Megállíthatatlannak tűnik a cirádás (vagy pettyes) éticsiga (amelynek a teste koromfekete, a háza pedig változatos fekete és sárgás mintázatot visel) inváziója. Helyenként kiszorítja élőhelyeiről az őshonos éticsigánkat, és komoly károkat okozhat – írja a 24.hu.
Ez a csigafaj feltehetően emberi közvetítéssel érkezett Magyarországra, ám remekül érzi magát és intenzíven terjed. Remek étvágyánál és azon hajlamánál fogva, hogy népes „csigabandákba” verődve járja a vidéket, a kiskertekben és a parkokban is megdöbbentő pusztítást képes okozni.
A szárazföldi csigák között azonban 8–10 centis testével és házának akár 5 centiméteres átmérőjével a nagyobbak közé tartozik.
Hazánkban az 1970-es években, Tihanyból származik az első észlelés, az a populáció azóta is él és virul. A terepi vizsgálatok eredményei azt mutatják: ahol a cirádás éticsiga megjelenik, ott az őshonos faj eltűnik vagy egyedszáma jelentős mértékben visszaszorul.
A cirádások csoportba rendeződő viselkedése jelenti a kerttulajdonosok számára is a fenyegetést, hiszen sok csiga rövid idő alatt okozhat nagy kárt. Sőt ezek szaporábbak és falánkabbak, valamint kevésbé válogatósak hazai rokonuknál.