Rúzsok, szappanok, mosószerek, fagyi vagy porleves. Csak néhány termék, melyek olcsó, Indonéziából származó pálmaolajat tartalmaznak. Ki gondolta volna, hogy miközben jólesően szappanozzuk, kenegetjük és kényeztetjük magunkat valamelyik ismert szépségápolási termékkel, a készítésükhöz felhasznált pálmaolaj miatt fajok veszítik el otthonaikat és kerülnek a kihalás szélére…
A pálmaolaj egy olcsó növényi olaj, melyet az olajpálma terméséből nyernek ki, és széles körben használják, legfőképpen a szépségiparban. A globális piaci kereslet napról napra növekszik iránta. Ahhoz, hogy ezt az igényt ki lehessen elégíteni, az üzemi mezőgazdaság óriásai gátlástalanul kaszálják le az esőerdőket, felbecsülhetetlen károkat okozva ezzel a Földnek.
A pálmaültetvények létesítésének érdekében végzett hatalmas esőerdő-pusztítás főleg Indonézia, Malajzia és Pápua Új-Guinea esőerdőit és annak lakóit sújtják. Paradoxon, hogy Indonézia egyike a világ legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátóinak, miközben tudatosan rombolja az egyetlen, ez ellen némi természetes védelmet jelentő megoldást, az esőerdőket, melyek, mint egy hatalmas zöld tüdő, segíthetnének harcolni a klímaváltozás ellen.
A piaci előrevetítések szerint a pálmaolaj iránti kereslet 2030-ra megduplázódik, 2050-re pedig triplázódni fog. A tudósok szerint 2010-ben – ha az erdők pusztítása változatlanul folytatódik – nem lesz már őserdő Szumátra szigetén. Nem nehéz kitalálni, hogy mindez milyen óriási mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez. |
Orangutánok otthon nélkül – biztos ezt akarod?
A kontrollálatlan pusztítás végtelen károkat okoz, hiszen az őslakosok mellett a már most is kritikusan veszélyeztetett orangutáncsaládok ezrei és sok más állatfaj marad otthon nélkül vagy kerül a biztos kihalás szélére. Csak néhányat említve: a szumátrai tigrisek, orrszarvúk, elefántok, paradicsommadarak és megannyi más csodálatos élőlény. A világ orangutánállományát tekintve Borneó és Szumátra ad otthont az utolsó fennmaradt populációknak. Az Orangutánvédő Központ hivatalos adatai szerint csak 2006-ban több mint 1500 orangután pusztult el az esőerdőt pusztító munkások szándékos támadásainak következtében.
Esőerdő és ami utána marad (Greenpeace) |
Mi az, ami segíthet?
Jelenleg csak egy teljes érvényű nemzetközi moratórium. Ezzel talán sikerül időt nyerni, hiszen amíg tilos az esőerdők pusztítása, nőhet a nyomás a megfelelő szabályozások kidolgozására az esőerdők védelme érdekében. A Greenpeace ezért teljes leállást, azonnali tilalmat követel.
2008 április 21-e óta aktivistáink és támogatóink szerte Európában tiltakozásukat fejezték ki azon cégek ellen, amelyek Indonéziából származó pálmaolajat vásárolnak fel, és felhasználják termékeikben. A cégképviseletek előtt orangutánnak öltözött aktivisták fogadták az alkalmazottakat, hogy tegyenek annak érdekében: ne rombolják le az orangutánok utolsó természetes élőhelyeit a pálmaolaj-termesztés miatt.
Te is felelős vagy!
Aki segíteni szeretne, először is jól nézze meg, hogy amit megvásárol, vajon tartalmaz-e pálmaolajat. Sok kicsi ugyanis sokra megy, és rajtunk is múlik, lesz-e még hely ezen a bolygón az orangutánoknak…
További hírek, cikkek a FigyelőNeten » |