1. Változtassunk szokásainkon, az igény határozza meg a kínálatot. Műanyag helyett üveg, papír. Keressük meg az újrahasznosítható termékeket, pl. az üveget, papírt, és műanyagból a PE jelzésűeket. Vigyázat, a TetraPack csomagolás nem környezetbarát, nem újrahasznosítható!
2. Keressük, figyeljük a környezetbarát jelzéseket a termékeken. De ne felejtsük, egyes cégek számára pusztán reklámfogás a “környezetbarát” jelző. Legyünk kritikusak és informálódjunk!
3. “Éhes alga foszforral álmodik” a balatoni algásodás egyik fő előidézője a foszfor, melynek legfőbb forrásai a mezőgazdasági műtrágyák és a mosóporok. Megoldás: foszfátmentes mosóporokat vásároljunk!
4. Tartós elemeknél részesítsük előnyben a higany- és kadmiummentes elemeket. Aerosolos spray helyett pumpás, golyós vagy krém kiszerelésű termékeket vásároljunk, napolaj helyett használjunk naptejet.
5. Lakáson belül is tároljuk külön a hulladékokat: a papírt, üveget, fémet, egyéb konyhai hulladékot.
Különítsük el a veszélyes hulladékokat: az elemeket, akkumulátorokat,
6. Kertünkben készítsünk komposztot, ehhez szinte minden szerves hulladék megfelel. Hasznosabb az égetésnél! Ha így járunk el, feleannyi szemét kerül a kukába.
7. A szemét senkié, de mindenkié! Tegyünk rendet a kerítésen kívül is.
8. Ne mossunk autót a tó partján!
9. Mosó, illetve tisztító folyadékot ne öntsünk az utcai csatornába, mert az sok esetben tisztítás nélkül jut a Balatonba.
10. Településünkön védjük a természetet, kulturális és történelmi értékeinket, törekedjünk azok megismerésére, megismertetésére.
Nyaralás végén pedig gondolj arra, hogy a Balaton tízparancsolata mennyire ráillik akár a te környezetedre is!
Készítette: Nők a Balatonért Egyesület
Forrás: Balatoni hírek