Hányszor tudnád megnézni a kedvenc filmed?

TóCsa | 2011. Október 21.
"Láttuk már százszor" – hangzik el szánkból a mondat egy-egy unalomig ismert történet újabb változata kapcsán. Túlzásnak tűnik, de nem az. A három testőrt vagy ötvenedszer játsszák most a mozik, és nem ők a csúcstartók.

8.
Karácsonyi ének40 feldolgozás
Karácsonykor mindig el kell látni a nézőket ünnepi néznivalóval, és az örök ünnepi tanulságokat magában hordozó Dickens-mű adaptálása gyakran jut a filmesek eszébe. Legutóbb Jim Carrey egy animációs változatban, 3D-ben tanult meg szeretni, de láttunk már belőle musicalverziót, vígjátékot Bill Murray-jel (Szellemes karácsony), de olyan híres figurák is átélték már a karácsony szellemeinek eljövetelét, mint a Flinstone-család, Mr. Magoo, A Szezám utca lakói vagy maga Barbie.
Hányszor néznénk újra?
Legszívesebben egyszer se, de karácsony közeledtével majd úgyis meglágyul a szívünk.

7.
A három testőr – 50 feldolgozás
Eredeti címén harminckétszer találkozhattunk már vele (akad köztük francia némafilm, japán rajzfilmsorozat, Bryan Adams–Sting–Rod Stewart-danolászással fűszerezett amerikai kalandfilm, hetvenes évekbeli angol klasszikus Michael Yorkkal és Richard Chamberlainnel, sőt még az egyiptomiak is feldolgozták 1962-ben), szabadabb továbbgondolásokban (Zorro és a három testőr, A három testőr A Milady bosszúja, Mickey, Donald és Goofy: A három testőr…) pedig közel húsz alkalommal.
Hányszor néznénk újra?
Egyszer sem. 3D-s új változat ide vagy oda, a hazáért küzdő kardvívó franciákat már piszkosul unjuk.

6.
Tarzan – 60 feldolgozás
Utoljára Disney-rajzfilmként találkoztunk vele 1999-ben, de a Christopher Lambert főszereplésével készült 1984-es változat is mély nyomokat hagyott bennünk. Tarzant leginkább mégis a részben magyar származású úszóbajnok, Johnny Weissmüller miatt szeretjük, aki tizenkét (!!!) alkalommal bújt a majomember bőrébe. Természetesen Tarzan sem úszhatta meg paródia nélkül: Az őserdő hőse hozta azt, ami egy ilyen vígjátéktól elvárható. Edgar Rice Burroughs regényét a némafilmkorszak óta adaptálják rendszeresen.
Hányszor néznénk újra?
Egyszer sem, de szerencsénk van, ugyanis az ágyékkötős dzsungellakó per pillanat ki is ment a divatból.

5.
Alice Csodaországban – 70 feldolgozás
A legutóbbi Johnny Depp-es változatot és a klasszikus Disney-mesét bizonyára senkinek nem kell bemutatni. Az eredeti címmel eddig huszonhatszor éltek vissza a filmesek (az első változat még 1903-ban készült), de jóval több az olyan film, melyben csak Lewis Carroll könyvének legismertebb motívumait (egy kislány egy ismeretlen világban vándorol, és fura idegen lényekkel találkozik) vették kölcsön egy kicsit. Akad köztük miniszoknyás akciófilm (Álomháború), háborús dráma meseelemekkel (A Faun labirintusa), beteg gyerekmese (Tideland) és fura sci-fi (Black Moon) is.
Hányszor néznénk újra?
Egyszer, de az legyen végre jó, mert a direkt adaptációk közül eddig egyig sem sikerült túl fényesen.

