Ezekkel a filmekkel búcsúztak tőlünk a sztárok

TóCsa | 2015. Január 02.
Van, aki szándékosan búcsúzik el egy filmmel, de gyakoribb az, amikor egyszerűen úgy hozza az élet, hogy egy film egy karrier utolsó állomása lesz. Robin Williams utolsó filmjei decemberben futottak be a magyar mozikba. A következő filmekkel búcsúztak a legnagyobbak.

Audrey Hepburn

Ezekkel a filmekkel búcsúztak tőlünk a sztárok

Az utolsó mozifilm: Örökké (1989)
A filmvilág legelegánsabb csillaga a főszerepektől ugyan már a nyolcvanas évek elején visszavonult, viszont az évtized végén mégis elfogadta Steven Spielberg felkérését, és egy apró szerep erejéig eljátszott egy talpig fehérbe öltözött angyalt az Örökké című látványos melodrámában. A munkát nem a saját karrierje miatt vállalta el: a szerepért kapott egymillió dollárt teljes egészében az UNICEF rendelkezésére bocsátotta, melynek maga is jótékonysági nagykövete volt.

Fogadtatás:
Az Örökkét nem szokás Spielberg legjobb filmjei közé sorolni, és Audrey Hepburnre sem emiatt emlékszik a világ, viszont egy angyal tényleg csak angyalként búcsúzhatott el a rajongóitól. Hepburn négy évvel később, 1993-ban halt meg rákban. Hatvanhárom éves volt.

Robin Williams

Az utolsó mozifilm: Éjszaka a múzeumban – A fáraó titka (2014)
Robin Williams váratlan öngyilkossága után még négy filmje állt bemutatás előtt. Ezekből az egyik egy kisebb fesztiválfilm, a másik pedig egy kis karácsonyi mozi, melyek aligha jutnak el Magyarországra, viszont a Brooklyn legdühösebb emberét már mi is láthattuk, amiben pont egy olyan férfit alakít, aki úgy tudja, hogy csak másfél óra van hátra az életéből, ezért megpróbálja helyrehozni az életét ennyi idő alatt, és menteni, ami menthető. Nem Williams hibája, hogy a film sajnos megbukott. Technikailag a legutolsó filmjének azonban az Éjszaka a múzeumba sorozat harmadik epizódja számít, amiben Williams újra a múzeumban életre kelt Teddy Roosevelt amerikai exelnököt alakítja, a tőle megszokott energiatúltengéssel.

Fogadtatás:
Mivel a film karácsonyi premier volt, ezt még korai volna megjósolni, de az biztos, hogy erre a sorozatra sok néző kíváncsi, és Williams pont egy olyan nagy családi filmmel búcsúzik, amilyeneknek mindig is a királya volt.

Leslie Nielsen

Az utolsó mozifilm: Spanish Movie (2009)
Bár karrierjét komoly filmekkel kezdte, az Airplane és a Csupasz pisztoly után Leslie Nielsen haláláig beleragadt a paródiafilmekbe, és sokkal több ilyen moziban szerepelt, mint azt gondolnád. Egy évvel a halála előtt két napra Spanyolországa is átruccant, hogy egy spanyol nyelvű, spanyol filmeket parodizáló film kedvéért fehér orvosi köpenybe bújjon, persze csak egy jelenet erejéig.

Fogadtatás:
A filmet csak spanyol nyelvterületen vetítették a mozik, ott sem túl lelkes fogadtatással, de az Airplane dokija után Nielsen nem is búcsúzhatott volna szebben, mint kattant dokiként. Egy évvel a premier után egy tüdőgyulladás szövődményeibe halt bele. Nyolcvannégy éves volt.

James Gandolfini

Az utolsó mozifilm: Piszkos pénz (2014)
Gandolfinitől október végén búcsúzott el végleg a világ mozilátogató közönsége. A Piszkos pénz című film egy piti maffiózókról szóló darab, amiben a színész egy egykori nagymenőt alakított, aki viszont már lecsúszott, és a csecsen maffia csicskásaként egy lerakodóhelyként szolgáló bárt üzemeltet. De nem elégszik meg ennyivel.

Fogadtatás:
Gandolfinit tévés maffiózóként szerette meg a világ, így nem is búcsúzhatott volna stílusosabban, mint kisstílű, mohó bűnözőként. Az alakítását ezúttal is dicsérték, bár köztudott, hogy ő képtelen volt hibázni.

