1. A tengerpart legjava: Rovinj
Ha az Isztria legszebb gyöngyszemét kellene megnevezni, akkor egyértelműen Rovinjra esne a választás. Itt minden megtalálható, ami egy tengerparti nyaraláshoz elengedhetetlen. Az óváros félszigetének kacskaringós és meredek utcái fölött ott trónol a Szent Eufémia-székesegyház, amely egyértelműen Rovinj legnépszerűbb látványossága és jelképe. A harangtoronyba hosszú lépcsősor vezet fel, de megéri a fáradságot, mert fentről az egész várost ugyanabból a perspektívából láthatjuk, mint a sirályok.
Rovinj éjszaka is meseszép |
A város nevezetességei közé tartozik még a piac is, ahol az olívaolajtól a friss zöldségeken át a virágokig minden kapható. A zöldségpiac árkádjai alatt lehet megközelíteni a halpiacot is, de oda csak reggel érdemes menni, amikor a halászok feleségei pultra pakolják az éjszakai fogást. Gyorsan elkelnek a halak, rákok, polipok – legtöbbjük az este egy tányéron végzi.
Az óvárostól távolabb a strand is tartogat meglepetéseket. Az apró kavicsos tengerpartot csak néhány lépés választja el a fenyőerdőtől. Néha nem is egyértelmű, hogy egy erdőben sétálunk, vagy a tengerparton. Innen már nem is látszik a város, sőt a civilizációt is csak néhány büfé sejteti. A tengerparttól néhány méterre bicikliút is vezet, a helyiek és a turisták szívesen pattannak kerékpárra.
Még több információ Rovinjról »
Rovinj.lap.hu »
2. Közel az édenkerthez: Rabac
Az egykori halászfalu ma már a múlté – Rabac igazi turistaközponttá fejlődött az idők során. A nagy turistaforgalom öröm a minigolf kedvelőinek, viszont hátrány a vadregényes nyaralások szerelmeseinek. A sok szálloda és apartman nagyban csökkenti Rabac szépségét, de a tenger imádói nem néznek hátra, hanem csak a partot és a vizet kémlelik.
Rabac fenyőerdők ölelésében fekszik |
Rabac fekvése festői. A zöld hegyoldalba ékelődött turistanagyüzem nem ölte ki a fenyőerdőket, még a legnagyobb forróságban is zöldek a hegyoldalak, a part apró kavicsos és ezernyi pici öblöt rejt, ráadásul mindegyik különleges valamiért. Rabac tengerpartján olyan fényképeket lehet készíteni, hogy a nyaralás után itthon mindenki irigykedni fog, milyen csodálatos helyen nyaraltunk.
Rabac.lap.hu »
3. Főúri puccosság: Opatija
Opatiját – vagy régi nevén Abbáziát – az Adria Nizzájaként is emlegetik, és a XIX. század második felétől népszerű üdülőhely. Az egykori főúri puccosságot a mai napig őrzi, és épületeivel, szállodáival a boldog békeidőket idézni, igaz, néhány épületét azóta sem újították fel.
Opatija szállodái a boldog békeidőket idézik |
Opátija a múltjából él. Több szanatórium is épült itt a XIX. század végén, mert klímájának gyógyhatását hamar felismerték. A telek és a nyarak enyhék, ugyanakkor minden évszakban „harapni lehet a levegőt”. Nyaranta ide jártak a szomszédos országok uralkodóinak családjai nyaralni, de pihent itt Jókai Mór, Molnár Ferenc, Füst Milán és Márai Sándor is. A Lungomare sétány ugyancsak a békebeli időket idézi, ki tudja, milyen öreg a parttal futó babérsövény. Egyetlen apró hátránya van csak Opatija 12 kilométer hosszú tengerpartjának, nevezetesen betonjárdán sétálhatunk, amely kicsit rideg és mű, viszont legalább nem megy kavics a papucsunkba. Opatija olyan, mint egy régi csipke. Itt-ott megkopott, de hiába kezdte ki az idő vasfoga, mégis átragyog régi eleganciája.
Opatija.lap.hu »
4. Egy icipici halászfalu: Volosko
Opatija közvetlen szomszédságában bújik meg a cseppnyi halászfalu (edzettebbek át is sétálhatnak ide), amelyet a mai napig nem tudott kikezdeni a turizmus. Megőrizte báját, közben egyre népszerűbb és ismertebb. A tengerpartra – a macskák és sirályok birodalmához – zegzugos kikötőn át, halászhajók és halászhálók között vezet az út.
A pici halászfalu megőrizte régi báját |
Volosko éttermeiről is híres. Ahogy ez már egy tisztességes üdülőhelyen lenni szokott, itt is egymást érik az éttermek, és érdemes jól választani. Az apró halászfaluban remekül megférnek a világhíres és drága éttermek (pl. Plavi Podrum) és a házias kínálatú kifőzdék (pl. Ivka). Gyakran megesik kisebb éttermekben, hogy miután az éhes turista kiválasztotta a halat, amely majd ebédkor a tányérjára kerül, elküldik egy rövid sétára, és amikor visszaér, a kész étel várja. Lehet, hogy a vendéglátás olykor idegen számunkra, de az ételek mindenért kárpótolnak. Még évek múltán is emlegetni fogjuk az egyszerű petrezselymes hallevest, ugyanúgy, mint a nagymama isteni tyúkhúslevesét.
5. Távol a tengertől: Mošćenička Draga
Kicsit csalok, amikor egy kalap alá veszem Mošćenicét és Mošćenička Dragát, pedig a két település között pár kilométernyi szerpentin tekerőzik, és nem mindegy, hogy jobbra vagy balra fordulunk. Igazából, és ezért csalok, érdemes mindkét településre betérni. Mošćenička Draga a tengerparton fekszik. Hófehér köves partja a legkisebb napsütésben is úgy szikrázik, mint télen a hó, közben a tenger türkiz és kék színekben játszik.
Mošćenička Draga házai a sziklafalra zsúfolódtak |
Az apró város házai a sziklafalra zsúfolódtak – meglehetősen fárasztó lépcsőzés sétálni közöttük, viszont megunhatatlan. A lépcsők szélén és az apró kertekben a mediterrán dísznövények teljes skálája látható, így a séta felér egy botanikus kerti látogatással.
Mošćenice viszont a tengerparttól távolabb a hegyoldalra ragasztott település. A városka bejárata egyetlen boltíves átjáró, amely mellett ősöreg gesztenyefa terpeszti levélujjait. Mošćenice igazi mesebeli törpeváros kacskaringós utcákkal, apró ablakú, összenőtt házakkal. Kényelmesen 15 perc alatt bejárható a település minden utcája. A templom melletti térről gyönyörű kilátás nyílik a Kvarner-öbölre, és tiszta időben jól látni a rijekai kikötőt is. A városka külső házain túl a hegyoldalban veteményeskertek zöldellnek.
Isztria.lap.hu
Horvát apartman.lap.hu