Ha már jártál kertészeti szakboltban, akkor biztos észrevetted, hogy rengetegféle föld létezik. Persze, ha nem vagy növénymániás kertész, akkor még biztos, hogy nem nézted meg ezeket a földeket közelről, de ahhoz, hogy minden leendő növényed szép és egészséges legyen érdemes tájékozottnak lenni a különböző típusok között. Mert egyáltalán nem mindegy, hogy milyen földbe ülteted át a növényedet! A rossz választás akár a növénykéd végét is jelentheti.
Akár kerti, akár vagy szobanövényt tervezel átültetni, mindig fontos, hogy a megfelelő virágföldet válaszd ki. Járj utána, hogy milyen kémhatású földben él meg a növényünk. A megfelelő föld képes biztosítani azt a növényünknek, hogy ellenálló legyen és mindig virágozzon.
Jöjjenek a földtípusok és azok a növények és virágok, amiket bátran ültethetsz ezekbe:
A virágföldek összetevője lehet a humusz, homok, tőzeg, kőzettörmelék, agyag, kéreg, mulcs, perlit, kókuszrost stb. Az összetételük aránya meghatározza a savasságukat (ph-érték) és tömörségüket. A pH érték (vagyis a kémhatás) szempontjából háromféle földtípust (savanyú, semleges, lúgos) különböztetünk meg, minden növény másmilyen pH értékű talajt igényel.
A = savanyú (pH= 5,9-6,4) kémhatású virágföld – összetevői: savanyú tőzeg, komposzt, bazalt, homok.
Savanyú virágföldet az alacsony mészigényű növények kedvelik: erdei virágok, szobafenyő, szobapáfrány, bromélia, begónia, ciklámen, hortenzia, rododendron.
B = semleges kémhatású (pH = 6,5-7), általános virágföld – összetevői: natúr tőzeg, komposzt, bazalt, homok.
Ezt a földtípust szokás általános virágföldnek is nevezni.
Általános virágföld
Ezt a földtípust látod a legtöbb helyen, 2 kilóstól 20 kilós kiszerelésig is vehetsz belőle. Bár általános, azért nem mindegyik növényhez jó. Jellemzően az átlagos dísznövényeknek készítették, így használhatók a népszerűbb, gyakran alkalmazott virágos dísznövényekhez és leveles szobanövényekhez. A semleges virágföld a közepes mészigényű növények számára kiváló, pl.: mikulásvirág, aloe vera, dracéna, fukszia.
C = lúgos (pH= 7-7,5) kémhatású virágföld – összetevői: natúr tőzeg, komposzt, bazalt, mészkőőrlemény.
Az enyhén lúgos virágföldet olyan növényeknek adjunk mint a leander, muskátli, rozmaring, szegfűfélék.
Muskátliföld
Ez az enyhén lúgos virágföld, és ahogy a nevében is benne van ez a legjobb választás, ha a muskátlijaidat szeretnéd átültetni.
Speciális virágföldek
Van néhány olyan speciális növény és fa, ami speciális földet igényel.
Citrusföld
A pH 6 – 6,8 között található laza szerkezetű és barna színű szagmentes föld a citrusfélékhez (narancsfa, citromfa) ajánlott.
Örökzöld és cserjeföld
A savanyú talajt igénylő fenyőfélék, borókák, tuják, szobanövények földje ez. A pH 5,4 – 5,8 között található értékkel jól növekednek benne a kis cserjét, tuják.
Palántaföld
Palántaföldet (pH 6,5 – 7,0) érdemes magvetéshez és palántaneveléshez használni tavasszal, mert ez segít a gyökérképződésben és megtalálható benne minden tápanyag, ami a növekedéshez szükséges.
Dísznövény és pálmaföld
Ez a 5,4 – 6,0 pH érték között lévő föld ideális a pálmafélék és levelükkel díszítő növények átültetéséhez.
Kaktusz föld
A kaktuszok és a pozsgások átültetéshez érdemes speciális földet szerezni, mert érzékeny növények. A pH 6 – 7,0 között lévő kaktuszföldet szeretik a legjobban ezek a növények, mert ez kellően homokos, és semleges.
Még több ültetés és kertszépítés az nlc-n:
- 9 csodaszép évelő virág, amit ősz elején érdemes elültetni
- Mibe ültessünk? – rendhagyó virágcserepek
- 3 mód, ahogy pillangókat vonzhatsz a kertedbe