Steve McQueen

Az utolsó mozifilm: A vadász (1980)
A legenda úgy tartja, hogy McQueen szándékosan választott negatív szerepet, ugyanis egy gonosz figurával kezdte a karrierjét, és így is akarta befejezni. Ennek némileg ellentmond, hogy a tüdőrákot csak a film leforgatása után diagnosztizálták nála, bár tény, hogy azt már korábban is érezte, hogy beteg. A film forgatásán például egyszer el kellett futnia egy sarokig, és miután ezt megtette, nem sétált vissza. A stáb ott találta a sarok mögött a járdán fekve, levegő után kapkodva.

Fogadtatás:
McQueen még megérte az igaz történeten alapuló fejvadászos film premierjét, ami szolid siker volt, és egy újabb, egyben befejező lépés volt afelé, hogy örökre ő legyen Hollywood hallgatag hőseinek archetípusa.

Heath Ledger

Az utolsó mozifilm: Doctor Parnassus és a képzelet birodalma (2009)
Sokan úgy emlékeznek, hogy Heath Ledger utolsó mozija A sötét lovag volt, amiért posztumusz Oscar-díjat kapott, de ez tévedés. Az alvásproblémákkal küzdő színész véletlen altatótúladagolása épp akkor következett be, amikor még nyakig volt a Doctor Parnassus és a képzelet birodalma című mozi munkálataiban, így egy befejezetlen filmet hagyott maga után. Kisebb csoda, hogy mégis be tudták fejezni, amihez “csupán” annyi kellett, hogy a film fantáziajeleneteiben három olyan nagynevű színész ugorjon be a szerepre, mint Johnny Depp, Jude Law és Colin Farrell.

Fogadtatás:
A film a spéci négyes szereposztással más lett, mint amilyennek eredetileg szánták, viszont kapott egy többletjelentést, ami eredetileg nem szerepelt benne. A szakma és a közönség is szerette, Ledger pedig megmutatta, hogy még egy piti csaló szerepében is szerethető tud maradni.

Spencer Tracy

Az utolsó mozifilm: Találd ki, ki jön ma vacsorára (1967)
Katherine Hepburn párjának utolsó filmje már csak azért is különleges, mert Tracy a kezdetektől tudta, hogy ez lesz az utolsó mozija. Tüdeje folyton megtelt vérrel, és az orvosai is megmondták, hogy nagyon kevés ideje van hátra. A biztosító csak közel százezer dollárnyi biztosítási pénz megfizetése után volt hajlandó belemenni, amit a produkció csak úgy tudott kigazdálkodni, hogy Katherine Hepburn és a rendező jelentősen csökkentette a saját bérét. Tracy annyira rossz állapotban volt, hogy csak napi két-három órát bírt dolgozni, és többször is rosszul lett, de saját akaratából hősiesen végigcsinálta a forgatást.

Fogadtatás:
Tracy tizenhét nappal a munkálatok befejezése után meghalt, viszont kétségtelenül megérte végigcsinálnia a filmet. A Találd ki, ki jön ma vacsorára az egyik legfontosabb rasszizmusellenes mozi, ami valaha készült, és rengeteg Oscar-díjra jelölték.

Philip Seymour Hoffman

Az utolsó mozifilm: Az éhezők viadala – A kiválasztott 2. rész (2015)
Bár személy szerint Az üldözött című kémfilmmel búcsúztam el a drogtúladagolásban elhunyt Philip Seymour Hoffmantól, amiben abszolút főszerepet alakított, technikailag az utolsó filmje Az éhezők viadala két részre bontott utolsó fejezete volt, amiből az elsőt novemberben láthatta a közönség. Hoffmannak hét napnyi munkája volt hátra a forgatásból a halála előtt, de a stáb a forgatókönyv átírásával és néhány trükkel meg tudta oldani a színész hiányát. Hogy ez mennyire látszódik majd a végeredményen, novemberben eldől.

Fogadtatás:
Az első rész hatalmas sikert aratott, és Hoffman is a szokásos intenzív jelenlétével uralta a vásznat a jeleneteiben. Állítólag a legtöbb jelenete a második részből hiányzott, így csak közel egy év múlva derül ki, mennyire tudták őt pótolni a stábtagok.

Exit mobile version