Nincs olyan sikerkönyv, amely elkerülhetné a megfilmesítést, így nem volt meglepő, hogy Arthur Golden Egy gésa emlékiratai című regényéből is film készült, amelyet sokan köztük én is félelemmel vegyes kíváncsisággal vártunk. Szajuri, a japán gésa élete és vágyai a könyv lapjain a lélegzetelállító belső monológok és az önéletrajzi beszámoló hitelessége miatt hatolt a szívig.
A film ezt meg sem próbálja utánozni, a képzelet helyett a szemen keresztül kápráztat el. Harsogó színek, gyönyörű jelmezek, szép képek, mesés beállítások és a hatás ugyanaz: nők szerelmei, álmai és félelmei tárulnak fel előttünk. Vágyakozásaikban, ármányaikban magunkra ismerünk, és közelebb kerülünk a hanamachik (gésa-negyedek) legendás világához.
Szerelem mindig és újra
A filmben egy vidéki kislányból a szemünk láttára lesz a leghíresebb gésa. Gésa, aki több mint szerető, de kevesebb, mint a feleség. Gésa, akinek teste a megélhetésének, sőt életének záloga. Gésa, aki nem lehet szerelmes. De a szerelemet egyetlen szív sem tudja elkerülni – így Szajuri sem. Az ő végzete (és szerelme) még kislány korában, azon a napon kezdődik, amikor egy férfi megajándékozza egy fagylalttal. Attól a naptól fogva mindent megtesz, hogy a férfi közelébe kerülhessen…
Lábad nyoma
Szajurit, a japán gésát Zhang Ziyi, a pekingi születésű kínai színésznő alakítja, ezért Kínában a filmet be is tiltották, viszont egyetlen pillanatig sem kételkedtem a film hitelességében. Elhittem az érzéseket, átéreztem a konfliktusokat, sohasem estem ki a filmből és persze ízelítőt kaptam Japánból.
A film készítői ugyan nem tudtak minden jelenetet Japánban leforgatni, mert a gésa-negyedek aranykora nem csak a filmben, hanem a való életben is tovaszállt, viszont az a néhány eredeti japán épület, amit láthatunk, történelmi jelentőségű: ilyen a Kiyomizu-tera nevű buddhista templom, melyet 778-ban alapítottak, valamint az 1029-ben épült Yoshimine-tera templom. Szintén látható a filmben a legendás Fushimi Inari, a Kiotót övező dombokra kilométer hosszan felkapaszkodó narancssárga Torii kapu, ahol a zarándokok bűnbocsánatért imádkoznak. Az utolsó felvételek Kawane-cho város közelében, egy hatalmas mandarin- és teaültetvényen készültek. A többi jelenetet egy Los Angelesben felépített gésa-negyedben vették fel – természetesen ügyelve a korhű hangulatra.
Díjak: |
Oscar-díj (2006) Legjobb művészeti rendezés: John Myhre és Gretchen Rau Legjobb fényképezés: Dion Beebe Legjobb kosztüm: Colleen Atwood Golden Globe díj (2006) Legjobb filmzene: John Williams |
A film magyar nyelvű weboldala »
Rendező:
Rob Marshall
Főszereplők:
Zhang Ziyi
Gong Li
Michelle Yeoh
Ken Watanabe
Fotó: Fórum Hungary