4.
Rómeó és Júlia – 100 feldolgozás
Csak az eredeti címhez és sztorihoz ragaszkodó változatokból 38-at találtunk (ezekből Zeffirelli 1968-as mozija és a DiCaprio nevével fémjelzett, modernizált változat számít megkerülhetetlennek), és a kicsit elrugaszkodottabb verziókból sincs hiány. Akad köztük balettfilm a hatvanas évekből, rajzfilm kerti törpékkel (Gnómeó és Júlia), zombikkal felturbózott változat (Romeo and Juliet vs. the Living Dead), modern nagyvárosi love story (China Girl) vagy magyar változat Gálvölgyi Jánossal (Rap, revü, Rómeó).
Hányszor néznénk újra?
Akárhányszor. A tragikus szerelmesek és az egymással acsarkodó családok sztorija egyszerűen megunhatatlan.

3.
Az Arthur-mondakör – 130 feldolgozás
A mondakörben az a jó, hogy szinte minden adaptációja más részére koncentrál. Akad, ami Arthur király tragikus figurájára (Arthur király), akad, amelyik az Excalibur legendájára (Excalibur), van, amelyik Lancelot és Guinevre szerelmére (Az első lovag), paródiák is akadnak (Egy jenki Arthur király udvarában, Gyalog galopp, Harmadik Shrek) bőven, sőt vannak filmek, melyek az egyes lovagok hőstetteiről (Sir Gawain and the Green Knight, The Adventures of Sir Galahad…) regélnek.
Hányszor néznénk újra?
A megszámlálhatatlanul sok nézőpont miatt az Arthur-legenda gyakorlatilag megunhatatlan.

2.
Robin Hood – 140 feldolgozás
A leghíresebbeket (a Kevin Costner-féle amerikai akcentussal előadott változat, a Russell Crowe-os legújabb vagy az Errol Flynn nevével fémjelzett 1938-as klasszikus) bizonyára mind láttuk már, ám ezeken kívül számtalan változatban találkozhatunk még a sherwoodi erdő igazságos tolvajával. Van közte 1922-es némafilm, hetvenes években készült Disney-animáció, amiben Robin egy róka, romantikus változat Sean Conneryvel és Audrey Hepburnnel (Robin és Marian), japán nindzsás akciófilm (Goemon), musicalváltozat a hatvanas évekből, modernizált változat (Robin Hood of Texas), és persze paródiák (Robin Hood, a fuszeklik fejedelme, Daffy Robin Hood) is szép számmal.
Hányszor néznénk újra?
–10-szer. Tavaly Russell Crowe bizonyította, hogy a sherwoodi erdőnél kevés unalmasabb hely van már a világon, de azért a modern kori Robin Hoodokat még érdeklődéssel várjuk.

1.
Drakula – megszámlálhatatlan feldolgozás
Csak az eredeti címével 20 körül van az adaptációk száma (ezekből a leghíresebb Lugosi Béla 1931-es Drakulája, valamint Coppola 1992-es változata Keanu Reevesszel és Gary Oldmannel), vannak rejtett változatok (a jogtulajdonosok kicselezése miatt Nosferatura keresztelt 1922-es és 1979-es mozik) megszámlálhatatlanul (egy filmes adatbázis 250 körül hagyta abba a számlálást) sok torzó (egy elveszett magyar némafilm Dracula halála címmel, a Van Helsing, a fekete vámpírherceget felvonultató Blacula, a meleg közösségnek szóló Gayracula vagy a másik oldal képviselőinek szánt Vampiros Lesbos…), amiben így vagy úgy, de megjelenik a híres karakter, és persze a paródiák (Vámpírok bálja, Drakula halott és élvezi…).
Hányszor néznénk újra?
Bram Stoker eredeti sztoriját már egyszer sem, de a különféle torzszülötteit akár még százszor, hiszen elég messzire képesek elrugaszkodni az eredetitől.

Akiket még nagyon sokszor láttunk:
Jane Eyre, Sherlock Holmes, Bonnie és Clyde, Pocahontas, Nyomorultak, A legyek ura, James Bond, A Notre Dame-i toronyőr

Exit mobile version