Lakás kiadó! Tökéletes albérlőt keresek!

Horváth Nikoletta | 2010. Április 11.
Férjhez mész, a kedvesedhez vagy évekre külföldre költözöl, ne adj' isten, nem győzöd fizetni a banki kölcsönt. Sok oka lehet annak, hogy kiadod féltett tulajdonodat, és bizony nem mindegy, hogy kinek.

Mielőtt teljesen reménytelennek találnád a helyzetedet, gondold át alaposan, mihez szeretnél kezdeni „feleslegessé vált” otthonoddal: ismerősnek, ismeretlennek, barát barátjának vagy kollégádnak szeretnéd kiadni egyik legnagyobb kincsedet. Nem könnyű a döntés, hiszen még a virágmintás tapétádhoz is személyes élmények fűznek, az antik csillárt pedig fél óra kemény alku után sikerült elcipelned a bolhapiacról. Pontosan ezért légy alapos és körültekintő, amikor a tökéletes albérlőt próbálod felkutatni. Ezzel nemcsak az életedet könnyíted meg, hanem rengeteg felesleges idegességet, utánajárást spórolsz meg magadnak.

Mi alapján válassz?

Lakást kiadni kicsit olyan, mint egy marketingtervet felépíteni, azaz gondos tervezést és előkészítést igényel. Kivéve, ha ingatlanközvetítőre bízod ezt a feladatot, ami nem ajánlott, ha szereted a dolgok menetét a kezedben tartani. Lakásod méreteit, adottságait figyelembe véve döntsd el, hogy ki a célszemély!

• Pici, amerikai konyhás, másfél szobás lakás esetében egyedülálló, már dolgozó vagy első lépéseit egyedül próbálgató, otthonról elszakadó fiatal, akinek még a szülei fogják fizetni a rezsit. Ez a számodra legbiztonságosabb választás.

• Nagyobb, belvárosi, két- vagy többszobás lakás? Az ideális jelölt fiatal pár – kisebb gyermekkel – vagy két barátnő, barát. Ez ugyancsak szerencsésebb összetétel fizetési szempontból. Viszont ez az a tipikus eset, amikor figyelned kell arra, hogy sem a gyerekzsúrok, sem pedig a folyamatos egyetemi bulik során ne keletkezzen kár a lakásban.

• Ha külvárosi, tömegközlekedési útvonalon nehezebben megközelíthető lakásról van szó, akkor a legnehezebb a dolog. Itt a célszemély kiválasztását legjobb, ha a környéken teszed meg, helyi hirdetésekkel, vagy a gondnokod segítségét kérve. Ő biztosan több embert ismer a környéken, mint te.

Árstratégia

A legfontosabb, hogy legyen vonzó és inkább alacsonyabb, de hosszú távon kifizethetőbb az ár. Ez azért is lényeges, mert az állandó költségek folyamatosan emelkednek. Legyél te az, aki a szerződésben egy évre meghatározott fix árat szabsz, így lakód is könnyebben tervez a jövőre nézve, ez biztonságot kelt, ami fontos ebben a helyzetben. Mielőtt kikalkulálod az árat, érdeklődj és nézegess más fórumokon is: hasonló adottságú, felszerelésű lakást mennyiért kínálnak a környéken. Mérd fel a konkurenciát, ezzel helyzetedet javítod a versenyben.

Vigyázat!
Se alul, se felül ne értékeld a lakást, próbálj objektívan látni és gondolkodni!

Tudod, hogy kit, tudod, hogy mennyiért. Most találd is meg!

A kérdés jogos: hol? Kezdd a közösségi oldalakon. Ha nem lennél regisztrálva, kérd egy barátod segítségét, jelentesse meg ő a hirdetést, töltse fel a lakásról készített képeket. Ez a leggyorsabb és legrövidebb út ahhoz, hogy több százan értesüljenek szándékodról. Ami pedig a legfontosabb, mint egy kis magándetektív, otthonról követheted nyomon a jelentkezőket, ismerősöd ismerőse pedig a legjobb referencia egy vadidegennel szemben. Bárhonnan és bárhogyan választod a jelentkezőt, a legnagyobb szűrő az első telefonos beszélgetés, amelyet majd a személyes találkozás követ. Egy kávé mellett is sok minden kiderül majd választottadról. Mindenképpen fontos a kölcsönös szimpátia, abban az esetben, amikor a három-négy befutó között valamiért nem tudsz választani, a végső döntést mindig ez a tényező segíti meghozni – legtöbbször tudat alatt.

Megtaláltad, egyezzetek meg!

Tisztázd és fektesd le írásban elvárásaidat a lakás kezelésével kapcsolatosan. Adott esetben, ha még a kezdetekkor szkeptikus lennél, kérj havi bejárást, próbáld úgy intézni a találkozásotokat, hogy egyúttal szemrevételezhesd, a lakód mennyire tartja rendben a lakást. De vigyázz, nehogy túlzásba ess, és a nyakára járj, nem lenne jó vége.


Fontos!

• Minimum kéthavi kauciót kérj, védve ezzel a saját érdekeidet a csekkfizetés elmaradása esetén.

• A rezsivel kapcsolatos költségeket is tartsd kézben. A szolgáltatókkal (fűtés, víz, áram, telefon, kábeltévé, internet, közös költség) egyezz meg úgy, hogy a te másik lakcímedre menjenek a számlák, fizesd be őket te, majd a másolatot a havi elszámolásnál nyújtsd át az albérlődnek. Így biztos lehetsz afelől, hogy nem lesz hátralékod.

• Mindent fektessetek le írásos szerződésben, ez a korrekt eljárás alapja.

• A folyamatos kapcsolattartás telefonon, e-mailben és személyesen havonta egy alkalommal ugyancsak elengedhetetlen, mert nem kelted az elhanyagoltság érzetét lakódban – és a tulajdonoddal szemben sem. Diszkréten, de éreztesd, hogy rajta tartod a szemed kis lakásod és lakód életén. Az esetleges problémák kezelését az őszinte légkör elősegíti a csupán főbérlő-albérlő viszonnyal szemben.

• Maradjon üzleti, de mégis baráti a kapcsolatotok! Megéri nagyvonalúnak lenned, persze csak adott kereteken belül.

Forrás: www.otthon.hu »

Exit mobile version