Fatörzsdokik bevetésen

nlc | 2011. November 30.
Félelmetes, amikor viharos szélben recsegő-ropogó hangokat adva éppen a mi házunk felé készül kidőlni a szomszéd öreg fenyőfája.
Fatörzsdokik bevetésen

 Mentsük meg!

Biztonsági okok miatt már több korábban megvizsgált fát ki kellett vágatni, nemcsak közterületen, de magánkertekben is. Tudni kell azonban, hogy a tomográfos vizsgálat nemcsak a végső ítélet kimondására szolgál, hiszen adott esetben azt is megmutatja, hogy bizonyos faápolási beavatkozások elvégzése mellett mely fák menthetőek meg. A fatörzs biztonsága legtöbb esetben koronaméret-csökkentéssel és/vagy statikai megerősítéssel megoldható.

Ma már nem kell az elemek jóindulatában bízva tétlen várnunk, hogy vajon mi történik, ha jön a vihar. Nem kell többé attól rettegnünk, hogy az öreg, korhadt testű fa törzse a fejünkre dől-e vagy sem. Végeztethetünk fatörzsállapot-vizsgálatot, melynek eredménye megmutatja: veszélyben vagyunk-e, vagy sem.

Az állapotfelmérés eszköze a „Fakopp”, mely nem más, mint egy elektroakusztikus tomográf – dr. Dívós Ferenc magyar fizikus találmánya. „Működése azon az elven alapul, hogy az egészséges, illetve az odvas, korhadt állományban másképp terjed a hang – magyarázza Ócsvári Gábor faápolási szakember. – A készülék a fatörzs egy-egy szeletét méri fel, s számítógép segítségével metszeti képpé alakítja az adatokat. Több ilyen „szelet” egymásra helyezésével háromdimenziós térképet kapunk arról, milyen is az adott törzs tényleges kondíciója, milyen és mekkora benne a beteg rész kiterjedtsége. Az információk birtokában meghatározható, hogy mekkora szelet, milyen erős vihart bír ki még a fa törzse kettétörés nélkül. Öt éve vezettük be a készüléket, s úgy tűnik, van rá igény. Egyre több a felelősen gondolkodó kertbarát.”

 

 

 

Exit mobile version