Szlovénia – Maribor
Maribor Szlovénia második legnagyobb városa, Alsó-Stájerország központja. Igazi kulturális programot és kellemes családi kikapcsolódást ígér ez történelmi emlékekben bővelkedő település, melynek régi városmagja a Monarchia legszebb időszakát idézi. Bár igazán sok kulturális program, fesztibálok, koncertek és kiállítások is elérhetők, Maribort elsősorban mégis azért ajánljuk a családoknak, mert kedves, vendégszerető hely, ahol valóban kipihenhetik elfeledkezhetünk a mindennapok idegőrlő rohanásáról. Éttermeiben még elfogadható áron kínálják a magyar, olasz és délszláv konyha különös keverékéből álló szlovén gasztronómia ínyencségeit, a környező dombokon és településeken pedig ámulatba ejtő szőlő- és borkultúrával és barátságos gazdákkal találkozhatunk, akik szívesen látnak vendégül egy jó pohár borra a pincéjükben. Aki értékeli a jó borokat, annak különleges élmény lesz az is, hogy Mariborban meglátogathatja a világ legrégebbi, még termő szőlőtőkéjét, amely a legenda szerint nem kevesebb, mint 400 éves. Bár elsőségét két helyről is vitatják – Ausztriában és Pécsen is van egy állítólag ennél is öregebb, még élő tőke – a maribori matuzsálem még így is megérdemel egy kis kirándulást.
Ausztria – Oberwart környéke
A nyugati határhoz közel, Soprontól alig 70 kilométerre található Oberwart, vagy ismertebb nevén Felsőőr. A bájos burgelandi település és környéke számos olyan kikapcsolódás lehetőséget kínál, amik főleg a kisgyermekes családos érdeklődésére tarthat számot. Kezdetnek itt van rögtön Nagyszentihály, ahol nem éppen az osztrák folklór nevezetességeivel ismerkedhetünk, hanem egy vérbeli vadnyugati városka hamisítatlan western hangulatát élvezhetjük Lucky Town-ban. A gyerekek minden bizonnyal nagyon fogják élvezni a különféle “indiános-cowboy-os” programokat, a felnőtteknek pedig a vaskos steak-ek és a vidám country koncertnek nyújtanak feledhetetlen élményt. Következő programnak a szintén nagyszentmihályi mesevasutat ajánljuk: egy békebeli nosztalgiavonaton utazva az erdőben jól ismert meseszereplőkkel találkozhatunk, akik el is játsszák a mesék egy-egy eseményét, miközben a vonaton klasszikus meséket hallgathat az utazóközönség. Innen tovább mehetünk kocsival Borostyákőre, ahol Földalatti bányajáratokban ismerkedhetünk meg a nemesszerpentin bányászatának és feldolgozásának történetével, amit egy különleges, a borostyán és a borostyánkőút történetét feldolgozó kiállítás egészít ki.
Kárpátalja – Tiszta túra
Kárpátalja elsősorban természeti értékeivel nyűgözi éle az odalátogató turistákat. A legtöbben kerékpározni, hegyet mászni és túrázni érkeznek ide, de a tövid, egy-két napos programok között igen népszerű a vadízi evezés is. Általában az itt még inkább szilaj hegyi patakként zúgó, gyors folyású Tiszát választják erre a célra az evezősök, akik napi 15-30 kilométeres távolságokat is megtesznek képzett túravezetők segítségével. A kiváló családi programot érdemes jó előre leszervezni és mindenképpen tanácsos egy jó helyismerettel rendelkező túravezető csoportjához csatlakozni, mert kellő tapasztalatok híján az rafting veszélyessé is válhat. A vízi kalandok előtt érdemes pár órát áldozni olyan nevezetességekre is, mint a Munkácsi vár vagy a híres Vereckei-hágó.
Szlovákia – Dobsinai jégbarlang
Szlovákiában a második legnagyobb turisztikai bevételforrást az ország barlangjai adják – tavaly csaknem félmillió turista kereste fel a 12 látogatható barlang valamelyikét. Ezek között is talán a legnevezetesebb a Dobsinai jégbarlang, amely az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangrendszer tagjaként 2000 óta a Világörökség részét képezi. A tengerszint felett csaknem 1000 méterrel található képződményben egész évben 0 fok körüli a hőmérséklet, így barlangba jutó föld alatti vízfolyások itt megfagynak – néhány teremben a mennyezetig ér a fagyos jégtakaró. Ugyanakkor találkozhatunk itt számos cseppkőképződménnyel is a több mint 1 kilométeres barlangtúra során, és ha valakinek még ez az élmény is kevés lenne, folytathatja a föld alatti kalandozást a közelben található Déményfalvi jégbarlangban is.
Románia, Nagyvárad (Félixfürdő)
Az Osztrák-Magyar monarchia egyik legnépszerűbb fürdője alig kilenc kilométerre található Nagyváradtól. Európa egyik leggazdagabb hévízforrása táplálja a fürdőt, amely egész évben nyitva áll a vendégek előtt, akik 20 és 40 Celsius fok közötti vízhőmérsékletű medencékben élvezhetik a felfrissülést a gyógyító erejű fürdőkben. A fürdő gyógyászati és turisztikai jelentősége Hévízével vethető össze, de nem csak ebben hasonlít Félixfürdő a nyugat-magyarországi városhoz, hanem abban is, hogy közvetlen szomszédságában történelmi jelentőségű kulturális központ található. Ami Hévíznek Keszthely, az Nagyvárad Félixfürdőnek: a Partium fővárosa, vagy ahogy a város híres szülötte, Ady Endre írja, a “Pece-parti Párizs” ma is élénk és pezsgő életet él, és érdemes itt legalább egy délutánt, de ha tehetjük, akár egy estét is eltölteni a Körös partján sétálgatva. Nagyváradon ugyanis éjszaka sem áll meg az élet: a legkedveltebb ilyenkor a helyiek és turisták szerint is a Posticum kulturális központ, ahol mindig színvonalas jazz hallgatható és egyöntetű vélemények szerint itt a legjobb a kávé a városban.