Dinnyemintát nyomdáztunk a konyharuhára, és ezt másoknak is ajánljuk

Brandt Diána, Masni Dekoráció | 2014. Július 27.
A dinnyét nemcsak enni imádjuk, ha vidám, nyárias hangulatra vágyunk, dekorációnak sem kell pár dinnyeszeletnél sokkal több. Ha a konyhában hangolnánk strandolósra a kiegészítőket, egy kis nyomdázással gyorsan teljesülhet a kívánságunk. Direkt jól áll neki, ha nem tökéletesek a nyomdázott szeletek.

Már óvodában is nagyon szerettem nyomdázni, és bár voltak persze gyári szettek is, a krumpli minden háztartásban és még a Mókus és Kisvirág csoportban is könnyen hozzáférhető alapanyag volt. Már akkor rákattantam, és egészen mostanáig halogattam, hogy készítsek valami olyat, ami manapság is nagyon megállja a helyét.

A forma nem volt kérdés, mert nyáron az ember dinnyét eszik vég nélkül, már csak azt kellett kitalálnom, hogy mire nyomdázzak. Itthon biztos nagy siker lett volna, ha mondjuk végigdekorálom a konyhafalat, de ennyire nem vagyok bátor. Így maradtam inkább a kiegészítőknél, és elkészült ez a helyes konyharuha:

Amire szükséged lesz hozzá:
    •    egy nagy (tényleg nagy) krumpli
    •    2 világos, egyszínű konyharuha VAGY 60 cm 100% pamut lepedővászon (140 cm széles)
    •    sniccer, vágódeszka, ceruza
    •    piros, zöld és fekete textilfestékek, ecsetek, tálkák
    •    alátétnek papír, fólia vagy kartonlap

Így állj neki:
1. Először készítsd el a nyomdát. Ehhez vágd ketté a krumplit, de ne félbe, hanem mondjuk 1/3 – 2/3 arányban. A 2/3-os darabba fogod belevájni a dinnyemintát.

2. Egy hegyes ceruzával (vagy fogpiszkálóval, hurkapálcával), karcold bele a dinnyemotívumot. Fontos! A héj és a piros belső közé majd árkot kell kaparni, hogy a színek ne keveredjenek össze.

3. Kezdjük a minta külsejével. Sniccerrel vágd végig úgy 1 cm mélyen a mintát, majd erre a vágásra merőlegesen is vágj, így jó esetben ki tudod venni a minta mellől a felesleget.

4. Most a fent említett, színek közötti árok bevágása következik. Vágj ék alakban, és kaparj ki egy pár mm széles sávot a két rész között.

5. Tisztázd el a minta széleit, hogy a kontúrok majd szépek legyenek .

6. Fogj két tálkát, és öntsd bele a festékeket. 2 ecsetre is szükséged lesz.

7. Mielőtt nekiállnál nyomdázni, mindenképp tegyél a textil alá vagy fóliát, vagy papírt, hogy az átütő festék semmiképp se fogja meg a munkafelületedet.

8. Mielőtt felvinnéd a festéket, egy papírtörlővel töröld szárazra a krumpli felületét, majd hordd fel egyenletes, vékony rétegben a dinnye pirosas részére a pirosas festéket, a zöldre a zöldet. Ügyelj arra, hogy ne keveredjenek a színek.

9. Nyomd rá erősen a nyomdát a textilre.

10. Kész is van az első dinnyés nyomat.

11. Látni fogod, hogy a felhordott festékből alig marad a krumplin valami. Így újra fel kell hordani a festékeket, vékonyan, egyenletesen, és lehet újra nyomdázni!

12. Amikor készen vagy mindkét konyharuhával, várj egy kicsit, míg teljesen megszárad a piros rész (fél – egy óra maximum).

13. Ekkor fogd a fekete festéket, tegyél egy apró pöttynyit egy tálkába. És már indulhat is a dinnyemagozás!

14. Amikor megszáradtak a magok is, vasald át az egész nyomdázott felületet. Helyezz sütőpapírt a konyharuhákra, és 3-as fokozaton, gőz nélkül vasald pár percig a dinnyéket.

15. Amennyiben nem kész konyharuhákkal dolgozol, hanem lepedővászonnal, akkor most jött el a pillanat, hogy a nagy darab anyagot ketté vágd (így az eredmény két darab 60×70 cm-es lap lesz), majd a végén szegd körbe varrógéppel.

Készen is lennénk!

TIPP: az egyedileg nyomdázott konyharuhákat csak 40 fokon mosd!

Exit mobile version