Legyen bármilyen stílusú is a lakásunk, egy átlátható, rendben tartott ruhatárolóban akár még a reggeli félálomban is megtalálhatjuk az egymással jól kombinálható és az aktuális évszaknak megfelelő ruhadarabjainkat.
Rend a lelke mindennek
A minden nő által ismert „nincs mit felvennem” szindróma többek között a ruhásszekrényben uralkodó káosznak köszönhető. Általában az van szem előtt, amit már látni sem bírunk, a cipők eltorlaszolják a bejáratot, a szezonális használatú ruhák összekeverednek a mindennapos ruházattal, egyes polcok túlzsúfoltak, és az értékes kiegészítőinknek sincs állandó helyük, így folyton kacatként szóródnak.
Ezért célszerű minden évszakban szelektálnunk, és csak azokat a holmikat megtartani, amikre valóban szükségünk van, és hordani is fogjuk. A gardróbrendezés első számú szabálya a lomtalanítás és a szelektálás. Ez arra az esetre is vonatkozik, ha új tárolási rendszer kialakításán gondolkozunk, és a lakás adottságait kihasználva külön gardróbszobát vagy egy beépített szekrényt választanánk le. Ugyanis a későbbiekben a tárolandó holmikhoz tudjuk alakítani majd a szekrényt, és nem fordítva.
Figyelem: Tervezéskor azt is szem előtt kell tartanunk, hogy a jelenlegi ruhatárunk növekedni fog. Érdemes plusz 15-20%-kal kalkulálva nagyobbra megálmodni a tárolórendszert, hogy az új szerzemények is gond nélkül elférjenek majd. |
Funkcionális tárolás
Amennyiben lehetőségünk van néhány négyzetmétert feláldozni otthonunkból egy tárolásra kialakított helyiségnek, érdemes komfortos gardróbszobát létrehozni. A külön erre a célra kialakított tér ma már nem jelent luxust, hanem elsősorban a mindennapos kényelmünket szolgálja, ahol a ruhák és cipők mellett a ritkábban használt tárgyak is helyet kaphatnak.
Tipp: A reggeli készülődés igazi kis szeánsszá válhat. Amennyiben van elég helyünk, varázsoljuk budoárrá a gardróbszobát. Dobjuk fel a helyiséget fésülködőasztallal, néhány fotellel vagy puffal, tükrökkel és a mennyezetbe épített hangfallal. |
A gardróbszobában az áttekinthető tároláson túl könnyedén válogathatjuk és párosíthatjuk a mindennapos öltözeteinket. A tárolóhelyiségünk elrendezése lehet L vagy U alakú. Az előbbi elegáns és egyszerű, ráadásul helyet takaríthatunk meg vele, az utóbbival pedig könnyedén létrehozhatunk egy klasszikus elrendezésű, átlátható gardróbszobát. Bármilyen legyen is a ruhatárunk elrendezése, a lényeg a teljes helykihasználtság, vagyis építsük be az adott falat a padlótól a plafonig.
A gardróbszoba berendezése egyénre szabott, tehát a lakásban lakók szükségletei szerint alakítható, ráadásul a „járható” szekrény igényeink szerint polcozható, és szerelhető fel különböző hasznos kiegészítőkkel. A tárolási problémáink garantáltan megszűnnek, ha ezt a megoldást választjuk. Amennyiben azonban mégsem tudunk kiszorítani a lakásból egy minimum 3-4 négyzetméternyi területet egy gardróbszobának, választhatjuk a beépített szekrényt vagy az I alakú gardrób megoldását. Ma már lehetőségünk van számos bútoráruház gardróbelemei közül választani, de megtervezhetjük saját magunk is beépített szekrényünket. A fő, hogy mellőzzük a szobánkban terpeszkedő, zömök ruhásszekrényeket, és ruhatárolás céljára válasszuk inkább a sikkes rejtett tárolókat.
Tipp: IKEA-gardróbtervező »
Költségtakarékos megoldás lehet rögzített panelekből ruhatároló rendszert, állványt készíteni. A szerkezet lényege a mennyezet és a padló közé feszített rúd, és előnye, hogy folyamatosan bővíthető a különböző elemekkel, amelyet feldobhatunk színes, vidám tárolódobozokkal, rendszerező fiókokkal és kosárkákkal.
Hasznos segítségek
Az egyedi tervezésű és gyártású szekrények esetében számtalan beépített szerelvény teheti még komfortosabbá a tárolást. Liftek, maguktól visszagördülő polcok, rácsos kosarú fiókok, nyakkendő-, öv- és cipőtartó rendszerek még teljesebbé varázsolják az összképet. A ruhavédő zsákok, akasztók, dobozok és kosarak pedig megvédik a szezonális ruháinkat.
Szempontok a gardróbtervezéshez:
• Mérlegeljünk, és vegyük számba a család ruhatárát, hiszen a meglévő ingek, zakók, kabátok és nadrágok döntik el, hogy akasztós vagy polcos helyekre lesz-e inkább szükségünk.
• Az akasztós részek tervezésénél tartsuk szem előtt, hogy a hosszú kabátok felakasztásához kb. 160 cm, a kosztümök és öltönyök lógatásához pedig kb. 100 cm magasságra lesz szükségünk.
• A tárolószekrény ajtaja előtt hagyjunk minimum 90 cm-es közlekedőrészt, amennyiben a tolóajtó helyett inkább a klasszikus nyíló verziót választjuk, ez a tér legyen legalább 120 cm.
• A cipőknek tervezzünk döntött tárolópolcokat vagy speciális cipőtartó egységeket.
• A gardrób megvilágításánál válasszunk irányított fényt vagy a kiugró párkányba épített spotlámpákat. De megvilágíthatjuk a szekrény belsejét is.
• Ne feledkezzünk el az egész alakos tükörről.
Gardróbot csináltatok » Gardróbszekrény » Tolóajtós gardrób – melyik? » |
Tárolási tippek:
• A szezonális, használaton kívüli ruháinkat, cipőinket és egyéb kiegészítőinket dobozoljuk be, és tároljuk a felső régiókban.
• Gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről, és használjunk illatpárnákat. A szellőzést igénylő ruhaneműket pedig tároljuk rácsos kosarú fiókokban.
• Az áttekinthetőség miatt a zárható dobozokat címkézzük fel.