Múzeum-Körút

nlc | 2007. Február 20.
86 mûvész 144 remekmûvét tekinthetjük meg a Nemzeti Múzeumban megrendezett kiállításon. A ritkaságok között szerepelnek többek között Munkácsy, Szinyei, Benczúr munkái is.

A hazai kulturális életben ma még példa nélkül áll, hogy egy állami múzeum és egy magánalapítvány közös kiállítást rendezzen. Az ország legrégebbi múzeuma, a Magyar Nemzeti Múzeum és az egyik legújabb képzőművészeti gyűjteményt magáénak tudó Kovács Gábor Művészeti Alapítvány közösen állít ki gazdag válogatást a hazai festészet ritkaságaiból.

A 86 művész 144 remekműve 16 múzeumból és közgyűjteményből, valamint számos magángyűjteményből érkezik: összesen harminc kölcsönző válik meg a kiállítás idejére kedvenceitől.







Csók István: A tavasz ébredése


A közös kiállítás ritka kincseket tár a közönség elé: itt együtt látható Mányoki Ádám Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött Rákóczi-portréja és a Kovács Gábor-gyűjteményhez tartozó, Rákóczi feleségét, Sarolta Amália hercegnőt ábrázoló képmás. Kuriózum Brodszky Sándornak az 1882. évi műcsarnoki kiállításon bemutatott A Balaton Zala megyei partján című nagyméretű festménye is, melynek érdekessége, hogy Ferenc József vásárolta meg a magángyűjteménye számára, s több mint 100 év után most látható először. Különleges élmény Benczúr Gyula Koszorút a mamának című alkotása is, mivel a művész feleségét és kisleányát ábrázoló kép még 1876-ban, a mű keletkezésének évében Londonba került, és néhány évvel ezelőtt bukkant fel külföldi árverésen.





Belépőárak a kiállításra:

• Felnőtt: 1200 Ft
• Diák, nyugdíjas, pedagógus: 600 Ft
• Magyar diákcsoport (max. 25 fő + 2 fő felnőtt kísérő): 10 000 Ft
• Családi jegy (max. 1 + 3 fő vagy 2 + 2 fő): 2000 Ft

További információ: 1/327-7773 vagy info@hnm.hu

A kiállítás megtekinthető: 2006. 12. 15. – 2007. 03. 18.

Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest, Múzeum krt. 14–16.

A múzeum honlapja »

A korábban a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán szereplő híres Munkácsy-kép, a Poros út I. – amely néhány éve a Mű-Terem Galéria árverésén cserélt gazdát – most ismét látható. De itt találjuk Gulácsy Lajos fő művét, az Ópiumszívó álmát, és Csontváry Kosztka Tivadartól a Templomtéri kilátás a Holt-tengerre Jeruzsálemben című képet is, mindkettőt a Janus Pannonius Múzeum adja kölcsön.

A Kovács Gábor-gyűjtemény darabja Szinyei Merse Pál Patakpart című képe, amely szerepelt a Műcsarnok 1897. évi tavaszi kiállításán, és egykor Szmrecsányi Pál nagyváradi püspök birtokában volt. Budapesti magángyűjteményből érkezett egy másik Szinyei Merse Pál-festmény, az 1916-ban készített Vadregényes táj. Mészöly Géza nagyméretű festményét, amely a Vadkacsavadászat címet viseli, eddig a Magyar Nemzeti Galéria letéteként a Széchényi Könyvtár olvasói láthatták. Most a múzeumi közönség is megtekintheti a Magyar Nemzeti Múzeum frissen felújított épületszárnyában kiállított 144 remekmű között.
Exit mobile version