A hepatitisz nem csupán a távoli, egzotikus országokban, hanem a mediterrán partvidékeken, így Horvátországban, Görögországban, Törökországban, Tunéziában, Egyiptomban, de Cipruson, Jordániában és Marokkóban is jelen lehet.
Mi jelenthet hepatitisz A és B fertőzésveszélyt?
Gondoltad volna, hogy a Földközi-tenger kagylóinak közel 40%-a hepatitisz A vírussal fertőzött?
A hepatitisz B fertőzés szexuális úton, vér és testváladékok által terjed, de a fertőzés forrása lehet véletlenszerű karcolás, piercing berakatás, akkupunktúrás kezelések, sebészeti, fogászati beavatkozás is. A hepatitisz B fertőzés szövődményei miatt és hosszú távon is veszélyes lehet, hisz az esetek 10%-ában krónikussá válik, májzsugorhoz, májrákhoz vezethet.
kattints a képre! |
Görcsös elővigyázatosság vagy biztos megelőzés?
Hosszútávú védettség védőoltással
Mindkét hepatitisz vírusfertőzés megelőzhető védőoltással is. Nyaralás előtt ne kockáztass, válaszd a biztos megoldást, hisz a betegség több hetes kórházi ápolással, még hosszabb lábadozással járhat, hónapokra munkaképtelenné tehet. Mivel nagy az átfedettség a hepatitisz A- és B-vel fertőzött területek között, ezért kérj hepatitisz A és B elleni védőoltásokat utazás előtt legalább egy hónappal, hogy tényleg csak szép emlékekkel térj haza.
Kattints a képre! |
Ha két heted van már csak az utazás előtt, akor legalább egy hepatitisz A elleni védőoltás javasolt, hiszen már egyetlen adag is védelmet nyújt átmeneti időre. Azonban a hosszútávú védettséget mind a hepatitisz A és B oltások esetében a teljes oltási sor felvétele biztosítja.
Utazás előtt legalább egy hónappal keresd fel háziorvosodat vagy a legközelebbi oltóközpontot, és kérj hepatitisz A és B elleni védőoltásokat. Terhesek, gyermekek, krónikus betegségekben szenvedők számára az orvosi konzultáció elengedhetetlen.
Továbbá utazási betegségekről és védőoltásokról informálódj a www.utazaselott.hu weboldalon.