok sok fényt igényelnek, legmegfelelőbb hely a számukra a belső ablakpárkány. A függöny lehetőleg ne legyen behúzva, vagy ha megoldható, azon kívül helyezzük el. Ha a növények huzamosabb ideig vannak az ablakban, nagy cserépbe kell őket ültetni, mivel a kisméretű cserepet a nyári nap sugarai gyorsan, és igen magas hőmérsékletre képesek felhevíteni, ami a kaktusz életébe is kerülhet.
A hajszálgyökerek maradandó károsodást szenvedhetnek, ezért legelőnyösebb megoldás, ha a cserepet homokkal töltött ládába, vagy tálba süllyesztjük. Az aljára terítsünk 3-5 cm kavicsréteget, ezzel megakadályozhatjuk a pangóvíz kialakulását. A kaktuszok igen jól mutatnak, ha összeültetik őket, ilyenkor azonban ügyelni kell arra, hogy az azonos igényűeket ültessük össze. Ha a tálat télen fűtött helyiségben tarjuk, csak olyan összeállítás jöhet szóba, amelynek egyes egyedei mind kedvelik a téli meleget. Ezek közé tartoznak a Cephalocereus, Cleistocactus, Echinocactus és a Mammillaria nemzetség tagjai.
Kaktuszainkat májustól októberig nyugodtan kint tarthatjuk a kertben, ilyenkor ugyanis nem kell tartani a fagytól, és a nyári csapadék, amitől sokan tartanak, nemhogy árt, de még használ is növényeinknek. Legmegfelelőbb helyet számukra déli, vagy nyugati fekvésben az épülethez közel találhatunk nekik, ahol kevésbe vannak kitéve az időjárás viszontagságainak. Ősszel, a fagyok beállta itt kb. egy héttel kitolódik. Visszatérve a csapadékra, kaktuszainknak ez csak akkor árthat, ha napokig szűnni nem akaróan zuhog. Általában a csapadék kevésnek szokott bizonyulni, tehát még öntözni is kell őket.
Az agyagcserépben kiültetett növényt drénágyra kell helyezni, így a felesleges vízmennyiség könnyedén tud távozni a cserépből.
A nyáron szabadban tartott kaktuszokkal, és általában cserepes dísznövényekkel kapcsolatban az a tapasztalat, hogy megedződnek, és sokkal hatékonyabban tudnak védekezni a különböző kártevők ellen.
Felületük megvastagszik, így a szívogató kártevők nem képesek átszúrni. A kiültetett kaktuszok közeli környezetét díszíthetjük különféle színes kavicsokkal is.