Október 28-a hajnalán a totalitás végig látszani fog. A holdnyugta idején (Budapesten 7 óra 34 perc) már a penumbrát hagyja el a Hold.
Rézvörös ragyogás
Teljes vagy részleges holdfogyatkozás teliholdkor figyelhető meg, ilyenkor a Hold pályája, és bolygónk árnyéka metszi egymást. Mivel a Föld árnyékának átmérője nagyobb, mint a Hold, ezért gyűrűs holdfogyatkozásban soha sem gyönyörködhetünk.
A legtöbb telihold során a Hold a Föld árnyékkúpja alatt vagy felett halad el – azaz nem következik be fogyatkozás. De évi egy-három alkalommal a Hold keresztezheti vagy a Föld félárnyékának, vagy a teljes árnyékának valamely részét, ezáltal bekövetkezhet félárnyékos, részleges, vagy teljes holdfogyatkozás.
Bár a Föld árnyékába belépő égi kísérőnk fokozatosan elsötétül, teljesen feketévé, láthatatlanná nem válik. A teljes fogyatkozás idején, amikor már az egész égitest a Föld árnyékában van, színe tompa rézvörös lesz, ami annak a következménye, hogy ilyenkor csak a Föld légköre által szórt, alkonyatihoz hasonló napfény világítja meg.
Egy óra 21 percig tart a teljesség
A teljes holdfogyatkozás Amerikából ottani idő szerint szerda este, Európából és Afrikából pedig csütörtök hajnalban látható. Magyar idő szerint a Hold csütörtök hajnalban 3 óra 14 perckor kezdi meg belépését bolygónk teljes árnyékába. A teljes fogyatkozás kezdete 4 óra 23 perckor, közepe 5 óra 4 perckor, a teljes fogyatkozás vége pedig 5 óra 45 perckor lesz.
A következő teljes holdfogyatkozásra 2005. március 3-ig kell várni. A mostani teljes holdfogyatkozás alkalmából a budapesti Polaris Csillagvizsgáló szerdáról csütörtökre virradó éjszaka hajnali 3 órától várja az érdeklődőket. Részletek a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján »