Kattints a képre! |
Virágtartó kancsótökből
Így készül a virágtartó:
Kellékek:
körteforma, száraz tök (kancsó- vagy a kisebb braziltök)
ceruza
madzag
fűrész
csiszolópapír
akrillakk
Kössünk a tökszárra egy madzagot, ennek másik végére egy ceruzát olyan magasságban, amilyen magas falat szeretnénk a virágtartónak. A ceruzát egy magasságban tartva, húzzunk egy vonalat körbe a tök oldalán. Ezután rajzoljuk meg függőlegesen a tárolóedény legalább 2 cm széles fogantyúját.
Fémfűrésszel vagy dekopírfűrésszel vágjuk ki a tök oldalait. A száraz termés fala kemény, de nagyon vékony, ezért fontos, hogy éles fűrészt használjunk, mert különben megrepedhet a tök. Ügyeljünk arra, hogy a sima felületen ne csússzon meg a szerszám!
A kiszáradt tök belseje rejti a magokat és a szivacsos, puha anyaggá vált magházat. Ezt tompa kés segítségével kaparjuk ki. Ne nyomjuk erősen, nehogy megrepedjen a tökhéj.
Egy darab durvább csiszolópapír segítségével távolítsuk el a tök belső falán maradt vékony hártyát is egészen a kemény tökfalig. Finomabb csiszolópapírral dörzsöljük át a vágott élekkel együtt.
A csiszolást követően lakkozzuk le néhányszor a belső felületet, hogy tartóssá, vízállóvá tegyük. A teljes száradás után nekiláthatunk a növények beültetésének. Annak ellenére, hogy lakkoztuk a felületet, érdemesebb olyan növényeket választanunk, melyek kisebb vízigényűek. Ilyenek a kaktuszok és a
Alapanyagok:
kancsótök, 5001500 Ft/db (szentendrei Kézműves Bolt)
braziltök, kb. 20 cm, 250 Ft/db (Kenderkóc)