Előfordul, hogy a sok odafigyelés és ápolás ellenére is megbetegednek a levegőt is tisztító szobanövényeink. Hogy milyen betegségek támadják meg leggyakrabban a növényeket, és mit tudunk tenni ellene? Ebben segítünk most nektek!
1. Lisztharmat
A lisztharmat gombabetegség, a levélen, a száron és a virágon porszerű, fehér bevonatot képez. Nem lehet ledörzsölni a növényről, ne is próbálkozz vele. Ez a fehér bevonat később megbarnulhat, a beteg levelek elhalnak, lehullanak, így maga a növény is elpusztul.
Így terjed:
A lisztharmat számára nagyon kedvező a meleg, párás környezet. A legyengült növényeket nagyon hamar megtámadja. Fogékonyak a lisztharmatra a pozsgások, a begónia, a verbéna és a cserepes rózsa is.
Így védheted növényedet:
- A leghatásosabb megoldás ha a fertőzött növény minden beteg részét levágod, az ollót minden vágás előtt fertőtleníted, a megmaradt részt pedig gombaölő szerrel kezeled.
- Védekezhetsz a lisztharmat ellen úgy is, hogy kéntartalmú szerekkel permetezed be a növényt. Ez a módszer viszont lakásban szinte teljességgel kivitelezhetetlen, ezért drogériában szerezz be édeskömény-kivonatot és ezzel kezeld a növényt.
Olvass még több cikket szobanövényekről itt az NLCafén:
- 8 szobanövény, amely tisztítja a lakás levegőjét
- Szobanövényvédő házi praktikák
- Szobanövények: a hosszú élet 10 titka
2. Szürkepenész
Főleg a növény levelén, szárán fordul elő, de virágokon is megtalálható ez a gombaféle. A beteg növényrészek lággyá és rothadó állományúvá válnak, és mindezen szürke színű, nagyon sűrű, puffadt penészréteg alakul ki.
Így terjed:
Nagyon könnyen, akár légmozgás által is terjedhet, nehéz rá odafigyelni. Kimondottan fogékony rá a fokföldi ibolya, de bármelyik növényen előfordulhat.
Így védheted növényedet:
- Ez a gomba szereti a meleg, fülledt környezetet, ahol nagy a páratartalom, így ha meg akarod előzni, szellőztess rendszeresen, és ne tartsd a növényeid túlságosan közel egymáshoz.
- Ha már megbetegedett a növény, akkor a beteg részeket mindenképpen távolítsd el.
3. Levéltetű
Nagyon pici (1-3 mm) barna, fekete, zöld vagy szürke állatkák, amelyek hihetetlenül gyorsan képesek szaporodni. A növények nedveit szívogatják, főleg a fiatal leveleket és szárrészeket kedvelik, mivel azok még puhák. A fertőzött levelek ragadósak lesznek, besodródnak, később pedig elszáradnak. Veszélyes kártevők, általában tömegesen jelennek meg egy-egy növényen. Azért is nagyon veszélyesek, mert vírusokat is hordozhatnak!
Így terjed:
A meleg, száraz idő kedvez nekik, nagyon könnyen átjuthatnak egyik növényről a másikra.
Így védheted növényedet:
- A legtöbb egyed kézzel is eltávolítható, de azért inkább vegyszeres kezeléssel kísérletezz.
- Ha nem akarsz vegyszerezni, akkor mosd át hetente a leveleket enyhén szappanos vízzel vagy gyakran zuhanyoztasd a növényt langyos vízzel. A levéltetvek ragadós sárga lappal is összegyűjthetők.
4. Üvegházi molytetű
Sokan liszteske néven ismerik, mivel nagyon apró (2 mm) és hófehér színű rovar, ami a levéltetűhöz hasonlóan szintén a friss leveleket és hajtásrészeket szívogatja. A kifejlett, repülni képes példányok és már a lárvák is egyaránt szívogathatják a növényt, és ragadós, úgynevezett mézharmatot választanak ki, ami később bepenészedhet.
Így terjed:
Nagyon gyorsan és sok növény fogékony rá!
Így védheted növényedet:
- Zuhanyoztatás langyos vízzel, ügyelve, hogy a levelek fonákjára is jusson víz.
- 7-8 naponta permetezés piretrintartalmú szerrel.
5. Takácsatka
Ugyancsak apró állatok, közeli rokonai a pókoknak. Általában 0,5 mm nagyságúak, és lehetnek vörös, barna vagy sárga színűek.
Így ismerheted fel:
Általában a leveleket károsítja, méghozzá a levél színén apró, sárgásfehér foltokat okoz. Nevét onnan kapta, hogy a levélfonákon sajátos, nagyon finom szövésű pókhálót készít. A levelek elszáradnak, majd lehullnak, emiatt elpusztulhat az egész növény.
Így terjed:
Nagyon gyorsan, sok növény fogékony rá, főképpen a vékonyabb levelű dísznövények. Veszélyeztetett növények a citrom, a banán, a datura, a fukszia és a leander is.
Így védheted növényedet:
- Mivel nem bírják a nedves környezetet, így hatékony és nagyon környezetbarát védekezési mód, ha a növényt rendszeresen lezuhanyoztatod langyos vízzel, vagy csak simán permetezd le háromnaponta, felforralt, majd lehűlt vízzel.
+1 TIPP Ha semmiképp nem akarsz vegyszereket használni, de betegen sem szeretnéd látni legkedvesebb növényeidet, akkor a csalánfőzet, a gilisztaűzővarádics-főzet és a zsurlófőzet például egyaránt jó a takácsatkák ellen, a zsurlófőzet lisztharmat ellen, a csalánfőzet pedig levéltetvek ellen. |