Vilmosnak nevezték el a december 9-én született orangutánkölyköt |
Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) ebben a szezonban az emberszabású majmok, vagyis a csimpánzok, gorillák, orangutánok és gibbonok védelme érdekében hirdetett kampányt, amelyhez a szakmai szervezet tagságából eddig 116 állatkert csatlakozott, 23 különböző európai országból. A kampányban természetesen a Fővárosi Állat- és Növénykert is részt vesz.
Szemléletformálás és adománygyűjtés
A kampány keretében az emberszabásúak fennmaradását fenyegető veszélyekre szeretnék felhívni a figyelmet, mi több, a fő látogatási szezonban adományokat is gyűjtenek majd a szabad természetben zajló védelmi programok közvetlen támogatására.
A szeptemberig tartó emberszabású kampány fő célja, hogy felhívja a közvélemény figyelmét az emberszabású majmok fennmaradását fenyegető veszélyekre, illetve hogy támogatást biztosítson azoknak a természetvédelmi programoknak, amelyek célja éppen az ember legközelebbi rokonainak számító fajok megőrzése, védelme.
Ennek érdekében a kampányban részt vevő állatkertek nemcsak szemléletformálással foglalkoznak, hanem támogatásokat is gyűjtenek az emberszabásúak természetes élőhelyein – például a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Kamerunban, illetve Borneó malajziai részén – zajló terepi természetvédelmi tevékenység támogatására. A részt vevő állatkertek összesen egymillió eurót szándékoznak ilyen célokra összegyűjteni.
A tavaly Budapesten született kölykök is segíthetik a vadonban élő fajtársak védelmét |
A Fővárosi Állat- és Növénykert különösen tevékeny részt tud vállalni az emberszabásúakról szóló kampány munkájában, hiszen a tavalyi évben – Magyarországon eddig egyedülálló módon – három emberszabású majom is született a városligeti intézményben. Ezek az egészen fiatal, cseperedő kismajmok, melyek közül Bongo gorilla épp a napokban volt egyéves – nemcsak aranyosak, hanem népszerűségük folytán segítenek az embereket érzelmileg közelebb hozni az emberszabású majmokhoz, fogékonyabbá téve a nyilvánosságot azokra a természetvédelmi problémákra, amelyek ezeket a fajokat kritikus mértékben veszélyeztetik.
2011 az erdők éve is
Miközben az európai állatkertek idén az emberszabású majmoknak szentelnek kiemelt figyelmet, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) az erdők évének nyilvánította a 2011-es esztendőt.
Az ENSZ által meghirdetett programhoz több ponton is kapcsolódik az európai állatkertek által életre hívott emberszabású kampány, hiszen az emberszabású majomfajok többsége erdős vidéken őshonos, és megritkulásuk egyik fő oka a természetes élettér, az erdők kipusztítása.
Fotók: Fővárosi Állat- és Növénykert »
Emberszabásúak védőangyalai – akik értettek a majmok nyelvén |