Mi, akik csak hírből, felületesen ismerjük az amerikai életformát, mi több, a new-yorkit, ne lepődjünk meg, ha a világ eme dzsungelében még az ott született is segítségre szorul. Különösen akkor, ha a hazánk lakosságánál nagyobb lélekszámú város nevezetesebb éttermei kiben-mibenlétében akar eligazodni. Ehhez bizony segítség kell! Nem úgy az éttermeknek, akik falaikra feltűzik a New York Times étteremkritikusának fényképét, és díjazzák, ha a személyzet időben észleli megjelenését. Mert a rossz kicsengésű étteremkritika a legjobb éttermet is romlásba döntheti, mint amiképp a jó egekbe emelheti.
Nagyhatalmú valaki tehát az étteremkritikus, és komolyan jól teszi, ha álcázza magát. Ami aligha megy könnyen, mert az álcákat szüntelenül változtatni kell, ezekre pedig – ki gondolná elsőre – úgyszólván színészi gyakorlatokkal, és komplikált beszerző-körutakkal kell felkészülnie. Csupa izgalom tehát az újságíró élete, a célkitűzéstől az étteremi megjelenésig, sőt később, még a cikk megjelenése után is. Mert hát mindig akad, aki nem ért egyet a kritikával, és olyan is, aki nagyon is egyetért. Legyen bár francia konyhájú, vagy kínai, koreai, japán vagy akármilyen gyökerű és irányultságú az adott étterem. Annyi máris bizonyos: ez a sokféleség a világ ételkészítői és fogyasztói ízlésvilága terén nem akárkinek való, amint azt a szerző gyakran változó vendégeivel kapcsolatban nyilvánvalóvá is teszi. Hát még a szakértelem! A specialitások! A nyersanyagok! Az elnevezések! Őrjítő egyveleg mindez – és mégis, vagy éppen ezért – roppant élvezetes.
Egyik-másik ételt odahaza – kritikusok és séfek vizslató szeme nélkül – ki is lehet próbálni. Erre szolgálnak a receptek, persze csak szigorúan vállalkozó szelleműek részére!
Még annyit, hogy az amerikai éttermi kritika is a francia Michelin-csillagból született. Csakhogy a franciák sok kritikust mozgatnak, akiknek inkognitója még halálukon túl is fennmarad. Ők nem írnak cikkeket, csak jelentéseket – a döntőbíróknak. Az amerikai kritikus ezzel szemben egy ételekre specializált újságíró, aki maga dönt a csillagok megadásáról vagy megvonásáról. Mindezt a világ legolvasottabb napilapja nyilvánosságában! Mi nem tudjuk, melyik módszer a jobb, mert (sajna) mindkettőt nélkülözzük. Csak a magunk kritikája érvényesülhet: vagy újra bemegyünk egy étterembe, vagy többé sosem.
Kiadó: Kulinária Kiadó, Stáhl Könyvtára sorozat Fordította: Dezsényi Katalin A könyv ára: 2890 Ft Rendeld meg a könyvet kedvezményes áron, 2023 Ft-ért a Polc.hu honlapon » |
Tipp: Bestsellerek az ételek és az étkezés világából »