A kártékony email látszólag az egyik ismerősödtől érkezik, amelyben azt kérik tőled, nyisd meg a Google rendszerében megosztott dokumentumot.
A linkre kattintva ugyanakkor olyan oldalra irányítanak, ahol több lépésben kell hozzáférést adnod a levelezőfiókodhoz, a kapcsolataidhoz, sőt a leveleid olvasásához is kérnek felhatalmazást. Ha ilyen levelet kapsz, semmi esetre se nyisd meg, és még csak véletlenül se add meg az adataidat és a hozzáférés lehetőségét. Nem létezik olyan hivatalos alkalmazás, amely a leveleidbe való betekintést kér a felhasználótól.
A vírus rendkívül gyorsan terjed, ugyanis sajnos sokan megadják a hozzáférést, és máris gazdát cserélnek a Gmail-felhasználók címei, ahová érkezik az újabb és újabb levél.
Azonnal láthatod, hogy a levél hamis, ha megnézed a feladóját. Az email biztosan nem a nevezett ismerősödé. Nagy valószínűség szerint rejtett címzettként szerepelsz a levélen – vagyis nem látod a saját elérhetőségedet. És gyanús lehet az is, hogy “A [feladó] megosztott önnel egy dokumentumot” tárggyal érkezik a levél.
Ha mégis rákattintottál volna a linkre, ráadásul felhatalmazást is adtál, akkor a lehető leghamarabb keresd fel a https://myaccount.google.com/permissions oldalt, ahol letilthatod a Google Docs applikáció jogosultságait. A tanulság pedig, hogy jövőben alaposabban nézd meg, mihez és kinek adsz felhatalmazást – írja a 444.hu a Forbes cikke nyomán.