Tizenöt éve halt meg a király – Zámbó Jimmy 58 éves lenne

Kempf Zita | 2016. Január 02.
Január 2-án, hajnali öt körül dördülhetett el az a lövés, ami kioltotta az egyik legismertebb magyar énekes, Zámbó Imre életét, és Jimmyből legenda lett. De milyen ország milyen napjaiban történt mindez? Különös időutazásra indulunk.

Így, tizenöt év távlatából, amikor korban sokan lassan “beérjük őt”, különösen hihetetlen, hogy Zámbó Jimmy csak negyvenhárom éves volt, amikor meghalt. Alig több mint két hét múlva, január 20-án lenne ötvennyolc éves.

Hotelt neveztek el róla, és királynak tekintették, neki pedig valószínűleg nem volt ellenére a megérdemelt ünneplés, hiszen egy idő után az i betűn kis koronával írta le művésznevét. Ha eltávozásának dátumát beírjuk a keresőbe, az első tíz találatból hat róla szól. De sokat elárul a népszerűségéről és az őt elengedni alig akaró környezetről az is, hogy halála után ugyanannyi albuma jelent meg, mint életében.  

Most kicsit visszautazunk az időben, vissza egészen addig a 2001-es januári napig. Nézzük, milyen világot hagyott itt, mi minden történt akkoriban velünk, körülöttünk, milyen napra ébredtünk, amikor elterjedt a hír: meghalt a király, és az emberek úgy kezdték a napot: Hallottad…? Látni fogjuk az idő törékeny természetét, és azt is, hogy képes megmutatni, mi a valódi érték, és mi az, amin utólag mi is csak mosolygunk. Egyszer, fentről még lényegtelenebb lesz mindez. Addig viszont bármikor el tudunk indítani egy dalt, megszólal négyoktávnyi lélek – az a bizonyos halhatatlan.

 

2001 első munkanapján, kedden, a szilveszterezés másnaposságából igyekszik kikászálódni az ország. Az Alföldön változóan felhős az idő, a Dunántúlon esik, északon köd szitál, Budapesten pedig több-kevesebb napsütés is előfordul: 1-5 fokos, enyhe tél van.

Világszerte megszületik 370 ezer kisbaba, közülük Magyarországon 266. A Tiszán, Szegednél 391,7 milliárd köbméter víz folyik át, Budapestnél, a Dunán pedig 1109. De mindenekelőtt új évezredbe léptünk, és a szilveszteri ünneplés ennek megfelelően elég hangosra sikerült. A legnagyobb partit a Felvonulási téren tartották, ez volt a Hysteria fesztivál öt fedett csarnokkal, tizenötezer nézővel, kétezer forintos belépővel. Az eseményen több száz kabát eltűnt, a ruhatárért felelős alvállalkozó milliós kártérítést fizetett.

A Rákóczi úti szabadtéri színpadon a Cotton Club Singers lépett fel, a Divatcsarnok előtt Lajkó Félix, a Nyugati téren pedig Szulák Andrea Hevesi Tamás és a Pege Quartet. Még létezett a Blue box nevű szórakozóhely, ahol DJ-k szórakoztattak, a kispesti Munkásotthon Művelődési Házban pedig egy sült malacot sorsoltak ki. A Kerepesi úti ügetőn nemcsak az évet, de a bezárásra váró lóversenypályát is siratták. Az egyik futamot – melyen Sumer, Betolakodó és Cserkó nevű lovak indultak – áramszünet szakította félbe, és egy szerencsés fogadó fehér Suzukit nyert.
A tűzoltók negyven esethez vonultak fel, a köztisztaságiak pedig hatszáz köbméter szemetet takarítottak el.

A TV2 Mikroszkóp-kabarét adott, a Duna tévén a Magyarország anno sorozat ment, Friderikusz Gyerekszáj-különkiadást tartott, az RTL Klub pedig olimpikonokkal és a Heti hetessel ünnepelt. Ebben a műsorban elhangzott, hogy “leend egy Batthyány Lajoshoz mérhető karizmatikus személyiség, bizonyos Lagzi Lajos, kitől a haza fényre derül”. Stark R. László publicista megállapította, hogy a leggyakrabban a szar szó hangzott el szilveszter este a tévében.

A világ legtöbb országában egyébként kisebb volt az ünneplő tömeg, mint egy évvel korábban, 2000-be lépve. De azért volt buli a New York-i Times Square-en, Rióban a Copacabanán, Berlinben a Brandenburgi Kapunál, az Eiffel-tornyot pedig kék fénybe burkolták.

Volt más is. Jasszer Arafat Fatahjának tagjai felvonulásukon az intifáda folytatására szólítottak fel, három palesztin vesztette életét a palesztin–izraeli összecsapásokban. Isztambulban pokolgép robbant, Strasbourgban felgyújtottak nyolcvan autót, Spanyolországban lavinák és heves szelek dúltak, Londonban is rendkívüli hideg tombolt.

A magyarok újévi köszöntőjét Mádl Ferenc köztársasági elnök mondja: “Emlékeztessen bennünket ez a nagy évforduló arra, hogy különbözhetünk bármennyire egymástól, egyek vagyunk mégis.”

A Parlamentben évezredköszöntő ünnepséget tartanak. A miniszterelnök, Orbán Viktor így fogalmaz: “Az elmúlt század több értékes tapasztalatot hagyott számunkra, ezeket érdemes magunkkal hoznunk ebbe a századba, ahol egy boldogabb életet remélünk minden magyar család számára. (…) a megpróbáltatások XX. századából felépítjük a remény XXI. századát.”

Eközben az ország kórházaiban gőzerővel keresik az említett század első újszülöttjét. Esélyesek a címre: a pápai Miklós, aki 0.40-kor jött a világra a kiírtnál két hónappal korábban, 1650 grammos testsúllyal (reméljük, ma jól van), a SOTE I. Klinikán, 1 óra 3 perckor, 3300 grammal született Dániel, és a Debrecenbe, 1 óra 16 perckor érkezett Patrik, aki egyébként fellelhető a Facebookon, és ha minden igaz, mára sikeres nyelvvizsgát tett.

Így érkeztünk el tehát január 2-ig, amikor a sajtó hírül adja, hogy:

Én pedig…

titkárnőként ültem egy közéleti hetilap szerkesztőségében. Egy újságíró rontott be az ajtón azzal, hogy “címlapot kell cserélni, azonnal!”. Ilyen még nem fordult elő azelőtt. Hogy csak így, a nyomdába adás után visszahívjuk a lapot, és valaki lóhalálában cikket írjon az előző éjszakán történtekről, az aktuális politikai hír meg mehet a levesbe. Hogy mi történt Jimmy-vel, az mindennél fontosabb volt akkor. Mai napig emlékszem arra a címlapfotóra – a művész ül, a zongoránál természetesen, arcát az aktuális show fényei festik narancssárgára. Nyugodjék békében.

Exit mobile version