Tanítsd meg a gyerekeket!

Horváth Angéla | 2005. Július 04.
A Földet gyerekeinktõl kaptuk kölcsönbe, tartja egy indián bölcsesség. A kölcsönholmival figyelmesen kell bánni, és meg kell tanítanunk a gyerekeinket arra, hogyan vigyázzanak arra, amit majd továbbadnak.





A gyerekek életének alapja a játék, ezért úgy tanulnak legegyszerűbben, ha játszanak. Játék közben sajátíthatják el a – nagyon komolyan fogalmazva – környezettudatos magatartást. Vagyis megtanulhatják, hogyan vigyázzanak a földre, a vízre, a levegőre, mitől lesz valami szép, hasznos, fontos. Fortélyainkat és ötleteinket felhasználva te is játszhatsz gyerekeddel hasznos játékokat!

Ismertesd meg a környezetet!

Az óvodás korú gyerek nagyon kíváncsi a világra, ezért biztosan örömmel veled tart egy kis felfedezésre. Az érzékelő játék mulatságos és örömteli. Az előkészületek során külön kis tálkákba tegyél homokot, kavicsot, földet, vizet, hagyj egy tálat üresen. Amikor a kisgyerek szemét bekötötted, tedd elé a tálakat, és mindegyik tartalmát tapintasd meg vele. Mondja el, mit érez, melyik milyen, melyiket hol látta, érezte. Az üres tálkát hagyd a végére, le is vehetitek a kendőt a szeméről. Beszélgessetek a levegőről, a “semmiről” amit a kis ujjaival legutoljára tapintott. Meg fogsz lepődni, mennyi mindent tud elmondani róla!






Az élőlények

Képeskönyvet nézegetve keríts sort arra, hogy beszélgessetek az élő és a nem élő dolgokról. Mik azok a növények, mik azok az állatok, és hányféle más dolgot, tárgyat, eszközt, épületet tud felsorolni az élettelen természet részeként. Arról is beszélhettek, hogy az állatok mitől mások, a madaraknak tolluk van, az oroszlánoknak szőrük, a halaknak pikkelyük. Ha lehetőség van rá, tollat, pikkelyt tapintass meg a gyerekkel.






Hétköznapi tapasztalatok

Egy reggeli séta az oviba számtalan lehetőséget ad a felfedezésre. Beszéljetek az utakon járó autókról, a fiúk biztosan el is mondják, hogy az autók füstöt eregetnek ki magukból. Beszéljetek arról is, hogy miért fontos a tömegközlekedés, vagy miért jó a tiszta levegő.






Együtt jobb is és könnyebb is


Ha magad is úgy élsz, hogy fontosnak tartod a környezeted megóvását, akkor a gyermeked is ebben a szellemben fog nevelődni. Ezért, ha szelektíven gyűjtöd a szemetet, kérd meg a kicsit, segítsen neked. Vigyen ő is a kis hátizsákjában egy palackot a gyűjtőig, otthon ő is segítsen a papírhulladék szétválogatásában, legyen részese a gondolkodásnak, mit hova dobunk ki. Mit tudunk még felhasználni a háztartásban, mi az, amit mások újrahasznosítanak majd.


Biofesték- vállalkozó szelleműeknek






Általános recept:
Fél kilónyi friss fakérget 5 liter vízben 3 órán át főzzünk. (A szárított kérget festés előtt két nappal áztassuk be, és ebben a vízben főzzük puhára!) Ezután átszűrjük, és a lébe beleteszünk egy kis nedves gyapjút vagy vásznat, addig főzzük, míg a kellő színt meg nem kapja. Ha sötétebb színt szeretnénk, tovább kell főzni.

Ezt még te is élvezni fogod! Készítsetek fakérgekből textilfestéket, jó multaság és nagyon tanulságos! Fakérget tavasszal gyűjtsetek, erdei séta során, élő fáról sohasem szabad a kérget leszedni! Az állandó fakitermelés azonban bőven adhat alapanyagot. A festőanyag a külső durva réteg alatti háncsrétegben található. Legjobb a tölgy, az éger, a lucfenyő és a nyírfakéreg. Az összegyűjtött kérget frissen is felhasználhatod, de szárítva el is teheted későbbre.
A festék készítésére persze nagyobb gyerekekkel vállalkozzál csak. A közösen megfestett vásznat díszíthetitek, varrhatjátok. A közös munka során beszélgethettek a régmúlt vegyszerektől mentes világáról, a mai tisztítószerek, festékek természetközeli alternatívájáról.






Válassz tudatosan iskolát, óvodát!

Ha fontos neked, hogy a környezettudatos gondolkodás végigkísérje a gyermeked növekedését, válassz ennek megfelelően óvodát, iskolát. Az oktatási intézményekben egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezetvédelem, a természetismeret. Vannak olyan intézmények is, amelyek speciálisan több időt szánnak erre a témakörre. Táblázatunkban találsz tájékozódási pontokat!
Exit mobile version