Magyarországon több mint 3700 barlangot tartanak nyilván, legtöbbjük karsztbarlang, illetve hévíz által formált barlang. Most megmutatjuk neked a hat legérdekesebbet.
1. Abaligeti-barlang
A Mecsek egyik fő látnivalója az Abaligeti-barlang, amelyet nemcsak a turisták, hanem a gyógyulni vágyók is felkeresnek, mert különleges levegője gyógyír lehet a légúti megbetegedéseinkre. Különlegessége, hogy az a patak, amely hosszú évezredek alatt kialakította a barlangjáratokat, végig ott folyik a barlangban. Betonból kiépített járdán nézhetjük végig a cseppkőképződés különböző fázisaiban lévő furcsa alakzatokat. A barlang élővilága is különleges, halak, rákok és denevérek élnek itt. Az utóbbiakat a bejárat mellett a denevérmúzeumban is megtekinthetjük – a kiállítás bemutatja az itt élő több mint húszfajta denevért.
Elhelyezkedés: Abaliget Pécstől nem messze, Orfű mellett található. Nyitva tartás: Árak: |
2. Csodabogyós-barlang – Balatonederics
A Keszthelyi-hegység keleti peremén található Magyarország hetedik leghosszabb barlangja. Az 1990-ben felfedezett barlang jelenleg feltárt hossza 5200 méter, de valószínűleg még tartogat meglepetéseket a barlangkutatóknak. A Balatonederics határán felépült bázisépülettől induló negyvenperces sétával az erdőben lehet a barlangot megközelíteni.
A Csodabogyós-barlangot azoknak ajánljuk, akik egy kiépített barlangban való sétálásnál többre vágynak. Itt nincsen világítás, nincsenek kiépített sétautak, viszont többször kúszva kell közlekedni. Természetesen felkészült barlangászok kísérnek minket, és a túrához fejlámpát, sisakot és barlangászoverallt is kapunk. Két út közül választhatunk, az alaptúra másfél órás, és keresztülvezet a Meseország, a Szülőlyuk és a Függőkert fantázianevű helyeken. Az extrém túra több mászást és kúszást igényel, itt az Eiffel-torony és a Sípálya az izgalmasabb nevű állomások.
Elhelyezkedés: Balatonederics Keszthely és Badacsony között található, pár kilométerre a tótól. Árak: |
3. Baradla barlang – Aggtelek
Észak-Magyarországon, nagyon közel a szlovák határhoz található hazánk legismertebb, leghosszabb és képződményekben leggazdagabb barlangja. A cseppkövek különleges formájának és az emberi fantáziának köszönhetőek a mesevilágra utaló elnevezések: Medúzák, Pálmalevelek, Indiai pagodák terme, Teknősbéka terem – csak egypár a cseppkövek és termek színes világából. A 19 méteres Csillagvizsgáló Magyarország legnagyobb cseppköve, a Tükörteremben a mennyezet cseppkövei a vízben tükröződnek, a Hangversenyteremben pedig könnyű- és komolyzenei koncerteket is tartanak különleges akusztikája miatt. A cseppkövek természetes díszleteinek köszönhetően a különleges helyszínen ma egyre többen fogadnak örök hűséget egymásnak.
A barlang, amely a világörökség része, kétféle túra keretében látogatható. A rövid túra egyórás séta a barlang kiépített szakaszán, kivilágított helyeken. A hosszabb túra alatt a barlang nagyobb részét ismerhetjük meg, itt már nincs kivilágítás, csak hidak, amelyek a patakokon való átkelést segítik.
A Baradla barlang csak a legismertebb az Aggteleki-karszt vidékén, mellette számos (több mint 250) másik barlang található még.
