Emberi állatkertek – Freak show

TóCsa | 2009. Október 22.
A héten mozikba kerülő Rémségek cirkusza egyik megdöbbentő jelenetében a főhős egy bizarr cirkuszi előadást tekint meg, ahol torzszülöttek sokkolják a közönséget fura kinézetükkel. Utánajártunk, hogy a cirkuszvilág eme furcsa mellékterméke végképp kiment-e a divatból, vagy még ma is láthatunk-e élőben klasszikus freak show-t.

Szakállas nők, óriásira nőtt, törpe, négylábú, kétujjú, kinövésekkel teli emberek, agyontetováltak, kardnyelők vagy tűznyelők alkotják a klasszikus rémségcirkuszokat, amelyek többnyire születési rendellenességekből és/vagy betegségekből adódó testi torzulásokat mutatnak be fő attrakciójukként. A szórakoztatás eme bizarr formáját a legtöbben csak a régmúltban játszódó filmekből ismerjük, mivel a freak show-k leginkább a XIX. században, valamint a XX. század első felében voltak népszerű és gyakori formái a szórakoztatásnak, ráadásul leginkább Amerikában.

 

Egy kis freaktörténelem

A testi rendellenességeket egészen a XVIII. század végéig sokan az ördög gúnyos játékának tekintették, amelyet az emberi testtel űzött, így az efféle torzulásokban szenvedők a társadalom leginkább megvetett tagjai voltak, akik csak a legritkább esetben élhették meg a nagykorúságot. A témával leginkább a XIX. században kezdtek el tudományos körökben is foglalkozni, és eleinte pusztán csak tudományos összejöveteleken mutattak be torzszülötteket az úri közönségnek tanulmányozás céljából. Ennek persze híre ment, és hamarosan akadtak páran, akiknek feltűnt, hogy a deformációk mutogatásával akár pénzt is lehet keresni. Az első hivatalos freak show 1880-ban jött létre Coney Islanden, a siker pedig újabb rémségcirkuszok létrejöttét hozta magával. A század végére számos ember számára a cirkusz eme formája már főállású foglalkozássá vált. A műsorok népszerűsége egyre nőtt, míg a XX. század második felének emberjogi aktivistái el nem kezdtek kivetnivalót találni ebben, mondván: az emberi test ilyetén mutogatása rosszabb még a legprimitívebb pornográfiánál is. A cirkuszok népszerűségének csökkenésével párhuzamosan a freak show-kra sem mutatkozott már igény, sőt néhány amerikai államban a törvény egyenesen betiltotta őket.

A tévék

A cirkuszok szerepét szép lassan átvették a televíziók, melyektől amúgy sem áll távol az olcsó szenzációkeltés. A testi rendellenességekkel rendelkező embereket általában bulvár-magazinműsorok (nálunk pl. a Fókusz és az Aktív) mutogatják előszeretettel, de az ORTT és a hozzá hasonló hatóságok figyelmét úgy próbálják kijátszani, hogy a torzulások bemutatását valamiféle heroikus küzdelemként ábrázolják, vagyis azt mutatják meg, hogy a testi rendellenességek ellenére is élhet egy ember teljes életet. Egy neves amerikai tévékritikus szerint azonban az efféle műsorok nem a néző könnycsatornáira hatnak, hanem inkább csak leesik az álluk a látottaktól. Az amerikai Five és Channel 4 csatornák külön műsorsorozatot is szenteltek mindennek ExtraOrdinary People és BodyShock címmel.

A 999 Eyes társulat

 

Freak show 2009

A klasszikus freak show-k szinte teljesen elvesztek mára, és csupán egy maradt fenn, a 2005-ben az Egyesült Államokban alapított 999 Eyes (999 szem) társulat, amely mára az egyetlen freak show vándorcirkusz az egész világon. Jelmondatuk szerint „ami más, az gyönyörű”, és ezzel a logikával mi sem szeretnénk vitatkozni. Magukra előadóművészekként tekintenek, akik saját akaratukból választották, hogy orvosi anomáliáikat megmutatják a színpadon. Olyan világot szeretnének bemutatni, ahol a furcsa és a bizarr gyönyörűvé válik, és ehhez a klasszikus vaudeville szórakoztatást vették alapul régi zenével, történetmeséléssel, énekkel, tánccal és régimódi cirkuszi mutatványokkal. Rendkívül vigyáznak arra, hogy előadásaikon semmilyen vulgáris vagy szexuális tartalom ne jelenjen meg, ezért a műsorukat akár a legkisebbek is megnézhetik, sőt szívesen válaszolnak akkor is, ha a kicsiknek kérdéseik lennének hozzájuk. A társulat legismertebb tagja Fekete Skorpió, aki furcsa, rákszerű kezekkel született, ám ennek ellenére kiválóan játszik zongorán és szintetizátoron egy rockbandában, de leginkább a látványos bűvésztrükkök előadásáról ismert. Rajta kívül az Elefántember, a Kedves Óriás, a Táncoló Törpe, a Háromlábú Ember, a Medúzalány, az Óriáskezű Férfi és a Ráklány alkotják a kedves csapat magját, melyet klasszikus cirkuszi mutatványosokkal (a Tigrislány, a tűzköpő bohóc, a kardnyelő vagy a féregevő…) egészítettek ki. Amerikán kívül nem szoktak turnézni, ezért az érdeklődőknek nem árt egészen a tengerentúlig repülniük, ha látni szeretnék őket, netán vastagabb pénztárca esetén megpróbálni áthívni őket Magyarországra.

Néznivaló: csak erős idegzetűeknek

A társulat honlapja: www.999eyes.com »

Rémségek cirkusza

A 14 éves Darren olyan, mint a legtöbb környékbéli srác a kertvárosban. A legjobb barátjával lóg, tűrhető jegyeket hoz a suliból, és általában kerüli a bajt. Ám amikor ráakadnak egy utazó cirkuszra, Darrenben megváltozik valami. Pontosan ez az a pillanat, amikor egy Lartan Crepsley nevű vámpír, nos, vérszomjassá változtatja.

Az újdonsült élőholt beáll a rémségek cirkuszába, az utazó vurstliba, amelyet olyan szörnyű lények töltenek meg, mint a kígyófiú, a farkasember, a szakállas nő vagy a gigantikus kikiáltó. Amint Darren újonnan kapott erejét próbálgatja ebben a sötét világban, értékes közkatonává válik a vámpírok és halálos ellenfeleik között folyó harcban. És miközben megpróbál életben maradni, azért küzd, hogy a készülődő háború ne eméssze fel maradék emberségét. A hazánkban is igen sikeres könyvsorozat végre a filmvásznon az Amerikai pite, az Egy fiúról és Az arany iránytű című filmeket jegyző Paul Weitz rendezésében.

Rémségek cirkusza
Színes, szinkronizált amerikai fantasy

Rendezte: Paul Weitz
Szereplők:
• John C. Reilly
• Ken Watanabe
• Chris Massoglia
• Josh Hutcherson

Eredeti cím: Cirque du Freak – The Vampire’s Assistant
Bemutató: 2009. október 22.
Forgalmazza: UIP-Duna Film

 

 

Exit mobile version