Egy kis történelem
Kevés városnak van ilyen izgalmas történelme, mint Hamburgnak. Volt itt minden: pestis, kolera, tűzvész. A második világháborúban majdnem teljesen lebombázták, a 60-as években pedig 60 000 ember veszítette el otthonát egy árvíz miatt. A kikötőnek és a virágzó kereskedelemnek köszönhetően azonban újra és újra talpra állt. Ma Németország második leggazdagabb városa. Itt él a legtöbb milliomos, milliárdos és híresség.
A vizek városa
Hamburg legfontosabb eleme a víz. Itt folyik az Elba, és közel van az Északi-tenger is. A belváros két tóval büszkélkedhet: a Belső- és a Külső-Alsterrel. A Belső-Alster sétányán, a Jungfernstiegen régi, elegáns épületek, kávéházak és drága üzletek sorakoznak. Itt található Hamburg legjobb szállodája, az ötcsillagos Négy Évszak Hotel is. A közelben áll a Staatsoper (Operaház), ami Németország legelső operaháza volt. A Belső-Alster közepén nyáron hatalmas szökőkút köpi a vizet a magasba, télen a vízoszlop helyére karácsonyfát állítanak.
A Külső-Alstert ami tízszer nagyobb a belső tónál parkok, túra- és kerékpárutak ölelik körbe. Itt csónakázni és strandolni is lehet, igazi szabadidőtó. A tó partján élnek a leggazdagabb, legirigyeltebb hamburgi polgárok: megcsodálhatjuk a Beiersdorf-villát, ahol a Nivea krémet találták fel, vagy a csomagküldő-milliárdos Otto család otthonát.
A kikötő
Európa második legnagyobb kikötője lenyűgöző látvány, főleg, ha egy hajókázás során vesszük szemügyre. Aki még csak képeken látott hasonlót, el sem tudja képzelni, milyen hatalmasak a konténerhajók, a daruk és a dokkok.
A kikötő Amerika felfedezése után vált igazán jelentőssé és indult fejlődésnek. Azóta is megállíthatatlanul növekszik, 2011-re fejezik be az eddigi legnagyobb projektet, a kikötőváros építését. 5500 lakást, üzleteket, szabadidő- és kulturális központokat terveztek ide. Az igazi megújulás és fellendülés tehát csak most következik.
A hamburgi kikötő két múzeumhajóval is várja a kirándulókat. A Rickmer Rickmers egy hatalmas, zöld vitorlás hajó, Hamburg úszó jelképe. A Rickmer gyerekek számára is különösen érdekes lehet, bemutatja, milyen volt a tengerészélet 100 évvel ezelőtt. A Cap San Diego múzeuma a kikötő és a hajózás, valamint a kivándorlók történetét meséli el. Hamburgból ugyanis 1850 és 1934 között ötmillióan hajóztak el Amerika felé, egy jobb élet reményében.
Mindig nagy esemény, amikor a Queen Mary vagy a Queen Elisabeth luxus-óceánjárók befutnak a hamburgi kikötőbe. Idén augusztusra várja őket a város. Hatalmas hajóknak hatalmas ünnepség jár.
Parkok, növények, virágok
Az Alstertől nyugatra, Hamburg szívében fekszik a város zöld tüdeje, a 47 hektáros Planten un Blomen. Különleges fák, bokrok, növények között sétálhatunk, de látványos része a parknak a rózsakert és a trópusi melegház is. Megpihenhetünk a mediterrán teraszokon vagy piknikezhetünk a japánkertben.
Májustól szeptemberig a létesítmény teaházában hagyományos teaszertartásokat mutatnak be. A Zenepavilonban egész nyáron szabadtéri koncerteket tartanak, a sötétedéskor kezdődő víz-fény játékok csodálatos látványt nyújtanak. A gyerekeket két hatalmas játszótér, lovaglópálya, gyermekszínház várja, hintákkal, homokozókkal, mászókákkal. A Planten un Blomenbe a belépés díjtalan. A kertrendszer területén található a Hamburgi Történeti Múzeum (Museum für Hamburgische Geschichte) is.