Látogatható: április 16-tól október 15-ig 9–17 óra, október 16-tól április 15-ig 9–16 óra között. |
4. Miskolctapolcai barlangfürdő
Az Európában egyedülálló barlangfürdő már több száz évvel ezelőtt népszerű zarándokhely volt, a Tavas-barlangot már a 18. században idegenforgalmi célból használták. Eleinte csak külső medencék épültek, de mára átalakították, és már a barlang folyosóin és termeiben is lehet élvezni a gyógyhatású vizet.
A barlangfürdő a természet csodájának és a modern akvaparkoknak az ötvözése, kihagyhatatlan élményt nyújt mindenkinek. A fürdés örömeit a dögönyöző (sárkányfejekből vastag sugárban ömlő víz), víz alatti sugarú pezsgőfürdők és különleges, a falba épített és víz alatti színváltó megvilágítás teszi még teljesebbé. A szabadban is élvezhetjük a fürdést, itt az ember által emelt elegáns kagylótető alól gyönyörködhetünk a tájban.
Nyitva tartás: |
5. Pál-völgyi-barlang
Magyarország második leghosszabb barlangjára a 20. század elején bukkantak rá véletlenül egy építkezés közben. A második világháború alatt óvóhelyül szolgált a bombázások elől. A hosszú barlang 500 méteres szakasza látogatható vezetővel, de ez is jó egyórás utat jelent. A kiépített utak mellett többször meredek létrákon kell kapaszkodnunk. A túra alatt szép cseppköveket, több millió éves kagylólenyomatokat, csillogó kalcitkristályokat és hasadékszerű járatokat csodálhatunk meg.
Nyitva tartás: Hétfő kivételével mindennap 10.00–16.00 óráig Belépőjegy: 1000 Ft/fő Megközelítés: A Kolosy térről 65-ös busszal a Pál-völgyi-cseppkőbarlang nevű megállóig utazzunk. Bővebb információ » |
6. Szemlő-hegyi-barlang
1930-ban kőfejtés közben bukkantak véletlenül erre a barlangra, amely Budapest egyik legértékesebb természeti kincse. A jelenleg 2200 méteren feltárt barlang egy része látogatható, kivilágított, járdás úton csodálhatjuk meg a falakat gazdagon borító, Európában ritkaságnak számító, szőlőfürtre emlékeztető borsókőkiválásokat és gipszkristályokat. A Szemlő-hegyi-barlang beutalóval is látogatható, mert klimatológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a magas páratartalom, a pormentes levegő rendkívül nagy mértékben segít a légzőszervi betegségek gyógyításában.
Nyitva tartás: |
Tudtad-e?
• Budapest a világ egyetlen fővárosa, ahol barlangok találhatók. A város alatt körülbelül 200 barlang van, közülük több is látogatható (Pál-völgyi, Szemlő-hegyi, Sziklakápolna és a Várbarlang).
• A világ leghosszabb barlangja az Egyesült Államokban, Kentuckyban található. A Mamut-barlang 591 kilométer hosszú.
• A világ legnagyobb barlangtermében, amely Malajziában található, a Parlament kétszer elférne egymás mellett.
• A cseppkövek 200 évenként nőnek 1 centimétert.
Barlang legek Magyarországon: A leghosszabb barlang – Baradla–Domica-barlangrendszer: 24 816 méter. A legmélyebb barlang (a bejárattól a legmélyebb pontig) – István-lápai-barlang: 254 méter. A leghosszabb kürtő (függőleges szakasz) – Vecsembükki-zsomboly: 90 méter. A legnagyobb barlangüreg – Meteor-barlang, Titánok csarnoka: 30 méter x 90 méter. |
Ne felejtsd el!
• A barlangokban egész évben állandó, 10 °C körüli hőmérséklet van, így ha forró nyári napon indulsz barlangtúrára, akkor mindenképpen legyen nálad melegebb ruha.
• A turisták számára megnyitott barlangokban könnyű túraruházat ajánlott, de ha extrémebb kirándulásra megyünk, mindenképpen alaposan készüljünk fel.
Ajánló:
Barlang.lap.hu
Aggtelek.lap.hu
Világörökség.lap.hu