Csodálatos Júlia az Oscar elõszobájában

nlc | 2005. Január 17.
Szabó István Csodálatos Júlia címû filmjének is jutott az Arany Glóbusz díjakból: Annette Bening nyerte a legjobb színésznõnek járó elismerést a vígjáték kategóriában.

A legjobb drámai film a Martin Scorsese rendezte Aviátor, míg a legjobb rendező Clint Eastwood lett, a Million Dollar Baby című filmmel. A legjobb színésznek Leonardo di Capriót, a legjobb színésznőnek Hilary Swanket választották. Az életműdíjat idén Robin Williams nyerte el. A vasárnap kiosztott Golden Globe-díjak felé azért fordul különösen nagy figyelem, mert az elmúlt évtizedekben gyakran bizonyult ez az elismerés az Oscar “előszobájának”. A 62 esztendeje alapított díjat minden év januárjában a Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szövetsége (HFPA) tagjai ítélik oda.

1943-ban indult

Két, korábbi, utóbb rövid életűnek bizonyult, külföldi újságírókat tömörítő szervezet után 1943-ban alapították a Hollywood Foreign Press Associationt, amely a British Daily Mail számára biztosított tudósításokat, majd 1950-ben létrehozták a Foreign Press Associationt, hogy azután 1955-ben egyesülhessen a két szervezet.

A háborúnak köszönhetjük

 Öregedő díva

A Mephistóért annak idején Oscart is kapó Szabó István új filmjében, a Csodálatos Júliában a most Golden Globe-ot nyert Annette Bening egy öregedő dívát játszik az 1930-as évek Londonjában, aki könnyed bosszút forral azok ellen a férfiak ellen, akik szerepet játszottak az életében.


A Golden Globe indulása a II. világháborúig nyúlik vissza. Érdekes módon, ma már, amikor a non-profit alapon működő Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szövetsége egyike a legfontosabb filmes intézményeknek, s tagjai 55 ország magazinjait és újságjait képviselik, melyek együttes olvasótábora eléri a 250 millió embert, szinte elképzelhetetlen, hogy a múlt század negyvenes éveiben az amerikai filmipar semmire sem becsülte a külföldi piacot. Az első tudósítókat a háború sodorta az Egyesült Államok „filmfővárosába”, s ha már ott voltak, szövetségeket és díjakat alapítottak. Hogy mennyit változott azóta a világ, jól jelzi, hogy manapság az amerikai filmipar profitjának több mint 50 százaléka a tengerentúlról származik.

A külföldiek közül a spanyolok nyertek

A mostani Arany Glóbusz átadáson a legjobb vígjáték díját a Paul Giamatti rendezte Kerülőutak nyerte, ráadásul a a legjobb forgatókönyvért járó elismerést is ez a film söpörte be. Clive Owent és Natalie Portmant választották a Közelebb (Closer) című filmben nyújtott alakításukért a legjobb mellékszereplőknek. Spanyol alkotás, az Alejandro Amenabar rendezte Belső tenger, amely egy béna ember halálhoz való jogáért folytatott küzdelméről szól, lett a legjobb külföldi film. Arany Glóbuszt kapott Mick Jagger az Alfie című filmben elhangzó Old Habits Die Hard című daláért. Robin Williams, az ötszörös Golden Globe díjas színész, akit most életműdíjjal tüntettek ki, tavaly elhunyt barátjának, Christopher Reeve színésznek ajánlotta díját.

Exit mobile version