Monstre termékbiztonsági akcióban ellenőrzött több mint másfélszáz hajszárítót az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Mechanikai és Villamos Laboratóriuma. A vizsgált 155 termékből 18 nem tudta produkálni az ígért teljesítményt, 13 pedig egyenesen életveszélyes – közölte szerdán a minisztérium.
A fogyasztóvédelmi hatóság munkatársai a kereskedelmi forgalomban kapható, közvetlenül hálózati feszültségről működő kézi hajszárítókból vettek mintát. A 155 különböző fajtájú termék az itthon kapható hajszárítók szinte teljes palettáját felölelte, az eltérő színváltozatokat figyelmen kívül hagyták.
A hajszárítók vizsgálatának eredménye:
- A labor minden esetben megmérte a hajszárító által felvett teljesítményt. Ezen a vizsgálaton 18 termékről derült ki, hogy valójában nem képes hozni a csomagoláson és a hajszárítón feltüntetett értékeket.
- Ellenőrizték az áramütés elleni védelmet és a fűtőtest túlmelegedését megakadályozó úgynevezett hőkioldó meglétét is. Előbbi elvárás 7 terméknél nem teljesült, mivel a meleg levegőt előállító fűtőtesthez hozzáérhet a fém hajcsat, hajpánt.
- Egy hajszárító csatlakozódugóját a névleges áramfelvételhez képest alulméretezték, ami szintén áramütést okozhat.
- A hővédelmi eszköz hiánya 11 terméknél járt túlhevüléssel, és így az égési sérülés súlyos kockázatával.
- A több mulasztáson is rajtakapott hajszárítók miatt összesen 13 bizonyult életveszélyesnek.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta: az elvégzett vizsgálat a hazai kereskedelmi forgalomban megtalálható hajszárítók szinte teljes palettáját felmérte. A széles merítés hasznosságát támasztja alá, hogy a tavalyelőtti piacfelügyeleti ellenőrzésen átesett tizenkét hajszárító mindegyike megfelelt a követelményeknek.
A súlyos kockázatú, áramütéssel és égési sérüléssel fenyegető árucikkek lekerültek az üzletek polcairól, azokat a webáruházak kínálatából is eltávolították. A fogyasztóvédelmi hatósági eljárások folyamatban vannak, az életveszélyes termékeket a vásárlóktól is visszahívják.
A tételes terméklista és hibajegyzék a Fogyasztóvédelmi Portálon érhető el (.pdf).
(MTI)
(Kiemelt kép: illusztráció.)
Még több fogyasztóvédelmi vizsgálat az nlc-n:
- Minden hoverboardot és majd’ az összes rollert betiltotta a fogyasztóvédelem
- Rajzeszközöket ellenőrzött a fogyasztóvédelem, itt az eredmény