Nehéz az albérletet kereső diákok helyzete

MTI/NLCafé | 2015. Július 28.
Nehéz helyzetben van, aki albérletbe költözne. A tanév közeledtével pedig a diákok is elkezdenek lakást keresni maguknak az egyetemük városában. Az egyik vezető ingatlaniroda részletezi az albérlethelyzetet:

Az árak egyre nőnek

2011-től 2014-ig mintegy 5-10 százalékos árnövekedés tapasztalható az ingatlanpiacon, az elmúlt egy év alatt pedig az ingatlanárak további 28-30 százalékkal emelkedtek.

Budapest II. kerületében az egy négyzetméterre eső bérleti díj átlagosan 2700 forint, a VIII. kerületben 1700 forint, a vidéki városok esetében pedig Debrecenben átlagosan 1600 forint, Pécsen 1300 forint, Szombathelyen pedig 1200 forint volt a Duna House által az elmúlt fél évben kiadott ingatlanok bérleti díja alapján. Az előző év azonos időszakához képest Budapest két kerületében az egy négyzetméterre eső bérleti díjak átlagosan 900, illetve 400 forinttal, a vidéki városok esetében Debrecenben és Szombathelyen 400, Pécsen pedig 200 forinttal emelkedtek.

Lesz-e változás?

Az albérletek és a bérleti díjak jövőbeni alakulásáról a Duna House úgy fogalmazott: amíg a lakásállomány nem bővül, jelentős változás nem várható, a kialakult helyzeten egyrészt a családi otthonteremtési kedvezmény javíthat, ugyanis sok bérlő megfontolja majd a vásárlás lehetőségét, másrészt pedig a lassan újra beinduló beruházások, amelyek révén növekszik majd a lakásállomány. Bár ez utóbbi azért egy lassabb folyamat lesz.

Felmerülő pluszköltségek

Fontos adminisztrációs elem még az óraállások jegyzőkönyvezése, ugyanis ezzel védheti magát a bérlő a bérlet kezdeténél korábbi költségeket is tartalmazó számlák fizetésétől.

Exit mobile version