Az óriás hímes tojások titkai |
A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban kiállítás és tavaszváró játék várja a kicsiket és a nagyobbakat. Belépéskor minden látogató játékkártya-lapot kap, a tavaszi titkokat rejtő óriás hímes tojásokban pedig fejtörők találhatók. Megismerkedhetünk a tojásdíszítés különböző módjaival, valódi hímes tojásokban illetve közel 50 különböző madártojásban gyönyörködhetünk.
Válogatást láthatunk a múlt század húsvéti képeslapjaiból, és húsvéti népszokásokról készült filmeket nézhetünk, ha elfáradtunk.
A hétvégi napokon vásárt rendeznek, ahol húsvéti hagyományokkal kapcsolatos kézműves népszokásokat mutatnak be a közönségnek.
Időpont: 2006. április 1-23. (április 17-én nyitva, 2006. április 19-én zárva)
Nyitva tartás: naponta 10.00-17.00, hétfő szünnap
Helyszín: Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár
Támogató: Míves Tojás Múzeum – Zengővárkony » |
Belépőjegy árak:
Felnőtt: 500 Ft
Gyermek: 450 Ft (3-tól 14 éves korig)
Csoportos: 300 Ft (minimum 10 fős óvodai és iskolás csoportok)
Húsvét a Skanzenben |
Az eddigi hagyományokhoz híven a Szabadtéri Néprajzi Múzeum első nagy rendezvénye a Húsvéti hagyományokat felelevenítő fesztivál lesz. A húsvéti ünnepkör szokásait hagyományőrző együttesek elevenítik fel.
A húsvéti tojás díszítésének gazdag hagyományait (batikolás, karcolás, patkolás, berzselés) az ország különböző vidékeiről érkező népművészek mutatják be, e technikák többségét pedig akár mi magunk is kipróbálhatjuk. Növényekből, virágokból és terményekből szép asztaldíszeket és más húsvéti dekorációt készíthetünk.
A Húsvét-kertben a gyerekek húsvéti tojásjátékokat játszhatnak (tojáskapkodás, tojásgurítás, tojásütés), a játszóházban a húsvéti ünnep hagyományos és újabb keletű, de közismert szimbólumait (bárányt és nyulat) lehet természetes alapanyagokból elkészíteni.
A Játékudvarban már-már feledésbe merülő népi ügyességi és sportjátékokat lehet kipróbálni. A kétnapos rendezvényre érkező családokat bábjátékkal, népzenei bemutatókkal és táncházzal várják.
Itt hirdetik ki a Skanzen honlapján meghirdetett locsolóversíró verseny győzteseit is, és húsvéthétfőn ismét szépségversenyt rendeznek az állattartó tanya racka juhai között. A Fogadó kínálatában a húsvét hagyományos ételei is szerepelnek (bárány, sonka, torma, tojás, kalács.)
Időpont: 2006. április 16-17.
Helyszín: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre
További információért klikk ide! »
Húsvét Noszvajon |
Az Eger mellett fekvő Noszvajon kézműves kirakodóvásár, egész napos táncbemutató, tojásfestés, illetve kemencében sült mazsolás, foszlós húsvéti kalács készítés és kóstoló vár bennünket.
A gyerekek sem fognak unatkozni – 11.00 órától bábelőadás (Rózsa Sándor, a betyárok Jancsija) szórakoztatja őket, és kipróbálhatják Paprika Jancsi Csúzlizdáját is.
A katlanban húsos káposzta készül, az elkészült ebéd mellé pedig mi más kerülhetne az asztalra, mint a híres noszvaji bor!
