Ezeket a szobanövényeket tartsd távol a gyerekektől és a kisállatoktól!

Németh Orsi | 2016. Február 06.
Nem árt, ha tudjuk, melyek azok a növények, amelyekkel érdemes vigyázni. Hamar megvan a baj, ha gyerekünk vagy házi kedvencünk egy óvatlan pillanatban bekap vagy leharap a mérgező növény leveléből egy darabot. Összegyűjtöttük a 10 leggyakoribb mérgező szobanövényt.

Gyermekünktől vagy a lakásban tartott házi kedvenceinktől érdemes távol tartani a következő mérgező szobanövényeket, mert nedvük bőrirritációt, levelüket megrágva, lenyelve pedig hányást, hasmenést, fulladást okozhatnak. 

Ciklámen

Igazi tavaszváró növény a ciklámen, ami a Földközi-tenger partvidékén őshonos. Virága és szára enyhén, míg föld alatti gumója erősen mérgező. A 2-3 centiméter átmérőjű, szabálytalan kis gömbök szaponint és mérgező ciklamin-glükozidot tartalmaznak. Egy-két gumó elfogyasztása hányást, gyomorfájást, hasmenést eredményez. 

Fikusz

A szobafikusz hatalmas levelében és szárában tejnedv található. Ha a gyermek megkóstolta a növény zöld leveleit és netalántán a kemény, fás szárat is lenyelte, akkor erős hasfájás, hasmenés, valamint hányás a leggyakrabban jelentkező tünetek.

Filodendron/könnyezőpálma

A könnyezőpálma kedvelt szobanövényünk. A növény emberre veszélyes anyagát nem a levele vagy a szára tartalmazza, hanem pikkelyes légzőgyökerei. Ezek a “csápok” keltik fel a gyermekek érdeklődését is. A baj akkor következik be, ha a letépett vagy lenyisszantott gyökerek nedve a bőrre, vagy a nyálkahártyákra kerül:  bőr kivörösödhet, míg a szájüregben a nyelven és a torokban égető érzés jelentkezhet. 

Kroton

A trópusi vidékeken élő növény levelei váltakozó állásúak és eltérő színűek. A kroton lándzsahegyre emlékeztető levele a szárral együtt mérgező tejnedvet tartalmaz. A növényi nedv erős hányást, bőrpírt okoz.

Primula

A primulának rengeteg színű változata ismert, viszont nem árt tudni, hogy ennek a szép és színes virágnak a levele és a hajtása is mérgező. A növény levélszőreinek tövében található apró
mirigyek olyan tejnedvet termelnek, amely viszketést, bőrpírt, rosszabb esetben hólyagokat okozhatnak. 

Olvass még több cikket szobanövényekről itt az NLCafén:

Amarillisz

Bármennyire is meglepő, az amarillisznek minden része mérgező, a hagymájától kezdve a szárán és a leveleken keresztül egészen a virágokig. A szervezetbe kerülve gyomor- és bélgyulladást okoz, amit gyakran hányás és hasmenés is kísér.

Anyósnyelv

Az anyósnyelv levele és hajtása is mérgező, leveleinek rágcsálása – mint a legtöbb növény esetében – hányást, hasmenést okoz. 

Mikulásvirág

Bár most egyáltalán nem éli a szezonját, azért az év vége felé, mikulás és karácsony tájékán jusson eszünkbe, hogy a mikulásvirágnak minden egyes része mérgező. A szervezetbe jutva a legkisebb mennyiségben is erős hányást, hasmenést, rosszullétet eredményez. 

Begónia

Az eddig felsoroltak közül talán a begónia a legkevésbé veszélyes a gyerekünkre vagy házi állatunkra, de érdemes rá is figyelni, hiszen ha nagyobb mennyiségben jut a szervezetbe, akkor ugyanúgy rosszullétet, hányást, hasmenést eredményez.

Flamingó

A flamingóvirág Dél-Amerikából származik, hazánkban rendkívül kedvelt szobanövény, de vigyázni kell vele, mivel olyan anyagokat tartalmaz, melyek irritálják a nyálkahártyát.

Exit mobile version