Schmidt története

nlc | 2003. Április 10.
Warren Schmidt egyhangúan csordogáló életébe egyszerre ütnek be a nagy tragédiák. Oscarjelölt alakítás, ismét Jack Nicholsontól.




Kezdetnek nyugdíjazzák a munkahelyén, ahol egész életén keresztül dolgozott, és mivel úgy érzi, hogy idő előtt szabadultak meg tőle, meglehetősen rosszul érinti a dolog. Kiderül, hogy egyetlen lánya, Jeannie (Hope Davis), hozzá akar menni egy balfácánhoz. Mindennek tetejébe 42 évnyi házasság után egyik napról a másikra elveszíti feleségét (June Squibb).





Állás, feleség és család nélkül Warren kétségbeesetten próbál valami célt találni tökéletesen kiüresedett életében. Úgy dönt, hogy felkutatja a gyökereit Nebraskában, és azzal a lakóbusszal indul neki az útnak, amit feleségével arra tartogattak, hogy egyszer beutazzák vele az országot. Úgy időzít, hogy felfedező körútja végeztével épp lánya küszöbön álló esküvője előtt érjen Denverbe, hogy segítsen neki a ceremónia előkészületeiben, és helyrehozza megromlott kapcsolatát gyerekével. Ezt az elhatározást némileg megnehezíti, hogy ki nem állhatja lánya jelöltjét, Randallt (Dermot Mulroney), aki a szemében egy unalmas, középszerű, ambícióktól mentes fickó (persze mit is lehet várni egy alaktól, aki abból él, hogy vízágyakat sóz az emberekre).





Tovább romlik a helyzet, amikor hősünk találkozik a fiú szüleivel (Kathy Bates, Howard Hesseman): a Hertzel-családban uralkodó szabadszellemű légkör teljesen idegen a mindig visszafogott Warren számára, elrettenti Randall anyjának bármilyen kényes témával könnyedén előrukkoló szókimondó stílusa, durvának és modortalannak találja a családot. Hallani sem akar róla, hogy rokonságba keveredjen ezekkel az emberekkel, így aztán gyorsan megtalálja élete új értelmét: meg kell akadályoznia lánya házasságát.





Fájdalmas odüsszeája során Warren egyetlen emberrel osztja meg gondolatait és tapasztalatait, egy váratlanul az életébe csöppent baráttal és szövetségessel – ő Ndugu Umbo, a hatéves tanzániai árva, akit Warren havi 22 dollárral támogat egy, a tévéből megismert jótékonysági szervezeten keresztül. A kisfiúhoz írt leveleiben végre képes megfogalmazni egész eddigi életében ki nem mondott érzéseit, és ezek a vallomások segítik hozzá, hogy szembenézzen saját magával és tisztán lásson.
A filmben nyújtott alakításáért Jack Nicholsont a legjobb férfi főszereplő, Kathy Bathest a legjobb női mellékszereplő kategóriában Oscar-díjra jelölték!
Exit mobile version