A zenei fesztiválok igazi nyári programok. A szabad tér varázslatos, a hangulat óriási, az emberek jókedvûek. Miközben a színpadon sztárok szórakoztatnak, a fûben táncoló tömeg ruhája gyakran megsínyli a szórakozást.
Cselekedj minél gyorsabban! Szánj rá időt, és a lehető leggyorsabban öblítsd ki a ruhákat, még mielőtt a foltok rászáradnának a szövetre.
Legyél minél finomabb! A ruhák nyomkodása és dörzsölése hatására a foltok szétterjedhetnek. A mosás előtt a területet nedvesítsd meg hideg vízzel a folt külső szélétől befelé haladva. A legtöbb folt ettől halványodni fog.
Áztasd be a ruhát mosás előtt! Ha a ruhák olyan piszkosak, hogy néhol már a színük sem állapítható meg egyértelműen, akkor mosás előtt áztasd őket több óráig a fürdőkádban. Így a mosógép sem romlik el, és a többi ruhát sem szennyezik be a foltok.
Használj apró mozdulatokat! A korábbi próbálkozásokat túlélő makacs foltokat kis vattadarabokkal távolíthatod el. Óvatosan dörzsöld meg ezeket a területeket a vattadarabokkal. Ne használj szivacsot, mert attól a folt nőni fog.
Haladj lépésről-lépésre! A legtöbb folt több összetevőből áll. A teljes folttisztításhoz egymás után alkalmazd a tisztítási eljárásokat. A ketchupfoltok esetében például először távolítsd el az olajos szennyeződést, majd utána foglalkozz az elszíneződéssel!
Próbálj ki új technikákat! Mielőtt kipróbálnál egy-egy folttisztítási technikát, ellenőrizd azt a ruha egyik rejtett részén, például egy belső szegélyén, mivel időnként a folteltávolítási praktikák további károkat okozhatnak. Drága és kedvenc ruháidat érdemes inkább elvinni egy vegytisztítóhoz.
Add át a tudást! A ruhamentő ötleteket oszd meg barátaiddal és családoddal, hogy senkinek ne kelljen megválni kedvenc ruháitól!
Szokványos foltok eltávolítása szokatlan megoldásokkal:
Sör: 1 rész ecetet keverj el 4 rész vízben, és ezzel az oldattal dörzsöld be a foltot. A régi foltokat alkohol és víz keverékével moshatod ki.
Vörösbor: A foltot kezeld denaturált szesszel (gyógyszertárban beszerezhető) , majd egy szemcseppentő segítségével öblítsd át ecettel. Az ecet eltávolítja a maradék elszíneződést is.
Fehérbor: Öblítsd át a foltot hideg vízzel, majd permetezd be vízben feloldott mosogatószerrel. Ezután a szokványos módon mosd ki a ruhát.
Paradicsomos szószok: Először permetezd be a foltot zsíroldó hatású folttisztítóval, majd áztasd be a ruhát langyos vízbe!. Ezután szemcseppentő használatával cseppents ecetet a foltra. Ha az elszíneződés továbbra is megmarad, kezeld a foltot hidrogén-peroxiddal (gyógyszertárban beszerezhető), öblítsd ki a ruhát, majd mosd ki!
|
A porszívó itt nem segít… | Zsír: Egyszerűen mosd ki kézzel a ruhát langyos vízben, általános zsíroldó hatású folttisztító használatával. Ezután kezeld a foltot foltbenzinnel vagy szerves oldószerrel. Ez a módszer bármilyen mártáshoz vagy szószhoz használható, a majonéztől a mustárig. Ha a tisztítás után a folt színe megmaradt, szemcseppentő segítségével csepegtess ecetet a foltra! Fű: Nedvesítsd be a foltot tejsav (gyógyszertárban beszerezhető), víz és alkohol keverékével, majd szappanporral (gyógyszertárban beszerezhető) mosd ki a ruhát az elszíneződés megszüntetéséhez. Fehér ruhák esetében használj fehérítőt! Rágógumi: Jég használatával fagyaszd meg a rágógumit, vagy egy műanyagzacskóban helyezd be a ruhát a fagyasztóba. Kapard vagy törd le a rágógumi maradványait, amennyire csak lehetséges. A maradványokat távolítsd el foltbenzinnel vagy szerves oldószerrel, öblítsd ki izopropil-alkohollal (az anyagok gyógyszertárban beszerezhetők). Gyertyaviasz: Kapard le a viaszt! Helyezz egy papírdarabot a foltra, és egy konyharuhát a másik oldalra. Vasald ki a ruhát langyos vasalóval! A gyertyaviasz ekkor megolvad, és beszívódik a papírba. Rúzsfolt: Dörzsöld be a foltot vazelinnel (gyógyszertárban beszerezhető), majd nedvesítsd meg alkohollal. Ezután elegendő a szokványos mosás. Sár: A nagy sárdarabokat kapard le, majd áztasd be a ruhát mosószeres melegvízbe. Ha szükséges, folytasd a foltok eltávolítását ecettel vagy peroxiddal (gyógyszertárban beszerezhető). Jégkrém: Nedvesítsd be a foltot glicerin és foltbenzin(gyógyszertárban beszerezhetők) keverékével! Napolaj: Ha az általános folttisztító nem használ, zsíroldószerrel vagy foltbenzinnel kezeld a ruhát.
|