Időpont: 2006. április 17. 10.00 órától
A program helyszíne: Noszvaji Gazdaház
További információ és szálláslehetőségek »
Matyó Húsvét Mezőkövesden |
Az 5. alkalommal megrendezett jubileumi Matyó Húsvét három napja alatt több helyszínen zajlanak a programok. A rendezvénysorozat a nagyszombati szertartással veszi kezdetét, majd a Zsóry-fürdőben esti fürdőzésen vehetünk részt 20.00 órától. 16-án vasárnap a Hór-völgyi víztározónál benevezhetünk a horgász-és halászléfőző versenyre, a Zsóry-fürdőben népművészeti bemutatót tekinthetünk meg, Húsvét hétfőn pedig a régi településszerkezetet megőrző Hadas városrészben húsvéti ételszentelés, kóstolás, majd egész napos folklór programok várnak bennünket, és természetesen tojásfestés sem marad el. A Matyó Múzeum időszaki kiállításán húsvéti tojásokat csodálhatunk meg, a gyerekeket pedig húsvéti állatsimogató várja a Gépmúzeumban.
Időpont: 2006. április 15-17.
Helyszínek: Mezőkövesd Hadas városrész, Hoórvölgyi víztározó, Zsóry-fürdő
Információ: Matyóföldi Idegenforgalmi Egyesület (49/500-285)
Nosztalgiavonattal Hollókőre |
Utazzunk nosztalgia dízelmozdony vontatta különvonattal Palócföld szívébe, Hollókőre. A kedvezményes részvételi díjak magukba foglalják a vasúti nosztalgia menettérti jegyet és a helybiztosítást. A hollókői ófalu látogatásának belépőjegy árát (2000 Ft) a helyszínen kell kifizetnünk. A hollókői várat és a múzeumfalut se hagyjuk ki programunkból.
Hollókői Húsvéti Fesztivál | |
A 2006. április 16-17-e között megrendezésre kerülő esemény látogatóit a magyar népszokások, és a színpompás népviselet eleven forgataga fogadja. A nógrádi falucska utcáját elözönlik a kézművesek, iparművészek, akik betekintést nyújtanak mesterségük fortélyaiba, így a hímestojás-készítés rejtelmeibe is. A fesztivál ideje alatt néptáncbemutatók, népművészeti vásárok, gasztronómiai ínyencségek, gyerekjátékok színes programáradata közül válogathatunk.
|
Időpont: 2006. április 17.
Részvételi díjak: 5.500 -6.500 Ft/fő
Jelentkezés: 2006. április 10-ig a MÁV Nosztalgia Kft. Irodájában, a Budapest Nyugati pályaudvar 10. vágánya mellett. További információ a (+36 1) 238-0558 telefonszámon kérhető.
Menetrend:
Indulás: 07.00. Budapest Nyugati pályaudvar
Érkezés: 10.00. Hollókő
Indulás: 16.00. Hollókő
Érkezés: 19.00. Budapest Nyugati pályaudvar
Húsvétolás Ópusztaszeren |
A húsvét hétfő programja ételáldással kezdődik, amelyre az ökumenikus kápolnában kerül sor. Ezt követően a legismertebb húsvéti népszokást, a locsolkodást nézhetjük meg a skanzenben, a magyar nyelvterület több tájegységének szokásait egységbe foglaló koreográfia keretében, lovasok részvételével. A látogatók megtekinthetik a locsolkodás eredeti “vödrös” módszerét is. A skanzen házai egész nap nyitva tartanak.
10.00-tól tojásfestés az alsóvárosi házban
11.00 ételáldás a kápolnában
11.30 zenés hírelés a parkban, szekéren
12.00 hagyományos locsolkodás a skanzen tanyái között, kemencés foszlós kalács készítése, kugliverseny, patkódobáló verseny az olvasókör udvarán, játszóház kicsiknek: színezés, tojásdíszítés, gyertyamártás, körmönfonás, tojáskeresés
14.30 lovasbemutató, honfoglaláskori haditorna a lovaspályán
Időpont: 2006. április 17.
Emmausz Bólyban |
Ha húsvét hétfőn a dél-baranyai Bólyba látogatsz, részt vehetsz a helyi németség különleges, máig fennmaradt húsvéti népszokásán, az ún. emmauszon.
A bólyi pincesor |
A pincefaluban található csaknem négyszáz pince legtöbbje présházként és pincefogadóként működik. Az ide látogatókat április 17-én 14.00-tól nyitott pincék várják, a régió jellegzetes ételeivel és boraival. A kóstoló pohár ára 1.500 Ft.
További információ Bóly honlapján »