A kikötő legszebb része a Speicherstadt. A német polgári gót stílusban, tölgyfa cölöpökre épült raktárépület-komplexum kis csatornáival különleges hangulatot áraszt. Mintha visszarepülnénk az időben. Régi táblák jelzik, hogy hajdanán hol tároltak kávét, teát, kakaót vagy dohányt. A városnak ezt a részét a legjobban akkor ismerhetjük meg, ha részt veszünk egy hajókiránduláson a csatornákon. A látvány magáért beszél, a hajó kapitánya pedig érdekes történetekkel szórakoztatja utasait. A Speicherstadt ma a világ legnagyobb keletiszőnyeg-raktára, de lakások, múzeumok és kávézók is vannak itt.
A Speicherstadt Múzeumban megismerhetjük a városrész történetét, korabeli fotók mutatják be a munkások életét. De megszagolhatjuk, megtapogathatjuk a kávébabok és teák valamennyi fajtáját, egy korabeli kávészem-válogató gépet is kipróbálhatunk. A múzeumi boltocskában pedig isteni teakülönlegességeket szerezhetünk be.
Itt található a világ egyetlen fűszermúzeuma. A fűszereket nemcsak nézegetni, szagolgatni, hanem tapogatni és kóstolni is szabad.
A Hamburgi Dungeonban mint egy hullámvasúton átélhetjük a város történetének legszörnyűbb állomásait. Gyenge idegzetűeknek és kicsiknek nem ajánlott, sokszor hullákkal és patkányokkal kell farkasszemet néznünk.
A Dungeon után lazításképpen megnézhetjük a világ legnagyobb modellvasút-kiállítását (Miniatur Wunderland). De érdekes az Afgán Múzeum is, és a Dialog im Dunkeln (Beszélgetés a sötétben), ahol vak emberek vezetik körbe a látókat teljesen sötét helyiségeken, sőt még egy fény nélküli étkezésben is részünk lehet.
Buli és színház
St. Pauli a legkedveltebb és leghíresebb városrész. A legtöbb szórakozóhelynek és a piros lámpás negyednek ad otthont, és a világ legbűnösebb utcájával, a Reeperbahnnal büszkélkedhet. Itt egymást követik a bárok, bordélyházak, kabarék, diszkók, mindenféle zenei stílust képviselve.
Hamburg a színházak és musicalek városa is. A címet már 1843-ban a Thalia Színház megalapításával vívta ki magának. A városban ma közel 40 színház, opera, operett és kabaré működik a legkülönbözőbb műsorokkal. Az Operettházban (Operettenhaus) egész nyáron játsszák az ABBA együttes történetét feldolgozó, Mamma Mia című musicalt, a Dirty Dancing színházi változatát pedig az Neue Flora Színházban nézhetjük meg. A kikötőben már öt éve és még mindig óriási sikerrel játsszák az Oroszlánkirályt. A színházteremhez negyedóránként külön hajójárattal juthat át a nagyérdemű.
Amint beköszönt a jó idő, a helyiek és a kirándulók is kivonulnak az Elba partjára, ami igazi pihenőparadicsom. Sétálnak, kocognak, grilleznek, vagy éppen csak a homokban ülve élvezik a csodálatos környéket.
Művészet és kultúra
Egy világvárosból a kultúra és a művészet sem hiányozhat. A hamburgi vasútállomással szemben találhatjuk a Kunsthallét (művészeti csarnok). Ez Németország egyik legjelentősebb múzeuma. Értékes művészeti tárgyakat őriznek itt a középkortól a német romantikán és az impresszionizmuson át napjainkig. Többek között Rembrandt, Rubens, Manet, Renoir, Warhol és Picasso műveit is megcsodálhatjuk. A vasútállomás másik oldalán a hamburgi Képző- és Iparművészeti Múzeum kiállításait vehetjük szemügyre. A hamburgi Művészetek Házában (Kunsthaus) egymást követik a kortárs művészek kiállításai.
A Deichtorhallen világszerte az egyik legelismertebb művészeti intézmény. Két csarnokból áll, az egyikben kortárs kiállítások, a másikban nemzetközi fotókiállítások kerülnek megrendezésre. Utóbbiban a gyerekekre is gondoltak, az időszakos kiállítások nekik szólnak.
Pár Hamburgban töltött nap mindenkinek nagy élmény lehet. Mindegy, hogy családdal, barátokkal vagy édes kettesben utazunk ide, a szórakozás garantált.
Információ: |
Általános infók Németországról » |
Az utazást köszönjük a DZT – Német Turisztikai Központnak »