Az egész olyan hihetetlen. Az ember felül a repülõre, elhelyezkedik, megeszi az elétálalt fínomságokat, kicsit nézi az alatta elterülõ kékséget, s két és fél óra mulva, mikor földet ér, egy teljesen más világba csöppen.
Igen, Tunéziának talán ez az egyik legnagyobb vonzereje: közel van hozzánk, s egy rövid utazás után mégis egy egzotikus, különleges országban találja magát a turista.
S míg a pálmafákkal övezett úton valamelyik ismert üdülőhely,
Sousse, Hammamet felé visz minket a busz, ízelítőt kaphatunk az arab világból. A távolban az Atlasz hegység komor csúcsai, de a közelben jellegzetes lapostetejű, fehér falú, kékkeretes, szamárhátíves arab házak. A falakra virágok futnak, s még ilyenkor ősz végén is csodálatos színben pompáznak a bougainvilleák, hibiszkuszok, oleánderek. Az utcákon színes forgatag, európai ruhába és hagyományos lepelbe öltözött arabok ballagnak kényelmesen, a házak tövében festett arcú beduin asszonyok kuporognak.
Az európai utasra a városok belső történelmi része, a medina van legnagyobb hatással.
Itt a varázslatos kelet minden szépségét, egzotikumát beszippanthatja a látogató.
A többnyire vastag fallal körülvett évszázados városrészek központja a kelet varázsát elibénk táró bazár, a szűk utcák, az apró boltok, ahol szépen munkált kézműves tárgyakat, rézkancsókat, szőnyegeket, bőrárut kínálnak. Az eladók hangos szóval invitálják a járókelőket, s ha valaki betér hozzájuk, biztos lehet abban, hogy nem jön ki üres kézzel. Vigyázat: alkudni kötelező! Ne szégyeljük az elsőként kimondott ár egyötödét ajánlani a felkínált portékáért. Az apró tereken titokzatos török fürdők, s mecsetek, a karcsú minaretekből pedig a müezzin éneke hívja imára a híveket.
S ha már beszippanthatott valamit az utazó kelet varázsából, érdemes elindulni, s felfedezni Tunézia történelmi, természeti nevezetességeit. Az elmúlt századok során megfordult e földön számtalan hódító, emléküket felbecsülhetetlen értékű épületek, kincsek őrzik. Karthagó a római korról mesél, a tuniszi Bardo Múzeum mozaikjai elmúlt évszázadokról regélnek. Kaioruan, Tunézia szent városa, nagymecsetje az iszlám világ egyik legjelentősebb, s legnagyobb zarándokhelye. Matmata berberjei pedig ma is ugyanolyan barlanglakásokban élnek, mint eleik több száz évvel ezelőtt.
A líbiai határhoz közel, a különleges klímájú, télen, is langymeleg
Jerba szigete bűvöli el a turistát, s már nem vagyunk messze a sivatagtól, ahol lustán imbolygó tevekaraván halad valahová messzire a lenyugvó nap fényében.