Versmetró

nlc | 2004. Június 21.
A VersMetró Magyarország eddigi legnagyobb szabású költészet-népszerûsítõ akciója. A budapesti metró napi másfél millió utasa számára két hónapon át tesznek közzé magyar verseket, illetve képzõmûvészeti alkotásokat.






Kattints a képre!
A Média a Jövőért! Alapítvány, a Szépírók Társasága és a Café Bábel folyóirat közös munkájának köszönhetően 110 kortárs vers és műalkotás olvasható a metrókocsik reklámfelületein, reklámmentes környezetben.
A VersMetró szerelvényeire 2003. december 9. és 2004. január vége között lehet felszállni a 2-es metró vonalán.

A Szépírók Társasága és a Café Bábel megkereste a Média a Jövőért! Alapítványt, mely az ötletet felkarolva ingyen bocsátotta a kulturális rendezvény rendelkezésére a reklámfelületeket. Az alapítvány feladatának tartja, hogy minden fontos kulturális kérdés nyilvánosságot kapjon plakátjain, s e célból 1994-ben létrehozta a Metró Galériát. A további szervezői munkában az alapítvány munkatársa és egyben a Promix-Plus Rt. médiaigazgatója, Pethő Zsolt volt lelkes társunk.







Kattints a képre!
A műalkotások kiválasztását a Szépírók Társasága és a Café Bábel vállalta magára, és nyílt pályázatot hirdetett a különböző kulturális és irodalmi fórumokon.

A kiírásban a következő feltételek szerepeltek:
• városi tematikájú legyen (korábbi közlés nem volt akadály)
• a vers ne legyen túl hosszú, hiszen akkor nem lesz mód a végigolvasására
• a közterületi szereplés miatt ne tartalmazzon obszcén, trágár stb. szavakat

2003. szeptember 1-jére, a határidőre közel 400 vers érkezett be, melyek közül végül 110 került a VersMetróra. A zsűri három főből állt: Mészáros Sándor (Szépírók Társasága, kritikus), Balázs Eszter (Szépírók Társasága, kritikus), Kemény Vagyim (Café Bábel, főszerkesztő).

Szintén széles körből és a városi tematikának megfelelően gyűjtöttük össze a képző- és iparművészeti alkotásokat, melyben nagy segítséget nyújtott a Magyar Iparművészeti Egyetem, Szász Áron és Szolláth Dávid. Segítségüket még egyszer nagyon köszönjük.







Kattints a képre!
A szövegek és képek szerkesztését szintén a szervezők (a Café Bábel képviseletében Kemény Vagyim, a Szépírók Társasága képviseletében Balázs Eszter) végezték.

A plakátok grafikai tervezését az Image Factory látta el.

A kiállítás nem jöhetett volna létre támogatóink nélkül:
Fővárosi Közgyűlés Kulturális Bizottsága, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, “Budapest Bank Budapestért” Alapítvány, Informatikai és Hírközlési Minisztérium.


Képek: Litera.hu
Exit mobile version